peyvand_user ۱ آبان ۱۴۰۱ 0 نظر

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

در طی چند سال اخیر دولت ترکیه اقدامات بسیاری را برای افزایش سرمایه گذاری در ترکیه انجام داده است و با وضع قوانین جدید باعث تسهیل روند سرمایه گذاری در ترکیه برای بسیاری از مشتریان بین المللی شده است. دولت ترکیه با کاهش مالیات سرمایه گذاری، ایجاد تنوع در روش های سرمایه گذاری و بسیاری امکانات و امتیازات دیگر توانسته به گزینه ای جذاب برای سرمایه گذاران تبدیل شده و از این طریق درآمد ارزی خود را افزایش بدهد.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

 • با سرمایه گذاری در ترکیه افراد به راحتی می توانند با سایر کشورها در آسیا و اروپا تجارت کنند.
 • افرادی که بعد از سال 2021 با سرمایه گذاری در ترکیه اقامت این کشور را به دست بیاورند، از کلیه حقوقی که یک شهروند ترکیه که از بدو تولد در این کشور بوده برخوردار خواهند بود.
 • امکان بهره‌مندی از وضعیت تابعیت دوگانه در ترکیه وجود دارد.
 • همسر و فرزندان شخص سرمایه گذار در ترکیه نیز می توانند اقامت ترکیه را دریافت نمایند.
 • امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه های ترکیه که خدمات آموزشی با کیفیتی را ارائه می دهند وجود دارد.
 • امکان دریافت پاسپوت ترکیه فراهم می شود.
 • از خدمات درمانی رایگان بهره مند خواهید شد.

روش های سرمایه گذاری در ترکیه

روش های بسیاری برای سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد که برای هر کدام قوانین و شرایط خاصی تعیین شده و هزینه های مختلفی دارند. در روش های مختلف سرمایه گذاری در ترکیه میزان سود متفاوت بوده و هر کدام مزایا و معایبی دارند. اما در این بین برخی از روش های سرمایه گذاری وجود دارند که منجر به دریافت اقامت ترکیه  و یا تابعیت آن می شوند که ما در این بخش به بررسی این روش ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: اقامت در ترکیه

1.سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

یکی از روش های سرمایه گذاری، ثبت شرکت در ترکیه است . قانون سرمایه گذاری خارجی ترکیه به اختصار FDL به سرمایه گذارام بین المللی اجازه می دهد تا از حقوق و تعهدات یکسانی با سرمایه گذاران داخلی و بومی برخوردار باشند. بنابراین سرمایه گذارن خارجی نیز می توانند هر نوع شرکتی را که در قانون تجارت ترکیه تعیین شده را تاسیس نمایند که شامل 5 نوع شرکت می شوند. این 5 شرکت عبارتند از:

 1. شرکت سهامی (JSC)
 1. شرکت با مسئولیت محدود (LLC)
 1. شرکت تعاونی
 1. شرکت جمعی
 1. شرکت فرماندهی (Commandite)

شرکت سهامی و شرکت با مسئولیت محدود رایج ترین شکت های تاسیس شده توسط سرمایه گذاران بین المللی هستند که روند تاسیس این دو شرکت تقریبا با هم یکسان بوده و تنها تفاوت آن در حداقل سرمایه مورد نیاز می باشد.

بیشتر بخوانید: ملک در انتالیا

2.سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه یکی از روش های رایج برای دریافت اقامت ترکیه می باشد  که ایرانیان بسیاری به کمک این روش توانسته اند اقامت و تابعیت ترکیه را به دست بیاورند. برای این منظور افراد باید ملکب به ارزش 400 هزار دلار در ترکیه خریداری کنند که با این کار علاوه بر خود شخص همسر و فرزندان زیر 18 سال وی نیز می توانند تابعیت ترکیه را دریافت نمایند.

شرایط مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه لازم است تا شرایطی را رعایت کنید و بدانید تا از این طریق امکان دریافت اقامت دائم ترکیه مهیا شود. این شرایط عبارتند از:

 • ارزش ملک خریداری شده در زمان عقد قرار دارد حداقل 400 دلار باشد که ارزش ملک توسط کارشناسان خرید ملک باید تعیین شده باشد.
 • چنانچه ملک مورد نظر با وام خریداری شده باشد و یا مشمول رهن باشد، مبلغ وام و یا رهن از ارزش تعیین شده توسط کارشناس کم شده و مبلغ باقی مانده در نظر گرفته می شود.
 • سرمایه گذار و همان خریدار باید ملک خریداری شده را تا 3 سال نفروشد. این تعهد در سند مالکیت نیز ثبت می گردد.

 • مبلغ تعیین شده برای خرید ملک باید حتما از طریق انتقال بانکی به فروشنده پرداخت شده باشد.
 • گواهی خرید ملک باید توسط وزارت محیط‌ زیست و شهرسازی ترکیه تأیید شود.

3.سرمایه‌گذاری از طریق سپرده بانکی در ترکیه

بر اساس قوانین تابعیت در ترکیه که به تازگی تصویب شده است اتباع خارجی که از نظر اقتصادی به ترکیه کمک می کنند می توانند تابعیت این کشور را به دست بیاورند که یکی از این کمک ها سرمایه گذاری از طری سپرده بانکی است. بر اساس این قانون اگر فردی 500 هزار دلار و یا هر ارزی معادل این مبلغ در یکی از بانک های ترکیه سرمایه گذاری کند می تواند برای خود و افراد تحت تکفل خود تابعیت دریافت نمیاد. البته لازم به ذکر است که حداقل تا 3 سال این مبلغ در حساب باقی بماند و برداشت نشود.

4. سرمایه‌گذاری در شرکت‌های املاک و مستغلات ترکیه

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در ترکیه خرید سهام در شرکت های املاک و مستغلات ترکیه می باشد که منجر به دریافت اقامت ترکیه نیز می شود. در این روش نیز فرد باید حداقل 500 هزار دلار یا ارز معادل آن سهم بخرد. سهم مذکور باید از صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات و یا صندوق سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر خریداری شود و طبق قوانین تعیین شده حداقل به مدت 3 سال سهم نگهداری شود.

5.سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه

با خرید اوراق قرضه نیز افراد می توانند اقامت و تابعیت ترکیه را به دست بیاورند که در این روش نیز فرد باید مبلغی به اندازه 500 هزار دلار آمریکا و یا هر ارزی معادل آن در ترکیه سرمایه گذاری کرده و اوراق قرضه دولتی خریداری نماید که تا 3 سال اجازه فروش آن را نخواهد داشت.

6. سرمایه‌گذاری از طریق خرید سهام در ترکیه

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام نیز یکی از روش هایی است که افراد می توانند از این طریق در ترکیه سرمایه گذاری نمایند. برای دریافت تابعیت ترکیه از این طریق فرد باید به ارزش 500 هزار دلار کانادا سهم خریداری نماید که این سهم مورد تائید وزارت صنعت و فناوری ترکیه باشد. فرد اجازه فروش و یا انتقال سهام به شخص دیگر را تا مدت 3 سال نخواهد داشت.

7.سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی در ترکیه

بر طبق قوانین جدید که در سال 2018 تصویب شد امکان دریافت اقامت ترکیه برای کسانی که بتوانند برای 50 نفر و بیشتر شغل فراهم کنند، ایجاد شده است. شخص سرمایه‌گذار برای عملی کردن این امر، باید طرح تجاری داشته باشد و طرح وی توسط وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه تأیید شود تا بتواند منجر به اخذ تابعیت گردد.

چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

ترکیه از جمله کشورهایی است که دارای اقتصادی پویا و رو به رشد است که از طرفی موقعیت جغرافیایی بسیار ایده الی به خاطر قرارگیری در نقاطع آسیا، اروپا و خاورمیانه است و به علت همین دسترسی آسان بسیاری از شرکت های بین المللی ترکیه را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند.

دولت ترکیه به جذب سرمایه گذار خارجی و صنعت گردشگری بسیار اهمیت می دهد به همین خاطر اقتصاد ترکیه همواره از شرایط پایداری برخوردار است و تقریبا هر ساله رشد اقتصادی مثبتی دارد. اقتصاد پایدار ترکیه باعث شده تا افراد بتوانند همواره کسب وکار و سرمایه گذاری کم خطر و با درصد سود و موفقیت بالا در این کشور داشته باشند.