peyvand_user ۱۲ دی ۱۴۰۱ 0 نظر

اصطلاحات مهمی که هنگام خرید ملک در ترکیه باید بدانید

خرید ملک در ترکیه

اصطلاحات ملکی در ترکیه یکی از مواردی است که هر فدی که هنگام خرید ملک در ترکیه دارد باید با آن آشنا شود تا بتواند معنی دقیق اصطلاحاتی را که هنگام معامله با فروشنده و یا در اداره تاپو می شنود بداند. در روند خرید ملک در ترکیه و یا دریافت اقامت ترکیه افراد سودجو و یا کلاهبردار بسیاری وجود دارند که ممکن است این روند را دچار مشکل کرده و سو استفاده کنند بنابراین با کسب اطلاعات در مورد اصطلاحات مهمی که هنگام خرید ملک در ترکیه باید بدانند می توانند آگاهانه تر در این زمینه به فعالیت بپردازند.

اصطلاحات ملکی پرکاربرد در ترکیه

یک سری اصطلاحات مهم هستند که هنگام خرید ملک در ترکیه باید بدانید تا در این روند دچار سردرگمی و اشتباه نشوید این موارد به شرح زیر هستند.

تاپو (TAPU)  چیست؟

یک اصطلاح پرکاربرد در ترکیه سند تاپو است که به معنی سند ملک است که در واقع حق قانونی شما را در مالکیت از ملک مربوطه نشان می دهد. در پروسه خرید ملک در ترکیه یکی از اصلی ترین مراحل امضا کردن سند تاپو است.

اداره تاپو (Tapu dayiresi) در ترکیه چیست؟

اداره تاپو در واقع اداره ثبت املاک در ترکیه است کار این اداره صدر سند تاپو برای خریداران ملک است. هنگام خرید هر نوع ملکی در ترکیه باید حتما به اداره تاپو مراجعه کنید.

دفتر نوتر (Noter)  به کجا گفته می شود؟

یکی دیگر از اصطلاحاتی که در زمان خرید ملک بسیار پرکاربرد است، نوتر می باشد. نوتر در ترکیه به دفاتر ثبت اسناد رسمی گفته می شود. این دفاتر در سراسر ترکیه قرار دارند. جهت رسمیت بخشیدن به تمامی وکالتنامه ها، اسناد، برگه ها، تائید ترجمه های رسمی و … باید به این دفاتر مراجعه کنید.

ایپوتک چیست؟

کلمه ایپوتک را نیز ممکن است شنیده باشید. به در رهن بودن ملک در ترکیه ایپوتک گفته می شود. در واقع هر سندی که به علت بدهی به بانک و یا هر شخص دیگری در رهن باشد شامل ایپوتک می شود. فقط در زمان پرداخت کامل بدهی سند ایپوتک شده به نام شما ثبت خواهد شد.

ورگی (Vergi) چیست؟

کلمه ورگی به طور کلی به معنی مالیات است. در ترکیه به معاملات خرید و فروش ملک مالیات تعلق می گیرد که حتما باید پرداخت شود. همچنین در زمان خرید ملک حتما باید دقت کنید که مالیات ملک مورد نظر توسط فروشند تسویه شده باشد.

تاپو مصرف لری (TAPU MASRAFLAR)

این کلمه در معاملات ملکی به کار برده می شود و به کلیه هزینه هایی گفته می شود که در روند خرید ملک و دریافت سند ملک پرداخت میشود.

گزارش اکسپرتیز چیست؟

یکی دیگر از اصطلاحاتی که هنگام خرید ملک در ترکیه باید بدانید گزارش اکسپرتیز است. این گذارش برای ارزش گذاری ملک با توجه به سن، شهر، متراژ، منطقه، امکانات ملک و … تهیه می‌شود. تهیه این گزارش اجباری است و توسط کارشناسان شهرداری تهیه می گردد.