peyvand_admin ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ 0 نظر

کارت فیروزه ای ترکیه چیست؟

کارت فیروزه ای ترکیه چیست؟

کارت فیروزه ای ترکیه چیست؟ افرادی که قصد مهاجرت و زندگی در ترکیه را دارند حتما نام کارت فیروزه ای کشورترکیه به گوششان خورده است. این کارت باعث می شود تا افراد خارجی راحتتر در ترکیه مشغول به کار شوند و اعضای خانواده آن ها راحتتر اقامت ترکیه دریافت نمایند. اما کارت فیروزه ای کشورترکیه چیست؟ چگونه می شود آن را دریافت کرد؟ و شرایط دریافت کارت فیروزه ای کشورترکیه چیست؟ در ادامه با کارت فیروزه ای کشورترکیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

معرفی کارت فیروزه ای ترکیه

کارت فیروزه ای ترکیه به کسانی تعلق می‌گیرد که تجربه حرفه‌ای زیاد و تحصیلات بالایی داشته باشند و یا مشارکت ویژه‌ای در پیشرفت علم و فناوری کشور ترکیه دارند.

همچنین سرمایه گذارانی که با خرید ملک و یا دیگر سرمایه گذاری ها در رونق اقتصاد ترکیه نقش داشته اند نیز می توانند کارت فیروزه ای دریافت نمایند.

این کرت به دانده خود اجازه اقامت دائم ترکیه و کار در ترکیه را می دهد. علاوه بر این افراد تحت تکفل شخصی که کارت فیروزه ای دارند نیز حق اقامت دائم ترکیه را به دست می آورند.

مدت اعتبار کارت فیروزه ای کشورترکیه

مدت اعتبار کارت فیروزه ای که برای اولین بار صادر می گردد 3 سال است. پس از پایان 3 سال در صورتی که شخص بتواند با پیروی از قوانین این کارت را حفظ نماید می تواند 180 روز مانده به پایان مدت کارت برای تمدید آن اقدام نماید که در این صورت کارت اعتبار نامحدود خواهد داشت.

افراد 2 سال بعد از دریافت کارت فیروزه ای نامحدود می توانند برای دریافت حق شهروندی ترکیه درخواست بدهند.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

شرایط دریافت کارت فیروزه‌ای کشور ترکیه

دانشمندان می توانند برای دریافت کارت فیروزه ای کشورترکیه درخواست بدهند که درخواست آن ها در اسرع وقت بررسی و در طی مدت زمان کوتاهی می توانند این کارت را دریافت نمایند. همچنین ورزشکارانی که دارای موفقیت های بین المللی هستند می توانند در مدت زمانی کوتاهی این کارت را دریافت و در ترکیه مشغول کار و زندگی شوند.

کارآفرینان، سرمایه گذاران، نویسندگان و به طور کلی هر فردی که پروژه ای برای ارتقا و توسعه ترکیه دارد می تواند برای دریافت کارت فیروزه ای درخواست بدهد. به طور کلی اشخاص زیر واجد الشرایط دریافت کارت فیروزه ای کشورترکیه هستند:

  • افرادی که از نظر علمی در سطح بالایی قرار دارند و یا درآمد، تجربه حرفه‌ای بسیاری در زمینه ای خاص دارند و به پیشرفت علم و فناوری کشور کمک زیادی می‌کنند.

  • افرادی که با توجه به شرایطی که برخوردارند، تحت ‌عنوان نیروی کار با صلاحیت بالا شناخته می‌شوند.

  • مهاجرانی که مشغول سرمایه گذاری، تجارت و صادرات و واردات در ترکیه هستند و به رشد و روتق اقتصادی کمک می کنند.

  • دانشمندان یا محققان خارجی که در جهت پیشرفت علم و فناوری ترکیه فعالیت کرده و یا تحقیقات باارزشی در حیطه منافع ترکیه انجام می دهند.  

  • مهاجرانی که در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی یا هنری دارای موفقیت‌های بین‌المللی‌اند.

نحوه درخواست کارت فیروزه‌ای

درخواست کارت فیروزه ای کشوترکیه به صورت آنلاین امکان پذیر است. برای این کار لازم است که نمایندگان خارجی ترکیه در کشوری که در آن اقامت قانونی دارید مراجعه نمایید و درخواست خود را از این طریق به ثبت برسانید. پس از ثبت، درخواست شما به صورت مستقیم به وزارت کشور ترکیه ارسال می گردد.

همچنین افراد برای ثبت درخواست خود می توانند به صورت حضوری نیز اقدام کنند در این صورت خود فرد و یا نماینده قانونی وی باید به وزارت امور خارجه ترکیه مراجعه کند.

پس از ارسال درخواست وزارت امور خارجه در مورد رد تحقیق کرده و از سازمان ها و موسسات مختلف می خواهد تا نظرشان را در مورد این شخص بدهد. این مراکز باید نظرشان حداکثر تا 15 روز اعلام کنند.

بیشتر بخوانید: پاسپورت ترکیه

مدت زمان صدور کارت فیروزه‌ای ترکیه

برای صدور کارت فیروزه ای در قانون ترکیه هیچ بازه زمانی مشخص نشده است. در صورتی که مدارک و اطلاعات شده دچار نقص و کمبود باشد، باعث تاخیر در روند صدور کارت و در برخی موارد حتی ممکن است موجب عدم صدور کارت شود.