peyvand_user ۲۶ آذر ۱۴۰۱ 0 نظر

هزینه زندگی در آلانیا

هزینه زندگی در آلانیا

ترکیه کشوری بزرگ و پهناور که شهرهای بسیاری برای زندگی دارد. آلانیا یکی از شهرهای زیبای این کشور است که که در این مقاله قصد داریم برای کسانی که تصمیم به زندگی در آلانیا گرفته اند و می خواهند به این کشور مهاجرت کنند، هزینه های زندگی در آلانیا را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. آلانیا یکی از شهرهای تاریخی ترکیه که جاذبه های طبیعی و امکانات رفاهی بسیاری دارد که باعث شده نظر بسیاری از مهاجران را به خود جلب نماید.

هزینه زندگی در آلانیا

زمانی که تصمیم به سفر به کشور جدیدی را میگیرید، بسته به مهلت اقامت شما یکی از اولین چیزهایی که به ذهنتان می رسد هزینه های زندگی در شهر مقصد است. اطلاع از هزینه زندگی در شهر آلانیا به برنامه ریزی شما در جهت تامین بودجه برای زندگی در این شهر به صوت دائم و یا موقت کمک خواهد کرد.

هزینه زندگی در شهر آلانیا نسبت به هزینه زندگی در دیگز شهرهای ترکیه نظیر آنکارا و استانبول بسیار مقرون به صرفه تر است و با داشتن بودجه ای معقول می توانید زندگی خوبی در این شهر داشته باشید.

هزینه زندگی هر فرد و خانواده ای به شرایط زندگی، عادت های روزمره و سبک زندگی آن ها بستگی دارد. اکثر هزینه های هر فرد شامل هزینه مسکن، پوشاک، خوراک، حمل و نقل، بهداشت و درمان است. زندگی در ترکیه مستلزم داشتن کار و یا سرمایه است. همچنین می توان با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه به صورت ارزان در این کشور تحصیل و زندگی کنید.

هزینه مسکن در آلانیا

شهر آلانیا نیز مانند هر شهر دیگری از محله های مختلفی تشکیل شده که بر اساس سطح هر محله و امکانات و شرایط موجود در خانه های آن قیمت خرید و اجاره خانه در آلانیا متفاوت خواهد بود اما باید گفت که هزینه خرید ملک در آلانیا و اجاره آن در این شهر نسبت به بسیاری از شهرهای دیگز ترکیه نظیر استانبول بسیار ارزانتر است. بنابراین بهترین گزینه برای افرادی است که می خواهند با هزینه و بودجه کم در ترکیه زندگی کنند.

با وجود افزایش نرخ لیر در ماه های اخیر، هنوز هم قیمت خانه و ملک در آلانیا در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار مناسبتر و مقرون به صرفه تر است و یک انتخاب خوب برای ایرانیانی خواهد بود که دوست دارند در کشور خارجی زندگی کنند و یک خانه خوب با هزینه کم داشته باشند.

در مورد هزینه اجاره خانه در آلانیا باید گفت که هزینه اجاره در این شهر ترکیه درست مانند هزینه اجاره در تهران است و شما تقریبا با پرداخت 5 میلیون در ماه می توانید آپارتمانی شیک با امکاناتی نظیر سونا، جکوزی و امنیتی 24 ساعته داشته باشید که هزینه اجاره چنین آپارتمانی در تهران بسیار بیشتر از این مبلغ خواهد بود و با ماهیانه 5 میلیون تومان می توان خانه ای کوچک در منطقه ای متوسط داشت.

البته نکته قابل توجه این است که هزینه شارژ آپارتمان ها و قبوض مختلف نظیر آب و برق در آلانیا بیشتر از ایران است به طوری که ماهیانه 100 الی 600 لیر را باید بابت شارژ آپارتمان در نظر داشته باشید. همچنین هزینه قبض آب، برق و گاز در ترکیه به طور معممول بسیار بیشتر از ایران است و هزینه قبض های یک خانواده 4 نفره در آلانیا بیت 350 الی 700 لیر متغییر خواهد بود.

برای خرید خانه نیز در آلانیا گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد و تقریبا با هر بودجه ای می توان در این شهر خانه خرید به عنوان مثال با داشتن 20 هزار لیر می توانید آپارتمان یک خوابه در این شهر خریداری نمایید.

هزینه خوراک در آلانیا

هزینه اقلام خوراکی یکی دیگر از هزینه های اصلی هر خانواده است که شامل اقلام سوپرمارکتی، میوه و سبزیجات و فراورده های گوشتی و لبنی است. از آنجایی که بسیاری از محصولات کشاورزی و محصولات دامی در این شهر تولید شده و بدون واسطه به بازار عرضه می شوند هزینه این اقلام خوراکی در آلانیا بسیار ارزانتر از استانبول و آنکارا است.

اقلام سوپر مارکتیهزینه
یک کیلو برنج4.95
12 عدد تخم مرغ13.15
یک کیلو فیله مرغ20.98
یک کیلو سیب زمینی2.30
آب معدنی 1.5 لیتری1.63
یک کیلو موز11.14
یک کیلو سیب4.83
یک کیلو پیاز3.21
یک کیلو گوشت گوساله75.45

هزینه حمل و نقل در آلانیا

آلانیا در استان آنتالیا قرار دارد و از آنجایی که این شهر در یک سمت خود دریا و در سمت دیگر خود رشته کوه دارد دارای موقعیت جغرافیای مناسبی است که دسترسی خوبی به حمل و نقل زمینی، هوایی و دریایی دارد و به راحتی میتوان با انواع وسایل تقلیه به شهرهای مختلف سفر کرد.

وسایل حمل و نقل عمومی داخل شهری متنوعی در آلانیا وجود دارد و از دوچرخه، تاکسی گرفته تا اتوبوس و مینی بوس در این شهر بسیار وجود دارد. برا جابه جایی در شهر هر فرد ماهیانه حداقل باید 180 لیر کنار بگذارد.

هزینه خدمات پزشکی در آلانیا

هزینه زندگی در آلانیا از نظر هزینه دریافت خدمات بهداشت و درمانی تقریبا مشابه با ایران است اما با این تفاوت که کیفیت خدمات پزشکی در آلانیا بسیار بهتر از ایران است.

قیمت دارو در آلانیا و به طور کلی در ترکیه بیشتر از ایرن است اما داروها از لحاظ کیفیتی بالاتر بسیار بالاتر بوده و با مصرف دوز کمتری از دارو بهبودی حاصل می شود.

هزینه ویزیت پزشک متخصص در بیمارستان های دولتی آلانیا بسته به نوع تخصص بین 80 الی 210 لیر متغییر است. این هزینه در بیمارستان های خصوصی از 150 لیر شروع می شود.

چنانچه بیمه بر روی اجازه کار ترکیه و یا بیمه دانشجویی ترکیه را داشته باشید، هزینه ها نصف خواهد شد.

هزینه تحصیل در آلانیا

هزیه تحصیل در دانشگاه های آلانیا به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی افراد بستگی دارد. دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه وجود دارد. تصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه با پرداخت شهریه کمتر نسبت به دانشگاه های خصوصی امکان پذیر است.

 تحصیل در آلانیا با هزینه های کمی امکان پذیر است به طوری که برای تحصیل در رشته های غیرپزشکی و غیرعملی 2 هزار لیر در سال کافی است. شهریه دانشگاه های خصوصی بین 20 الی 100 هزار لیر در سال متغییر است.

مدارس نیز دو نوع خصوصی و دولتی دارند که تحصیل در مدارس دولتی رایگان بوده و شهریه مدارس خصوصی از 10 هزار لیر شروع می شود.