peyvand_admin ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ 0 نظر

هزینه های زندگی در ازمیر

هزینه های زندگی در ازمیر

ازمیر از شهرهای بزرگ ترکیه که به عنوان سومین شهر پرجمیعت ترکیه نیز شناخته می شود. بسیاری از افراد به دلایل مختلفی نظیر کار، ادامه تحصیل و یا سرمایه گذاری و شروع یک زندگی جدید مهاجرت به ترکیه را انتخاب می کنند و ازمیر یکی از شهرهای خوب و جذاب در نظر مهاجران می باشند. اما بسیاری از افراد هنگامی که زندگی در ازمیر را انتخاب می کنند از هزینه های زندگی در ازمیر آگاهی کاملی ندارند. در این مقاله به بررسی هزینه های زندگی در ازمیر خواهیم پرداخت تا چه کسانی که قصد زندگی و چه کسانی که قصد سفر به ازمیر را دارند از هزینه ها اطلاع داشته باشند.

 

نکته ای مهم در مورد هزینه های زندگی در ازمیر

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که در میزان هزینه های زندگی در ترکیه تاثیر دارد طول مدت زمان اقامت و نحوه اقامت در کشور ترکیه است. به عنوان مثال هزینه های زندگی در ازمیر برای کسی که به هدف تحصیل به ازمر میرود و برای کسی که برای کار کردن به این شهر سفر کرده متفاوت خواهد بود. در ادامه به بررسی هزینه هایی نظیر اجاره آپارتمان در ازمیر، هزینه خورد و خوراک و حمل و نقل و … در ازمیر خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: اقامت در ترکیه

هزینه خوراک و مواد غذایی در ازمیر

در ازمیر بازارهای میوه و تره بار در نقاط مختلف شهر وجود دارد که میوه و سبزیجات با کمترین قیمت به فروش می رسند. همچنین فروشگاه ها و سوپرمارکت های مختلفی وجود دارتد که مهاجران اغلب برای تهیه موارد وارداتی از آن ها خرید می کنند.

آب لوله کشی در تمامی مناطق قابل آشامیدن می باشد اما بسیاری از مهاجران ترجیح می دهند که آب معدنی مصرف کنند که هزینه آن ارزان بوده 1.75 لیر است.

یکی از گرانترین مواد غذایی در ترکیه گوشت قرمز است قیمت گوشت به ازای هر کیلوگرم 69 لیر است. یکی دیگر از هزینه هایی که در این دسته قرار دارد هزینه وعده غذایی در کافه و یا رستوران است. میانگین هزینه غذا در رستوران های ارزان قیمت حدود 40 لیر می باشد. میانگین وعده غذایی در رستوران های متوسط برای دو نفر از 100 لیر شروع می شود.

 

هزینه اجاره مسکن در ازمیر ترکیه

خانه ها و آپارتمان هایی که در مرکز شهر قرار دارند هزینه اجاره بیشتری نسبت به خانه های موجود در حومه شهر دارندو به عنوان یک قاعده کلی هرچقدر یک آپارتمان به مرکز شهر و نقاط پرتردد آن نزدیکتر باشد هزینه اجاره آن بیشتر خواهد بود. برای اجاره خانه در ازمیر ترکیه توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

  • قدمت مسکن مورد نظر و نوساز یا قدیمی بودن آن

  • فاصله آپارتمان تا مرکز شهر

  • دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و مسافت تا ایستگاه مترو یا اتوبوس

  • امکانات آپارتمان و تعداد اتاق های خواب به خصوص برای خانواده های پرجمیعت

 

هزینه اجاره آپارتمان در ازمیر ترکیه به شرح زیر است:

نوع آپارتمان هزینه اجاره ماهانه
آپارتمان ۲ خوابه در مرکز شهر ۱۱۰۰ تا ۲۵۰۰ لیر
آپارتمان ۲ خوابه در خارج از شهر ۹۰۰ تا ۱۶۰۰ لیر

یکی از هزینه هایی که ممکن است بسیاری آن را نادیده گرفته باشند هزینه شارژ آپارتمان است. این هزینه بر اساس امکانات مختلفی که مجتمع آپارتمانی ارائه می دهد متفاوت خواهد بود. هزینه شارز آپارتمان در ازمیر بین 60 الی 250 لیر متغییر خواهد بود.

 

هزینه خرید ملک در ازمیر ترکیه

ازمیر از شهرهای زیبا ترکیه که در کنار دریای اژه واقع شده، شهری که بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری و زندگی ان را انتخاب می کنند. یکی از راه های سرمایه گذاری در ترکیه خرید ملک است. در ادامه هزینه خرید ملک در ازمیر را بررسی خواهیم کرد.

نوع آپارتمان قیمت
 پنت هاوس لوکس در منطقه خوب ۱.۲۰۰.۰۰۰ لیر
خانه ۲ خوابه در منطقه خوب ۵۰۰.۰۰۰ لیر
خانه ۲ خوابه در منطقه متوسط ۲۵۰.۰۰۰ لیر
خانه ۲ خوابه در حومه شهر ۱۲۰.۰۰۰ لیر

هزینه های بهداشت و درمان در ازمیر

یکی از مهمترین مواردی که افراد خارجی و مهاجران باید در نظر داشته باشند هزینه ها و شرایط بهداشت و درمان در ازمیر است. طبق قوانین ترکیه کلیه شهروندان ترکیه و اتباع خارجی باید خود را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهند. برای بیمه شدن لازم است تا 20 درصد از هزینه تقریبی خدمات درمانی را پرداخت نمایید.

از بیمه های درمانی ترکیه می توان بیمه خصوصی، دولتی و بیمه دانشجویی نام برد. میانگین قیمت ویزیت پزشک در بیمارستان های دولتی ترکیه از 70 تا 200 لیر بر اساس تخصص پزشک متغییر می باشد. از طرفی هزینه ویزیت در بیمارستان های خصوصی از 150 لیر شروع می شود.

از آنجایی که هزینه درمان در ازمیر کمی بالا می باشد به مهاجران و افراد خارجی توصیه می شود تا حتما خود و خانواده شان را بیمه درمانی کنند.

 

هزینه حمل و نقل در شهر ازمیر

یکی از هزینه هایی که به زور روزمره با آن سرو کار دارید هزینه های حمل و نقل عمومی در ازمیر است و این هزینه بر اساس مسافت و نوع وسیله نقلیه انتخابی شما متفاوت خواهد بود.

در شهر ازمیر انواع وسایل نقلیه نظیر تاکسی، اتوبوس، مترو و تراموا وجود دارد. اتوبوس ها و مترو ها وسایل نقلیه مناسب تر و مقرون به صرفه تری هستند و بیشتر افراد از این دو برای تردد در سطح شهر استفاده می کنندو تاکسی ها نیز در سهر ازمیر بسیار پرکاربرد هستند اما از آن ها بیشتر برای مسافت های کوتاه استفاده می شود چرا که با توجه به گرانی بنزین کرایه تاکسی ها نسبتا بالا است. هزینه هر لیتر بنزین در ترکیه 6.91 لیر است.

 

هزینه تحصیل در ازمیر

یکی دیگر از هزینه های زندگی در ازمیر هزینه های مربوط به تحصیل است. دانشگاه ا و مدارس بسیاری در شهر ازمیر وجود دارند که خدمات آموزشی سطح بالایی را به داوطلبان ارائه می دهند. هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه های دولتی برای شهروندان ترکیه رایگان می باشد اما دانشجویان و دانش آموزان بومی باید برای تحصیل در آن ها شهریه پرداخت کنند. شهریه دانشگاه ها بر اساس نوع دانشگاه (دولتی و یا خصوصی)، رشته تحصیلی و تعداد واحدهای تئوری و عملی متفاوت خواهد بود. بی شک شهریه دانشگاه های خصوصی بالاتر از شهریه دانشگاه های دولتی است.