peyvand_admin ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ 0 نظر

آشنایی با دانشگاه های ازمیر

آشنایی با دانشگاه های ازمیر

کشور ترکیه از کشورهای زیبای خاورمیانه که بخشی از آن در قاره اروپا قرار دارد توانسته با پیشرفت اقتصادی خود بسیاری از مهاجران و سرمایه گذاران خارجی را جذب خود کند. بسیاری از افراد به دلیل شرایط اجتماعی و وضیعت اقتصادی بهتری که ترکیه نسبت به ایران دارد تصمیم به زندگی در ترکیه می گیرند که تحصیل در ترکیه بخشی از آن می باشد. دانشگاه های بسیار قوی با استانداردهای آموزشی بالا در ترکیه قرار دارند که می توانید برای پذیرش در آن ها درخواست بفرستید. شهر ازمیر یکی از شهرهای بزرگ ترکیه که دانشگاه های بسیار خوب و با کیفیت بالای خدمات آموزشی دارد. در ادامه می خواهیم به آشنایی با دانشگاه های ازمیر بپردازیم.

 

زندگی و تحصیل در ترکیه

بسیاری از افراد یا به قصد سرمایه گذاری و برخی دیگر برای زندگی، تحصیل و کار در ترکیه، این کشور را انتخاب می کنند. هر سال ایرانیان بسیاری تصمیم به مهاجرت به ترکیه می گیرند و دوست دارند تجربه زندگی جدیدی را در این کشور کسب کنند. به طوری که در حال حاضر تقریبا 4.5 میلیون ایرانی در این کشور زندگی می کنند. اقتصاد پر رونق، فرهنگ مشابه ایران، وجود شرایط رفاهی و امکانات و زیرساخت های شهری مناسب از جمله عواملی است که ایرانیان را به شروع زندگی جدید در ترکیه سوق می دهد.

در ترکیه و در شهر ازمیر مراکز آموزشی بسیار معتبری وجود دارند که افراد می توانند با تحصیل در آن ها آینده خود را تضمین کنند. شهر ازمیر در ساحل دریای اژه و در غرب آنتالیا قرار دارد. این شهر آب و هوای معتدل و مدیترانه ای دارد که آن را از نظر آب و هوایی به یکی از دلچسب ترین شهرها برای زندگی تبدیل کرده است. مردم شهر ازمیر بسیار خونگرم، صمیمی و مهمان نواز هستند.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

بهترین دانشگاه های شهر ازمیر

دانشگاه های ازمیر از امکانات و تجهیزات آموزشی کافی، اساتید و کادر آموزشی قوی و باتجربه، امکانات رفاهی متناسب می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان بین الملی باشد که میخواند از خدمات آموزشی باکیفیت بهره مند شوند. تحصیل در ترکیه به علت کم بودن مسافت داوطلبان بسیاری از ایرانیان دارد. داوطلبان می توانند در بهترین دانشگاه های ازمیر برای در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کرده و مدرک معتبر دریافت نمایند.

دانشگاه ها در کشور ترکیه به طور کلی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه های دولتی و خصوصی ازمیر خواهیم پرداخت.

 

بهترین دانشگاه های دولتی ازمیر

دانشگاه های دولتی ترکیه از دانشگاه های معتبر این کشور هستند که دانشجویان بومی برای تحصیل در آن ها لازم نیست شهریه بپردازند. اما دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه ها باید شهریه پرداخت کنند. شهریه دانشگاه های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی می باشد. بسیاری از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های دولتی ازمیر، در مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند. شما هم می توانید یکی از این دانشگاه ها را برای تحصیل انتخاب کنید.

 • دانشگاه اژه

 • دانشگاه دوکوز ایلول

 • موسسه فناوری ازمیر

 • دانشگاه ازمیر کاتب چلبی

 • دانشگاه باکرچای

 • دانشگاه دموکراسی ازمیر

 • دانشگاه دفاع ملی

 • دانشگاه اقتصاد ازمیر

 • دانشگاه یاشار

در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین دانشگاه های دولتی ازمیر خواهیم پرداخت.

 

دانشگاه اژه

دانشگاه اژه یکی از برترین دانشگاه های دولتی ازمیر است که در سال 1995 تاسیس شد. این دانشگاه دارای 17 دانشکده است که رشته های تحصیلی بسیار متنوعی را به دانشجویان ارائه می دهد. برای پذیرش در این دانشگاه داوطلبان باید حداقل نمره 40  را در آزمون YOS دریافت نمایند. برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی نمره 90 الی 100 مورد نیاز می باید. این دانشگاه بورسیه و کمک هزینه های متعددی را به دانشجویان اعطا می کند.

 

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول از برترین دانشگاه های دولتی ازمیر و ترکیه است که از سال 1982 در ازمیر شروع به کار کرده است. برای قبولی در  این دانشگاه حداقل نمره داوطلبان در آزمون YOS باید 50 باشد. این دانشگاه از امکانات  تجهیزات کاملی برای آموزش دانش آموزان برخوردار بوده و بورسیه های تحصیلی متعددی را به دانشجویان واجد شرایط اعطا می کند.

 

موسسه فناوری ازمیر

هدف دانشگاه فناوری ازمیر آموزش و پرورش عالی در زمینه فناوری است و از زمان تاسیس خود در سال 1992 تلاش کرده تا به توسعه خود به این هدف برسد. مدرک ارائه شده در این دانشگاه بسیار معتبر بوده و افراد با ارائه این مدرک می توانند در ترکیه و یا سایر کشورهای دیگر به راحتی شروع به کار کنند. این موسسه جزء 10 دانشگاه تحقیقاتی برتر ترکیه قرار گرفته است.

 

دانشگاه ازمیر کاتب چلبی

دانشگاه ازمیر کاتب چلبی یکی از دانشگاه های محبوب و پرطرفدار ترکیه است که با امکانات و شرایط رفاهی ایده آل خود توانسته دانشجویان بسیاری را به خود جذب کند. این دانشگاه دارای 13 دانشکده، 3 موسسه، 2 آموزشگاه حرفه ای، 21 مرکز کاربردی و تحقیقاتی است که هزاران دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. هزینه تحصیل در این دانشگاه بسیار مقرون به صرفه است.

 

بهترین دانشگاه های خصوصی ازمیر

دانشگاه های خصوصی ازمیر بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی و ایرانیان قرار گرفته است. شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود و هر کدام ممکن است شرایط خاصی را برای پذیرش تعیین کنند. بنابراین با مراجعه به وب سایت این دانشگاه ها می توانید از شرایط پذیرش به طور دقیق مطلع شوید. دو دانشگاه خصوصی بسیار قوی در ازمیر وجود دارد:

 • دانشگاه اقتصاد ازمیر

 • دانشگاه یاشار

 

دانشگاه اقتصاد ازمیر

دانشگاه اقتصاد ازمیر یکی از دانشگاه های معتبر خصوصی است که در سال 2001 تاسیس شد. زبان آموزش در این دانشگاه ترکی استانبولی بوده و رتبه 61 را در بین دانشگاه ترکیه و رتبه 3681 را در بین دانشگاه های جهان دارد. این دانشگاه بسیار محبوب بوده و هرساله هزاران دانشجو در آن شروع به تحصیل می کنند.

 

دانشگاه یاشار

دانشگاه یاشار رتبه 59 را در بین دانشگاه های ترکیه دارد. این دانشگاه در سال 1999 تاسیس شد و رشته های تحصیلی متنوعی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان ارائه می دهد. زبان تدریس در این دانشگاه به دو صورت انگلیسی و ترکی استانبولی می باشد.