peyvand_admin ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ 0 نظر

آشنایی با بیمه داسک در ترکیه

آشنایی با بیمه داسک در ترکیه

آشنایی با بیمه داسک در ترکیه :کشور ترکیه در سال های اخیر با پیشرفت و توسعه اقتصاد خود توانسته بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را از کشورهای اطراف و کشورهای اروپایی جذب خود کند. یکی از بازارهایی که سرمایه گذارن خارجی از آن استقبال کرده اند بازار املاک و مستغلات در ترکیه است. همچنین علاوه بر سرمایه گذاران مختلف بسیاری نیز به قصد زندگی در ترکیه تصمیم به خرید ملک در ترکیه می گیرند. بنابراین اگر قصد خرید آپارتمان در ترکیه دارید باید با رویه های خرید و قوانین مربوط به آن آگاه شوید که یکی از آن ها آشنایی با بیمه داسک در ترکیه و ضرورت انجام آن است. به راستی که بیمه داسک چیست؟ شرایط آن چگونه است؟ در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترکیه

آشنایی با بیمه داسک در ترکیه

بیمه داسک یا بیمه زلزله در ترکیه یک بیمه اجباری برای املاک و مستغلات مسکونی و غیرمسکونی می باشد و در صورت وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله هزینه های ناشی از خسارت را پوشش می دهد. این نوع بیمه پس از زلزله مرمره که در سال 1999 رخ داد اجباری شد و تمام مالکان اعم از بومی و خارجی باید ملک خود را در برابر زلزله بیمه کنند.

در سال 2012 دولت ترکیه بنیاد بیمه بلایای طبیعی که موسوم به DASK را که وظیفه اش دریافت مبالغ بیمه زلزله توسط صاحبان ملک است را تاسیس کرد. این موسسه به طور مستقیم تحت نظارت وزارت دارایی می باشد.

از آن پس دولت ترکیه تخریب تمامی ساختمان های ناامن و آسیب پذیر در برابر زلزله و بازسازی آن را مطابق با بالاترین شرایط استحکامی تضمین میکند.

بیمه اجباری بلایای طبیعی در ترکیه، خسارت های ناشی ار حوادث طبیعی نظیر رانش زمین و زلزله، سونامی، آتش سوزی را تا جایی که در بیمه نامه ذکر شده را جبران می کند چه ساختمان شما به طور کامل آسیب و یا چه خسارت جزئی داشته باشد.

چرا بیمه داست در ترکیه اجباری است؟

اجباری شدن این بیمه به زلزله ویرانگری که در استانبول رخ داد برمیگردد. این زلزله بسیار قوی بود و برخی محله های استانبول نظیر آوجیلار به شدت تخریب شد. پس از این حادثه ناگوار ترکیه اقدامات جدی را برای جلوگیری از تکرار این حادثه انجام داد که این اقدامات به شرح زیر هستند:

 1. اجرای بیمه زلزله به صورت اجباری

 2. تخریب و بازسازی ساختمان های اسیب پذیر و در نعرض خطر

 3. اجرای طرح جامع تحول شهری در ترکیه

بیشتر بخوانید: پاسپورت ترکیه

تاثیر بلایای طبیعی بر قیمت املاک در ترکیه

تاثیز زلزله و بلایای طبیعی در قیمت املاک در ترکیه به دو عامل بستگی دارد:

 1. اقدامات و قوانین پیشگیرانه ای که در جهت بهبود روند مدیریت بلایای طبیعی اتخاذ شده است. ترکیه کشوری است که سابقه وقوع زلزله های با ریشتر بالا را دارد همین موضوع تجربه خوبی را به مسئولان در هنگام وقوع اینگونه بالایا داده است.
 2. افزایش پیوسته جمیعت که 1.8 درصد در ترکیه است و در استانبول از آستانه 2.5 درصد عبور کرده است که با افزایش تقاضا برای ساختمان های مسکونی همراه است که به معنی عدم تاثیر زلزله بر بازار ساخت و ساز است مگر اینکه به بنا با مشکل جدی در فرایند ساخت و ساز مواجه بوده و برای زندگی ناامن و خطرناک باشد.

شرایط پرداخت بیمه داسک در ترکیه

بیمه داسک و یا بلایای طبیعی توسط صاحب ملک پرداخت شده و هیچ هزینه ای برای مستاجر ندارد. هزینه این بیمه برای اولین بار در ابتدای ساخت ملک پرداخت می شود و دریافت سایر خدمات نظیر افتتاح کنتور آب، برق و گاز تنها با ارائه سند این بیمه امکان پذیر است.

صاحب ملک باید به صورت سالانه در تاریخی که در سند بیمه نامه داسک مشخص شده هزینه بیمه را پرداخت نماید.

ساختمان های تحت پوشش بیمه زلزله در ترکیه کدام اند؟

بیمه زلزله در ترکیه املاک و ساختمان های زیر را تحت پوشش قرار می دهد:

 • املاک ثبت شده در اداره ثبت اسناد در ترکیه
 • دفتر کار و سایر املاک و مستغلاتی که برای کار در اداره ثبت زمین ثبت شده است
 • قسمت هایی از طبقات که شامل قانون املاک هستند مانندگاراژ، پشت بام، تاسیسات و…
 • ساختمان هایی که برای خدمت رسانی عمومی به مردم ترکیه ساخته شده اند.
 • مکان هایی که دارای حق ارتفاق ملکی هستند به معنی اینکه ساختمان هایی که در حال ساخت هستند ولی دارای شرایط ثبتی ساختمان املاک هستند.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در استانبول

هزینه های تحت پوشش بیمه اجباری در ترکیه

1.اصول و قواعد ساختمان

2.سقف و کف

3.دیوارهای اصلی و فرعی

4.نورگیرها

5.نردبان و پله برقی

6.راهروهای بین آپارتمان ها

7.قسمت های تکمیل شده ساختمان

8.سطوح

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

هزینه هایی که تحت پوشش بیمه داسک نیست

 • هزینه های آواربرداری
 • زیان ناشی از بهم خوردن اجاره نامه
 • هزنیه های نقل مکان به یک خاه جدید و یا کسب و کار دیگر
 • گم شدن اسباب و اثاثیه
 • فوت شدگان
 • آسیب فیزیکی بر ساکنان
 • آسیب روانی
 • خسارت ساختمانی ناشی از خراب بودن خود ساختمان