peyvand_admin ۹ بهمن ۱۴۰۱ 0 نظر

نحوه اجاره خانه در ترکیه

نحوه اجاره خانه در ترکیه

نحوه اجاره خانه در ترکیه :ترکیه کشوری با تاریخ غنی، پر از جاذبه های طبیعی و خطوط ساحلی زیبا و با فرهنگ و آداب و رسوم مختص به خود که از جهاتی بسیار نزدیک به ایران است توانسته نظر بسیاری از افراد و سرمایه گذاران را برای زندگی در ترکیه جلب کند. همه این موارد باعث شده تا ترکیه در سال های اخیر با افزایش تقاضا در بازار خرید ملک مواجه شود. همچنین بسیاری نیز تمایل دارند تا با اجاره آپارتمان در ترکیه زندگی جدیدی را در این کشور تجربه کنند. اما فرایند اجاره خانه در ترکیه برای مهاجران ممکن است کمی استرسزا باشد در این مقاله نحوه اجاره خانه در ترکیه به همراه نکات مهم توسط گروه پیوند هوم بررسی شده تا با خیال راحت بتوانید هر نوع ملکی را در ترکیه اجاره کنید.

روش های پیدا کردن خانه اجاره ای در ترکیه

برای یافتن ملک اجاره ای در ترکیه روش های بسیاری وجود دارد. یکی از این روش ها مراجع به وب سایت های خرید و فروش ملک نظیر sahibinden است با مراجعه به این وب سایت ها می توانید اطلاعات مفیدی در مورد میزان هزینه اجاره در محله های مختلف ترکیه به دست بیاورید.

همچنین به عنوان یک روش سنتی تر می توان به تبلیغات دهان به دهان اشاره کرد چرا که صاحبان ملک عموما ترجیح می دهند تا ملک خود را به شخصی که می شناسند اجاره بدهند که این روش برای مهاجرانی که با تازگی وارد ترکیه شده اند عملی نیست.

مراجعه به دفاتر املاکی نیز یکی از اصلی ترین روش های یافتن خانه اجاره ای در ترکیه است که مزایای متعددی به همراه دارد. مشاورین املاک طیف وسیعی از فایل های اجاره ای از جمله مسکونی و اداری دارند و می توانند گزینه های مختلفی را در بازه قیمتی مد نظر شما معرفی کنند همچنین امکان بازدید از ملک را نیز فراهم می کنند.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

چگونه در ترکیه خانه اجاره کنیم؟

برای اجاره خانه در ترکیه می توانید به وب سایت های مختلفی که برای این منظور ایجاد شده اند سر بزنید. در این وب سایت ها اطلاعات کامل ملک به همراه تصاویر ملک وجود دارند اما در ترکیه نیز مانند ایران املاکی ها و مشاورین املاک نقش اصلی را در این زمینه دارند. همچنین در ترکیه موردهایی وجود دارند که می توانید به صورت روزانه و یا هفتگی اجاره کنید. در اولین مرحله از نحوه اجاره ملک در ترکیه باید بدانید که باید محله های مختلف را بررسی و محله دلخواهتان که هم از نظر فرهنگ و امکانات و هم از نظر بودجه متناسب با شرایطتان است را انتخاب نمایید.

در مرحله اول توافق نامه بین خریدار و فروشنده بر اساس توافقات دو طرف نوشته می شود. برای اجاره ملک کافی است که کارت کیملیک ترکیه یا پاسپورت و یا برگه درخواست اقامت خود را ارائه بدهید.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در انتالیا

هزینه های کلی خانه اجاره ای در ترکیه

روند عادی پرداخت هزینه اجاره ملک در ترکیه بدین صورت است که مستاجر باید هزینه اجاره یک ماهه به عنوان سپرده تضمینی به همراه اجاره ماه اول باید پرداخت شود. همچنین در صورت یافتن ملک از طریق مشاور املاک هزینه ای را با خود به همراه دارد. مشاور املاک حدود 10 درصد از اجاره سالیانه را به عنوان حق‌الزحمه از شما دریافت می‌کند. همچنین هزینه دیگری نیز وجود دارد که ممکن است خیلی ها از آن غافل باشند. این هزینه، هزینه ماهانه شارژ آپارتمان یا عایدات است. که بر اساس امکانات ملک مربوطه می تواند مغادیر متفاوتی باشد.

قوانین اجاره ملک در ترکیه

قوانین اجاره ملک در ترکیه مشابه با قوانین موجود در سایر کشورهای جهان است و در ترکیه افراد خارجی و بومی از حقوق یکسانی در این زمینه بهره مندند. قوانین اجاره ملک در ترکیه به شرح زیر است:

 • یک فرد خارجی حق دارد که خانه ای را که شرایط پرداختش در اجاره نامه روشن شده، اجاره کند.
 • یک نسخه از قرار دارد امضا شده توسط طرفین باید حفظ شود چرا که تضمین کننده توافق است.
 • صاحب ملک نمی تواند اجاره را تا پایان مدت اجاره، افزایش یا کاهش دهد.
 • موجر حق ندارد تحت هیچ شرایطی مستأجر را از خانه بیرون کند مگر این‌که خانه را برای خود و فرزندانش نیاز داشته باشد.
 • در صورتی که مستاجر اجاره را حداقل دو بار در یک سال پرداخت نکند، صاحب خانه می تواند اجاره نامه را باطل نماید.

نکات مهم قرارداد اجاره ملک ترکیه

مهمترین اطلاعاتی که در قرارداد اجاره ملک باید قید شود عبارتند از:

 • آدرس دقیق ملک در آن نوشته شده است مانند نام محله، نام خیابان، شماره ساختمان و شماره آپارتمان یا مغازه.
 • نام صاحب‌ ملک نوشته شده است.
 • شماره ملی مالک ملک که همان TC نامبر است و در کارت کیملیک قید شده باید نوشته شود.
 • تام مستاجر که در پاسپورت قید شده به همراه شماره گذرنامه.
 • تاریخ دریافت و تحویل ملک مربوطه و مدت قرارداد.
 • امضای دو طرف با درج نام آن‌ها در کنار امضا.
 • نوشته شدن ارزش اجاره به طور واضح و مشخص.
 • بر روی یک ارزش مشخص برای افزایش اجاره سالانه توافق کنید.
 • مبلغ بیمه‌ای که به صاحب‌خانه پرداخت می‌شود را مشخص کنید.

 

هزینه نوتر اجاره‌ ملک ترکیه

دفتر اسناد رسمی در ترکیه همان نوتر نام دارد که هر فرد شهروند و یا مقیم کشور ترکیه با آن سروکار دارد و برای انجام کلیه امور حقوقی باید به آن مراجعه نماید. نوتر مرکزی است که کلیه اوراق و اسناد در آن مستند و ثبت می شوند. تا هیچ طرف دیگری مجبور به تأیید صحت مهر و موم و مدارک نشود.

قیمت‌های دفتر اسناد به نوع سند و تعداد صفحات آن بستگی دارد و هزینه اعلام شده دفتر نوتر در ترکیه برای سال 2022 عبارت است از:

نوع سند هزینه
سند یک طرفه 70 الی 79 لیر
سند دو طرفه 80 الی 120 لیر
حق‌الوکاله 192 لیر

تعمیرات خانه اجاره‌ای در ترکیه به عهده چه کسی است؟

در این زمینه باید بدانید که د رکشور ترکیه کلیه هزینه های مربوط به تعمیرات ملک و مالیات توسط صاحب ملک پرداخت می شود. اما در بسیاری موارد مشاهده می شود که صاحب ملک هزینه های تعمیر و نگهداری از ملک نظیر رنگ زدن دیوارها را  به مستاجر واگذار می کند که در این صورت می توانید با مالک صحبت کرده تا هزینه های تعمیر و نگهداری را از هزینه اجاره ماه بعد کم کند.