peyvand_admin ۱ اسفند ۱۴۰۱ 0 نظر

آشنایی با دانشگاه های استانبول

آشنایی با دانشگاه های استانبول

آشنایی با دانشگاه های استانبول: کشور ترکیه از کشورهای زیبای خاورمیانه که بخشی از آن در قاره اروپا قرار دارد توانسته با پیشرفت اقتصادی خود بسیاری از مهاجران و سرمایه گذاران خارجی را جذب خود کند. بسیاری از افراد به دلیل شرایط اجتماعی و وضیعت اقتصادی بهتری که ترکیه نسبت به ایران دارد تصمیم به زندگی در ترکیه می گیرند که تحصیل در ترکیه بخشی از آن می باشد. دانشگاه های بسیار قوی با استانداردهای آموزشی بالا در ترکیه قرار دارند که می توانید برای پذیرش در آن ها درخواست بفرستید. شهر استانبول نیز به عنوان یکی از شهرهای پرجمیعت ترکیه دارای دانشگاه های بسیار خوبی است. از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در استانبول قرار دارند. در ادامه می خواهیم به آشنایی با دانشگاه های استانبول بپردازیم.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترکیه

زندگی و تحصیل در ترکیه

بسیاری از افراد یا به قصد سرمایه گذاری و برخی دیگر برای زندگی، تحصیل و کار در ترکیه، این کشور را انتخاب می کنند. هر سال ایرانیان بسیاری تصمیم به مهاجرت به ترکیه می گیرند و دوست دارند تجربه زندگی جدیدی را در این کشور کسب کنند. به طوری که در حال حاضر تقریبا 4.5 میلیون ایرانی در این کشور زندگی می کنند. اقتصاد پر رونق، فرهنگ مشابه ایران، وجود شرایط رفاهی و امکانات و زیرساخت های شهری مناسب از جمله عواملی است که ایرانیان را به شروع زندگی جدید در ترکیه سوق می دهد.

در ترکیه و در شهر استانبول دانشگاه ها و مراکز آموزشی بسیار معتبری وجود دارند که افراد می توانند با تحصیل در آن ها آینده خود را تضمین کنند.

 

بهترین دانشگاه های شهر استانبول

دانشگاه های استانبول با داشتن امکانات و تجهیزات کامل، اساتید با تجربه، امکانات رفاهی و خوابگاه های مجهز، سیستم آموزشی معتبر توانسته به یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان بین الملی تبدیل شود. تحصیل در ترکیه به علت کم بودن مسافت داوطلبان بسیاری از ایرانیان دارد. تحصیل در بهترین دانشگاه های استانبول برای داوطلبان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است.

دانشگاه ها در کشور ترکیه به طور کلی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه های دولتی و خصوصی استانبول خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

بهترین دانشگاه های دولتی استانبول

دانشگاه های دولتی ترکیه از دانشگاه های معتبر این کشور هستند که دانشجویان بومی برای تحصیل در آن ها لازم نیست شهریه بپردازند. اما دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه ها باید شهریه پرداخت کنند. شهریه دانشگاه های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی می باشد. بسیاری از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های دولتی استانبول، در مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند. شما هم می توانید یکی از این دانشگاه ها را برای تحصیل انتخاب کنید.

 1. دانشگاه استانبول

 2. دانشگاه بغازیچی

 3. دانشگاه فنی استانبول

 4. دانشگاه گاتالاسرای

 5. دانشگاه مدنیت

 

دانشگاه استانبول

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های استانبول و از برترین دانشگاه های ترکیه می باشد. این دانشگاه در سال 1453 میلادی تأسیس شده و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه می باشد. امروزه با داشتن 15 دانشکده، 12 انستیتو، 2 آموزشگاه حرفه ای، 2 مدرسه، 2 بخش، 74 مرکز تحقیقاتی و 216 باشگاه دانشجویی به یکی بزرگترین و بهترین دانشگاه های ترکیه و استانبول تبدیل شده که فعالیت های پژوهشی بسیاری در آن انجام می شود.

بیشتر بخوانید: ملک در استانبول

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی در سال 1861 تاسیس شد و از آن زمان تا به امروز دائما در حال توسعه است. در این دانشگاه سطح خدمات آموزشی بالا و بهترین امکانات را دارد لذا توانسته رتبه 1 را در بین برترین دانشگاه های ترکیه و رتبه 197 را در بین بهترین دانشگاه های جهان داشته باشد. 

 

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول یکی از قدیمی ترین دانشگاه های فنی ترکیه به حساب می آید و سومین دانشگاه فنی قدیمی دنیا به حساب می آید. سال تاسیس این دانشگاه به 1773 باز می گردد. این دانشگاه رشته های مهندسی و معماری را به داوطلبان آموزش داده و از بهترین ها در این رشته ها می باشد.

 

دانشگاه گاتالاسرای

دانشگاه گالاتاسرای یکی از معتبرترین دانشگاه های استانبول است و با داشتن 5 دانشکده، 2 موسسه آموزشی، 200 استاد و 2500 دانشجو از دانشگاه های با سطح بالای آموزش و امکانات رفاهی شناخته می شود.  در این دانشگاه دروس به سه زبان انگلیسی، فرانسوی و ترکی به دانشجویان آموزش داده می شود.

 

دانشگاه مدنیت

دانشگاه مدنیت در بخش آسیایی استانبول واقع شده و دارای ۱۱ دانشکده، ۲ کالج، ۳ موسسه و ۱۵ مرکز تحقیقاتی است که در سال 2010 تاسیس شده و  از دانشگاه های تازه تاسیس ترکیه به حساب می آید. این دانشگاه توانسته در مدت کوتاهی به اعتبار و تجربه فراوان دست یابد و با امکانات و تجهیزات آموزشی، اساتید با تجربه، شرایط رفاهی ایده آل، زمین ها و باشگاه های ورزشی به یکی از بهترین دانشگاه های استانبول برای تحصیل تبدیل شود.

بهترین دانشگاه های خصوصی استانبول

دانشگاه های خصوصی استانبول بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی و ایرانیان قرار گرفته است. شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود و هر کدام ممکن است شرایط خاصی را برای پذیرش تعیین کنند. بنابراین با مراجعه به وب سایت این دانشگاه ها می توانید از شرایط پذیرش به طور دقیق مطلع شوید. بهترین دانشگاه های خصوصی استانبول عبارتند از:

 1. دانشگاه بیلگی

 2. دانشگاه کوچ استانبول

 3. دانشکده بیکنت

 4. دانشگاه بهجصیر

 5. دانشگاه سابانجی

 6. دانشگاه آکی بادم

 7. دانشگاه Kadir Has

 8. دانشگاه خصوصی یدی تپه

 9. دانشگاه اوزیگین

 10. دانشگاه دوگوس

 11. دانشگاه Altınbaş

 12. دانشگاه آیدین استانبول

 13. دانشگاه Bezmialem Vakıf

 14. دانشگاه Fatih Sultan Mehmet Vakıf (FSMVU)

 15. دانشگاه هالیچ

 16. دانشگاه مدیپول استانبول

 17. دانشگاه ایشیک

 18. دانشگاه آموزش عالی آرل استانبول

 19. دانشگاه بیلیم

 20. دانشگاه Kultur استانبول

 21. دانشگاه صباحاتین زعیم استانبول

 22. دانشگاه بازرگانی استانبول

 23. دانشگاه Maltepe

 24. دانشگاه MEF

 25. دانشگاه نیشانتاشی

 26. دانشگاه پیری ریس استانبول

 27. دانشگاه اوکان

 28. دانشگاه ینی یوزییل

در ادامه به معرفی چند مورد از برترین دانشگاه های خصوصی استانبول خواهیم پرداخت.

 

دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول یکی از دانشگاه های خصوصی معتبر است که در سال 1996 تاسیس شد و از 4 پردیس زیر تشکیل شده است:

SantralIstanbul

 Kuştepe

 Dolapdere

Kozyatağı

این دانشگاه رتبه  130 را در رتبه بندی QS دارد و از 7 دانشکده، 3 انستیتو، 4 مدرسه، 3 آموزشگاه حرفه ای تشکیل شده است. آموزش در این دانشگاه به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی می باشد.

 

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی در 40 کیلومتری شهر استانبول قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در سال 1999 تاسیس شد و از آن روز تا به الان توانسته موفقیت های بسیاری در زمینه آموزش کسب نماید. ین دانشگاه در ترکیه با رتبه 15 و در دنیا با رتبه 1490 توانسته به یکی از معتبرترین دانشگاه های خصوصی ترکیه تبدیل شود. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی می باشد.

 

دانشکده بیکنت

زبان تدریس در دانشگاه بیکنت ترکیه انگلیسی و ترکی استانبولی می باشد. این دانشگاه در سال 1997 تاسیس شد و از مجهزترین دانشگاه های خصوصی ترکیه به شمار می آید که دانشجویان بین المللی بسیاری در آن مشغول به تحصیل هستند.

 

دانشگاه کوچ استانبول

این دانشگاه بسیار معتبر بوده و از سال 1993 فعالیت خود را در زمینه آموزش دانشجویان آغاز کرده است. در دانشگاه کوچ استانبول 22 برنامه برای مقطع کارشناسی، 29 برنامه برای مقطع کارشناسی و 30 برنامه برای مقطع دکتری به دانشجویان ارائه می گردد. این دانشگاه از امکانات و تجهیزات ایده آلی برای رفاه و آموزش دانشجویان برخوردار است و توانسته بسیاری از دانشجویان بین المللی را جذب خود کند.