peyvand_user ۱۸ آبان ۱۴۰۱ 0 نظر

شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان

شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان

هر سال ایرانیان بسیاری تصمیم به مهاجرت به ترکیه می گیرند و دوست دارند تجربه زندگی جدیدی را در این کشور کسب کنند. به طوری که در حال حاضر تقریبا 4.5 میلیون ایرانی در این کشور زندگی می کنند. اقتصاد پر رونق، فرهنگ مشابه ایران، وجود شرایط رفاهی و امکانات و زیرساخت های شهری مناسب از جمله عواملی است که ایرانیان را به شروع زندگی جدید در ترکیه سوق می دهد. اما شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان به چه شکل است؟ و ایرانیانی که به ترکیه مهاجرت می کنند با چه مواردی مواجه خواهند شد؟ در ادامه به بررسی شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

مزایای زندگی در ترکیه

مهاجرت به ترکیه مزایای زیادی می تواند برای ایرانیان داشته باشد. در ادامه این مزایا را بررسی خواهیم کرد.

1.اقتصاد پویای ترکیه

ایران در سال های اخیر به علت تحریم های وضع شده با رکود اقتصادی مواجه شده است اما ترکیه با وضع قوانین جدید برای سرمایه گذاران خاراجی و روابط بهینه با سایر کشورها توانسته تجارت خود را گسترش داده و سرمایه گذاران بسیاری را جذب کند. در نتیجه کشور ترکیه یکی از بهترین کشورها برای گسترش تجارت شما می باشد. سرمایه گذاری در ترکیه می تواند سود بسیاری را از آن شما کند.

2.هزینه های پایین خرید ملک در ترکیه

در کشور ترکیه سرمایه گذاری بسیاری در زمینه ساخت و ساز انجام می گیرد. با توجه به اینکه هزینه خرید ملک در ایران بسیار بالا است و حتی برای خرید ملک در مناطق متوسط و پایین نیز سرمایه بسیاری مورد نیاز است در صورتی که با همان هزینه که برای خرید ملکی معمولی در ایران مورد نیاز است می توانید بهترین ملک را با امکانات ایده آل در ترکیه خریداری نمایید و در نتجه خرید ملک در ترکیه بسیار مقرون به صرفه تر از ایارن است.

3.مردم خونگرم و فرهنگ مشابه با ایران

کشور ترکیه یک کشور مهاجر پذیر می باشد در نتیجه مردم این کشور سال هاست که در کنار افراد با ملیت های گوناگون زندگی می کنند همین موضوع باعث شده تا رفتاری دوستانه و خونگرم با مهاجران به ویژه با ایرانیان داشته باشند. همچنین نزدیکی جغرافیای ایران و ترکیه باعث شده تا فرهنگ و آداب و رسوم این کشور به ایران نزدیک باشد و ایرانیان به آسانی می توانند خود را به زندگی در ترکیه وفق دهند.

هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی یکی از اصلی ترین و مهم ترین مسائلی است که قبل از مهاجرت به هر کشوری باید به آن توجه داشته باشید. باید متناسب با بودجه و درآمد ماهانه خود برای هزینه های زندگی نظیر خورد و خوراک، حمل و نقل، اجاره مسکن، پزشکی و سلامت و غیره برنامه ریزی نمایید. خوشبختانه هزینه های زندگی در ترکیه متنایب با درآمد افراد است.  در جدول زیر هزینه برخی از اقلام سوپر مارکتی به عنوان نمونه آورده شده است. هزینه خورد و خوراک در ترکیه تقریبا مشابه ایران و در برخی موارد نیز مقرون به صرفه تر است.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترکیه

هزینه خوراک در ترکیه هزینه (لیر)
غذا در رستوران ارزان 50.00
غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط 220.00
مک میل در مک دونالد 45.00
کاپوچینو 19.77
نوشابه کوکاکولا، پپسی (بطری 0.33 لیتری) 8.51
آب (بطری 0.33 لیتری) 3.29
آب (بطری 1.5 لیتری) 3.34
شیر (1 لیتر) 11.13
نان سفید (500 گرم) 5.23
برنج (1 کیلوگرم) 17.36
تخم مرغ (12 عدد) 21.76
پنیر محلی (1 کیلوگر) 68.81
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 48.29
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 110.14
سیب (1 کیلوگرم) 8.70
موز (1 کیلوگرم) 15.39
پرتقال (1 کیلوگرم) 7.86
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 11.01
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 5.28
پیاز (1 کیلوگرم) 3.35
کاهو (1 عدد) 7.82
سیگار 20 بسته (مارلبورو) 25.00

کار در کشور ترکیه

کشور ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، همچون سکوی پرتابی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی است. به همین دلیل نیز سالانه ایرانیان بسیاری برای دریافت ویزای کاری ترکیه اقدام می‌کنند. حداقل حقوق دریافتی در کشور ترکیه برای کارگران می باشد. در سال 2022 حداقل حقوق دریافتی در ترکیه 4250 لیر می باشد.  در ضمن ساعت کاری برای حقوق پایه ترکیه، حداکثر ۴۵ ساعت در هفته خواهد بود. از انجایی که شرایط کاریابی برای اتباع خارجی متفاوتتر از افراد بومی این کشور است. ممکن است برخی از افراد مشکلاتی در این زمینه داشته باشند.

میانگین درآمد در ترکیه

 در طی چند سال اخیر تعداد مهاجران افزایش یافته و در نتیجه تعداد افرادی که قصد دارند به مدت طولانی در کشور ترکیه زندگی و کار کنند نیز افزایش یافته است. در نتیجه دولت ترکیه بر خلاف سایر کشورهای همسایه استفاده از قانون های بین المللی را در زمینه پرداخت قانونمند دستمزد کارگران و کارمندان خارجی در ترکیه را در اولویت های خود قرار داده است. شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان به داشتن درآمد ماهانه منظم بستگی دارد. میانگین درآمد در ترکیه 5000 لیر در ماه است که با توجه به شرایط و هزینه های زندگی در ترکیه، متناسب و مطلوب می باشد.

بیشتر بخوانید: پاسپورت ترکیه

خرید خانه در ترکیه

شرایط خرید خانه در ترکیه در مقایسه با ایران بسیار بهتر و آسانتر است و همین موضوع باعث شده بسیاری از ایرانیان برای زندگی و یا سرمایه گذاری در ترکیه به خرید املاک رو بیاورند. همچنین از طرف دیگر قیمت خانه در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی دیگر نیز بسیار مناسبتر است. همانطور که می دانید ترکیه با قاره اروپا نیز در ارتباط است و همین موضوع باعث شد تا موقعیت خاصی در منطقه داشته باشد.  

اجاره خانه در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه درست مانند خرید ملک با هزینه کمتری نسبت به ایران امکان پذیر است. اما به این نکته توجه داشته باشید که امکان رهن کامل خانه مانند ایران وجود ندارد. اجاره خانه برای یک واحد یک خوابه 35 الی 100 متری بین 850 الی 3000 لیر متغیر است. که شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان را بسیار آسانتر کرده است.

گواهی نامه و خرید ماشین در ترکیه

افرادی که در کشور ایران گواهی نامه دریافت کرده باشند بعد از ورود به ترکیه باید گواهی نامه خود را به همراه ترجمه رسمی به سفارت جمهوری اسلامی در این کشور ببرند. در این صورت سفارت برای این افراد یک کارت صادر خواهد کرد که با داشتن این کارت فرد می تواند تا مدت 3 ماه در ترکیه رانندگی کند. پس از این مدت فرد باید برای دریافت گواهی نامه رانندگی در ترکیه اقدام نماید.