peyvand_user ۲۶ آبان ۱۴۰۱ 0 نظر

آشنایی با اداره نفوس ترکیه

آشنایی با اداره نفوس ترکیه

طبق آمارهایی که هر سال منتشر می شود افرادی که تصمیم به زندگی در ترکیه می گیرند افزایش می یابد که این به معنی افزایش مهاجرت به ترکیه است. افرادی که اقامت در ترکیه را انتخاب می کنند بیشتر با توجه به شرایط موجود در این کشور نظیر رفاه، امنیت، پایین بودن نرخ بیکاری، کمتر بودن هزینه های زندگی و آزادی های فردی و اجتماعی موجود این تصمیم را می گیرند. اگر شما هم قصد مهاجرت به ترکیه دارید یگی از مراکزی که باید به آن زیاد مراجعه کنید اداره نفوس ترکیه است که در ادامه به آشنایی با اداره نفوس در ترکیه خواهیم پرداخت.

اداره نفس ترکیه چه خدماتی ارائه می دهد؟
افرادی که به ترکیه مهاجرت می کنند بادی بدانند که برای حل بیشتر مسائل مهاجرتی خود باید به اداره نفوس ترکیه مهاجرت کنند. بنابراین در قدم اول آشنایی با اداره نفوس ترکیه بهتر است با خدماتی که این مرکز ارائه می دهد آشنا شویم. خدمات اداره نفوس ترکیه عبارتند از:

 1. ثبت نام و تغییر محل سکونت
 2. صدور کارت کیملیک برای شهروندان ترکیه
 3. تغییر نام و نام خانوادگی افراد در صورت نیاز
 4. مدیریت فایل پاسپورت
 5. کارهای مربوط به دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه
 6. انجام کارهای مربوط به تولد و مرگ شهروندان
 7. ثبت ازدواج و طلاق
 8. انجام سایر امور ثبت نام برای شهروندان ترکیه و اتباع خارجی

ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه

تمامی کسانی که در ترکیه زندگی می کنند اعم از شهروندان ترکیه و اتباع خارجی باید آدرس خود را در اداره نفوس ترکیه ثبت کنند. ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه بسیار مهم است چرا که کلیه خدمات اداری دیگر نظیر خدمات  بانکی، بیمه و کارگری و اداره رفاه به این امر بستگی دارد.

اتباع خارجی که می خواهند اقامت ترکیه را دریافت کنند باید پس از خرید خانه در ترکیه و یا اجاره خانه در ترکیه آدرس محل سکونت خود را در اداره نفوس منطقه خود ثبت نمایند در صورتی که آدرس محل سکونت اتباع خارجی ثبت نشده باشد امکان اخذ اقامت برای این افراد وجود نخواهد داشت.

اداره نفوس ترکیه کجاست؟

یکی از سوالاتی که ذهن مهاجران را مشغول می کند این است که اداره نفوس ترکیه کجاست؟ اداره نفوس یا جمیعا ترکیه تحت نظر فرماندار کل ترکیه فعالیت می کند و در تمام شهر ها چندین اداره نفوس وجود دارد به طوری که در هر منطقه حداقل یک شعبه از این اداره وجود دارد.

بررسی خدمات اداره نفوس ترکیه برای مهاجران

از آنجایی که یکی از مراکز مهم برای اتباع خارجی که به ترکیه مهاجرت کرده اند اداره نفوس ترکیه است بهتر است خدماتی را که این اداره به مهاجران ارائه می دهد را بررسی کنیم.

1.تمدید اقامت

یکی از مهم ترین و اساسی ترین کارهای اداره نفوس تمدید اقامت مهاجران است. افرادی که اقامت ترکیه را دریافت کرده اند باید سالی یک بار به این اداره مراجعه و با ارائه قبض یا برق سکونت خود را در آن شهر و محله اثبات کنند که در نتیجه آن کارت اقامت برای افراد صادر می گردد.   

افرادی که برای تحصیل در تریکه به این کشور مهاجرت کرده اند پس از دریافت ویزا تحصیلی از سفارت ترکیه در کشور مبدا و بعد از ورود به ترکیه باید در طی مدت 20 روز آدرس خود را در اراده جمیعت ترکیه ثبت نمایند که پس از ثبت آدرس برگه اقامت برای آن ها صادر می گردد.

در صورتی که آدرس محل سکونت شما تغییر کند نیز باید به این اداره مراجعه و آدرس جدید خود را ثبت نمایید.

2.ثبت ازدواج

یکی از روش های دریافت اقامت ترکیه ازدواج با یک شروند ترک می باشد. شما به عنوان یک ایرانی برای ثبت ازدواج با یک شهروند ترک باید به اداره جمیت ترکیه مراجعه نمایید. در صورتی که زوجین نتوانند در کشور مبدا ازداج کنند و یا کشور مقصد مدارک ازدواج ایرانیان را برای مهاجرت مورد تائید قرار ندهند، ثبت ازدواج در اداره نفوش ترکیه راه حلی مناسب برای حل این مشکل می باشد.

3.گواهی نامه رانندگی

اتباع خارجی مس توانند اقدام خرید خودرو در ترکیه کنند اما باید گواهی نامه رانندگی داشته باشند. افرادی که در ایران گواهی نامه دریافت کرده اند از طریق مراجعه به اداره نفوس آن را به گواهی نامه ترک تبدیل نمایند. همچنین برای دریافت گواهی نامه نیز باید آدرس محل زندگیتان در ترکیه نیز ثبت شود که در همان اداره نفوس انجام می شود.

اتباع خارجی می توانند تا مدت 6 ماه پس از ورود به خاک ترکیه از گواهی نامه ایرانی خود استفاده کنند، پس از این مدت باید طبق مراحل زیر اقدام به دریافت گواهی نامه در ترکیه کنند:

ترجمه گواهی نامه ایرانی و تائید آن

مراجعه به اداره نفوس و دریافت وت ملاقات

مراجعه به اداره نفوس در زمان تعیین شده و ارائه مدارک لازم

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی نامه در ترکیه عبارتند از:

 • ترجمه گذرنامه
 • اجازه اقامت
 • گواهی مدرک تحصیلی
 • گواهی سابقه نامنظم
 • 6 قطعه عکس
 • گواهی سلامت
 • شماره کیملیک

4.افتتاح حساب بانکی در ترکیه

یکی از اولین کارهایی که هر مهاجر پس از ورود به ترکیه باید انجام دهد افتتاح حساب بانکی در ترکیه است. افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه برای ایرانیان ممکن است. برای این امر ارائه شماره کارت کیملیک و برگه اقامت که از اداره نفوس دریافت کرده اید لازم است.