peyvand_admin ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ 0 نظر

زندگی در ازمیر ترکیه

زندگی در ازمیر ترکیه

در سال های اخیر مهاجرت به ترکیه به دلیل رشد و رونق اقتصادی که این کشور تواسته به وجود آورده افزایش چشمگیری داشته است. بسیاری از ایرانیان نیز به دلیل همین رشد اقتصادی و شرایط رفاهی و اجتماعی بهتری که ترکیه نسبت به ایران ارائه می دهد تصمیم به زندگی در ترکیه گرفته اند. ازمیر یکی از شهرهای زیبای ترکیه که به عنوان سومین شهر بزرگ و پرجمیعت ترکیه شناخته می شود و می تواند زندگی در ازمیر ترکیه یکی از انتخاب های شما باشد. در این مقاله قصد داریم با شهر ازمیر بیشتر آشنا شویم تا بتوانید در بین شهرهای ترکیه بهترین گزینه برای زندگی را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

معرفی شهر ازمیر ترکیه

شهر ازمیر در ساحل دریای اژه و در غرب آنتالیا قرار دارد. این شهر آب و هوای معتدل و مدیترانه ای دارد که آن را از نظر آب و هوایی به یکی از دلچسب ترین شهرها برای زندگی تبدیل کرده است. ازمیر به عنوان سومین شهر بزرگ و پرجمیعت ترکیه با برگزاری نمایشگاه های بسیار زیاد و متنوع نقش مهمی در اقتصاد دارد. بافت این شهر بیشتر از غرب تاثیر پذیرفته و به شکل اروپایی است. همچنین ازمیر پیشینه تاریخی غنی دارد به طوری که قدمت آن به 6500 سال پیش بر میگردد و آثار تاریخی از آن دوران در ازمیر پیدا شده است.

مردم شهر ازمیر بسیار خونگرم، صمیمی و مهمان نواز هستند. بسیاری از ایرانیانی که در این شهر زندگی و یا از آن دیدن کرده اند همواره بازخورد بسیار خوبی از رفتار مردم این منطقه و مهمان نوازی آن ها داشته اند. زبان مردم این شهر ترکی استانبولی است.

جاذبه های شهر ازمیر

جاذبه های بسیاری در ازمیر وجود دارد از جاذبه های تاریخی گرفته تا جاذبه های طبیعی و تفریحی مختلفی در این شهر وجود دارد که توریستان بسیاری را جذب خود می کند. جاذبه های تاریخی بیشماری در این شهر وجود دارند اما معروفترین آن ها شهر تاریخی افس یا افسوس می باشد که قدمت آن به پیش از میلاد مسیح برمی گردد و در برخی از کتب تاریخی آن را محل سکونت قوم اصحاب کهف می دانند از دیگر مکان های تاریخی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معبد آرتمیس

 • کلیسای سنت جان

 • معبد هادریان

 • کتابخانه سلسوس

 • قلعه کادیفه کاله

 • شهر تاریخی تروا

بیشتر بخوانید: اقامت ترکیه

یکی از قسمت های تاریخی که در دل شهر ازمیر قرار دارد خیابان آلسانکاک است که از خیابان های قدیمی وتاریخی این شهر است و در آن خانه هایی که از زمان عثمانی به جای مانده اند دیده می شود همچنین کافه ها و رستوران های معروفی در این خیابان وجود دارد که مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت است.

همچنین میدان مرکزی ازمیر به نام میدان کوناک که برج ساعت در این میدان قرار گرفته است. این میدان به عنوان نماد شهر ازمیر شناخته می شود و جاذبه های تاریخی مختلفی نزدیک آن وجود دارد.

بازارها و مراکز خرید مختلفی در این شهر وجود دارند که می توان در آن ها خرید کردو اوقات خوشی را گذراند. همچینین ساحل و دریای زیبای این شهر یکی از جاذبه های طبیعی بی نظیر این شهر است.

بهداشت و درمان در شهر ازمیر

شهر ازمیر از نظر تعداد بیمارستان ها و درمانگاه های موجود در شهر در وضیعت بسیار خوبی قرار دارد و از نظر سطح بهداشت و درمان در جایگاه بالایی است. مهاجرانی که از اقامت یکساله ترکیه را دارند می توانند از خدمات سیستم بهداشت عمومی استفاده کنند و در صورت دلخواه افراد می توانند با پرداخت هزینه بیشتر از سیستم بهداشت و درمان خصوصی بهره ببرند. بنابراین زندگی در ازمیر ترکیه از لحاظ خدمات پزشکی و درمانی هیچ کمبودی ندارد.

شرایط آب و هوایی شهر ازمیر

آب و هوای شهر ازمیر معتدل میترانه ای است به این معنی که در این شهر اکثر روزها هوا آفتابی و دما معتدل است و بارش های ملایمی نیز در آن دیده می شود. در این شهر هوا بسیار خوب و پاک است و از آلودگی هوا خبری نیست. این شهر زمستان ها معتدل به همراه بارش های زیاد دارد روی هم رفته آب و های شهر ازمیر بسیار دلچسب است.

وضیعت حمل و نقل عمومی در شهر ازمیر

ازمیر به عنوان یک شهر بزرگ از سیستم حمل و نقل عمومی خوب و استانداردی برخوردار است. به طور کلی وضیعت راه ها و جاده ها در شهر ازمیر بسیار خوب است اما در برخی از ساعات روز ممکن است ترافیک در مسیرهای پرتردد وجود داشته باشد. به همین دلیل بسیاری از مردم از وسایل حمل و نفل عمومی استفاده می کنند. در ازمیر چهار وسیله حمل و نقل عمومی پرکاربرد وجود دارد که عبارتند از:

 1. تاکسی

 2. اتوبوس

 3. ترموا

 4. مترو

سیستم اتوبوسرانی بسیاری گسترده ای در شهر ازمیر وجود دارد و تقریبا در هر نقطه ای که باشید یک خط اتوبوس نزدیک به آن خواهید یافت. همچنین تاکسی های بسیاری در سطح شهر وجود دارند.

مترو شهر ازمیر در سال 2000 افتتاح شده دارای 1 خط با 17 ایستگاه است. این خط مترو از جنوب شهر ازمیر از ایستگاه گوزتپه شروع شده و در شمال ازمیر در ایستگاه اوکا3 به پایان می رسد.

دانشگاه های شهر ازمیر

ازمیر با دانشگاه ها و مدارسی که دارد می تواند گزینه مناسبی برای مهاجرانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارند باشد. در ازمیر در مجموع 9 دانشگاه وجود دارد که از این تعداد 6 مورد آن دولتی و سه مورد آن خصوصی هستند.

دانشگاههای دولتی ازمیر

دانشگاه های دولتی ازمیر عبارتند از:

 • دانشگاه اژه

 • دانشگاه دوکوز ایلول

 • موسسه فناوری ازمیر

 • دانشگاه mirzmir Kâtip Çlebi

 • دانشگاه باکرچای

 • دانشگاه دموکراسی ازمیر

 • دانشگاه دفاع ملی

 • دانشگاه نیروی هوایی

بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترکیه

دانشگاه های خصوصی ازمیر

لیست دانشگاه های ازمیر که خصوصی هستند:

 • دانشگاه اقتصاد ازمیر

 • İzmir Concept Vocational School

 • دانشگاه یاشار

 • دانشگاه انجمن هواپیمایی ترکیه

 • دانشگاه حمل و نقل هوایی

 • دانشگاه تینازتپه ازمیر

شرایط ادامه تحصیل در شهر ازمیر فراهم است و  در هر مقطع و رشته ای که باشید می توانید در این شهر به تحصیل بپردازید.