peyvand_user ۲۳ آذر ۱۴۰۱ 0 نظر

بهترین بانک های ترکیه

بهترین بانک های ترکیه

برای کسانی که تصمیم به زندگی در ترکیه گرفته اند و یا می خواهند در این کشور کار کرده و سرمایه گذاری کنند، یکی از مهمترین اطلاعاتی که باید کسب کنند در مورد سیستم بانکداری ترکیه و آشنایی با بهترین بانک های ترکیه برای سرمایه گذاری است. همانطور که می دانید از لازمه انجام تجارت بین المللی و ارتباط مالی با دیگر کشورها داشتن یک حساب بانکی متصل به سیستم سوئیفت است. در ادامه به معرفی بهترین بانک های ترکیه خواهیم پرداخت.

سیستم بانکی ترکیه

سیستم بانکداری به طور کلی بخش بزرگی از بازار مالی هر کشوری را به خود اختصاص داده است و کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. بانک ها بیشتر معاملات و فعالیت های بازار پول و سرمایه را انجام می دهند. باید گفت که اکثر بانک های دولتی برای تامین منابع مالی صنایعی خاص مانند کشاورزی ( نظیر بانک زراعت) تاسیس شده اند؛ اما در مورد بانک های خصوصی، این بانک ها غالبا ارتباط تنگاتنگی با گروه ها و شرکت های بزرگ صنعتی دارند.

در سال 1800 اولین فعالیت های بانکی توسط صرافان گالاتا آغاز شد. در اوایل این دوره فعالیت های بانکی توسط صرافان انجام می شد و در بانکداری بیشتر اقلیت های قومی نقش داشتند.

بانک مرکزی ترکیه در اوایل سال 1930 افتتاح شد و وظایفی نظیر تنظیم سیستم بانکی، حفاظت از ارز و انتشار اسکناس داشت همچنین در تامین کسری بودجه دولت نیز نقش داشت و به بانک ها اعم از دولتی و خصوصی وام اعطا می کرد. اما از سال 1983 بانک مرکزی در وظایف خود بازبینی کرده و با افزایش وظایف نظارتی و کاهش اعطای وام شکل جدیدی به خود گرفت.

کلیه بانک های ترکیه از قوانین و مقررات مشترکی پیروی می کنند. تمامی فعالیت های بانک های ترکیه زیر نظر سازمان نظارت و بازرسی بانک ها (BDDK)   صورت می گیرد.

معرفی بهترین بانک های ترکیه

ترکیه از کشورهایی است که در عرصه سیستم بانکداری همواره نسبت به کشورهای خاورمیانه و حتی کشورهای اروپایی پیشرو بوده است. در ترکیه علاوه بر بانک های بومی، شعبه هایی از بهترین بانک های جهان نیز وجود دارند.

به طور کلی بانک های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که در زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می کنند. در ادامه به معرفی 5 مورد از بهترین بانک های ترکیه خواهیم پرداخت.

بانک زراعت (Ziraat Bank)

بانک زراعت یکی از بهترین بانک های ترکیه ترکیه که از لحاظ دارایی نیز جز بزرگترین بانک های دولتی ترکیه نیز به شمار می رود. این بانک در سال 1863 به عنوان یک موسسه مالی در آنکارا تاسیس شد. این بانک با هدف کمک به وام های کشاورزی و حمایت از کشاورزان تاسیس شد.

این بانک در حال حاضر بسیار گسترش یافته و علاوه بر بخش کشاورزی به بخش هایی نظیر بخش های تجاری و خرده فروشی ها خدمات ارائه می دهد. این بانک در حال حاضر بیش از 1800 شعبه در ترکیه و چندین شعبه در 18 کشور دنیا دارد و به مشتریان خود خدمات بانکداری نوین ارائه می دهد.

مهمترین خدماتی که زراعت بانک ارائه می دهد عبارتند از:

 • ارائه انواع مختلف وام از جمله خرید ملک، ماشین، تحصیل و …
 • انتقال سریع پول به سراسر دنیا
 • تبدیل ارز پویا
 • انتقال ارز خارجی
 • دریافت ویزا کارت یا مستر کارت

گارانتی بانک (Garanti Bank)

بانک گارانتی دومین بانک خصوصی بزرگ کشور ترکیه است که دارای 937 شعبه در ترکیه و 8 شعبه در سایر کشورهاست. این بانک در سال 1946 تاسیس شد و در حال حاضر نزدیک به 49 درصد از سهام این بانک به بانک اسپانیایی BBVA تعلق دارد. شعبه مرکزی گارانتی بانک در استانبول قرار داد.

گارانتی بانک نیز همانند بسیاری از بانک های ترکیه محصولات و خدمات مالی متنوعی را از جمله موارد زیر را به مشتریان خود ارائه می دهد:

 • خدمات بیمه
 • سیستم های پرداخت
 • بانکداری خرده
 • بانکداری شرکتی
 • SME
 • کارت های اعتباری
 • بانکداری اختصاصی و سرمایه گذاری

آک بانک (Akbank)

آک بانک یکی دیگر از بهترین بانک های ترکیه است که در سال 1948 با هدف ارائه خدمات به تولیدکنندگان پنبه در چوکوراوا آدانا تاسیس شد و از آن روز تا به الان توانسته گسترش و توسعه خود را ادامه بدهد. لازم به ذکر است که بزرگترین سهامدار این بانک خانواده سبانجی است که از ثروتمندترین خانواده های ترکیه به حساب می آیند.

شهبه اصلی آک بانک در استانبول واقع شده همچنین این بانک شعبه ای مخصوص برای مهاجران دارد که به این دسته از افراد در زمینه خدمات بانکی در ترکیه مشاوره ازائه می دهد.

بر طبق آمار و گزارش های ارائه شده در سال 2017 آک بانک در میان 500 بانک ارزشمند دنیا جای دارد که برای ششمین سال متوالی توانسته در این جایگاه بماند. علاوه بر این، از نظر میزان حجم وام دهی، آک بانک در میان بزرگترین بانک های ترکیه قرار دارد.

آک بانک نزدیک به 770 شعبه در سراسر ترکیه دارد که بیش از 12 هزار کارمند در آن ها مشغول به کار هستند.

ایش بانک (Isbank)

ایش بانک به عنوان بزرگترین بانک خصوصی ترکیه شناخته می شود که موسس آن مصطفی کمال آتاتورک می باشد. این بانک که در ابتدا با 2 شعبه شروع به کار کرد در حال حاضر نزدیک به 1280 شعبه در ترکیه و 25 شعبه در سایر کشورها دارد.

ایش بانک خدمات زیر را ارائه می دهد:

 • خدمات بانکداری شرکتی
 • بانکداری تجاری
 • SME
 • خدمات بانکداری اینترنتی
 • تلفن بانک
 • لیزینگ
 • مدیریت دارایی، بازنشستگی و کارگزاری

در وب سایت رسمی اسن بانک، بخشی برای بانک داری بین المللی وجود دارد علاوه بر این در شعباتی که به مهاجران و خارجی ها خدمات ارائه می دهند کارشناسان انگلیسی زبان وجود دارد که خدمات افتتاح حساب ارائه می دهند.

واکیف بانک ترکیه  (Vakif Bank)

واکیف بانک نیز یکی دیگر از بانک های خوب ترکیه است که در سال 1945 توسط امپراتوری عثمانی تاسیس شد. هدف این بانک در زمان تاسیسش کمک به پس انداز کشور با روش های نوین و پیشرفته بانکداری و از استفاده از آن در جهت توسعه اقتصاد می باشد. شعبه اصلی واکیف بانک در استانبول واقع شده است.

زمینه هایی که این بانک در آن ها فعالیت دارد شامل بانکداری شرکتی، کسب و کارهای کوچک، بانکداری اختصاصی، حوزه های غیرتجاری، تجاری، بانکداری مصرف کننده، خرده فروشی، کارت اعتباری و سرمایه گذاری است.

واکیف بانک با 933 شعبه در ترکیه، 3 شعبه بین المللی در نیویورک، بحرین و اربیل به عنوان پنجمین بانک بزرگ ترکیه شناخته شده است.