peyvand_user ۱ آبان ۱۴۰۱ 0 نظر

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

کشور ترکیه یکی از همسایه های ایران که در سال اخیر بسیار مود توجه ایرانیان قرار گرفته است و ایرانیان بسیاری تصمیم به مهاجرت به ترکیه و زندگی در این کشور گرفته اند. ترکیه شهرهای بسیاری دارد که از لحاظ فرهنگی مردمانش بسیار شبیه به فرهنگ مردم ایران است که باعث شده ایرانیان بیشتری جذب این کشور شوند. شرایط اقتصادی خوب و پایدار، شرایط رفاهی و امکانات شهری مناسب همگی ترکیه را به مقصدی مناسب تبدیل کرده است. برای مهاجرت و زندگی در این کشور دریافت اقامت ترکیه الزامی است که در ادامه به بررسی شرایط، مدارک و روش های دریافت اقامت ترکیه خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

معرفی اقامت ترکیه

بهتر است قبل از هر چیزی به معرفی اقامت ترکیه بپردازیم و تفاوت آن با پاسپورت و ویزای ترکیه بررسی کنیم.

اقامت ترکیه

اقامت در ترکیه نوعی رابطه قانونی بین فرد و محل اقامت او می باشد بنابراین در صورتی که فردی به ترکیه مهاجرت کند و اقامت این کشور را دریافت نماید، در کارت ملی او محل اقامت او به صورت کد پستی نوشته خواهد شد.

اقامت ترکیه می تواند انواع مختلفی داشته باشد از جمله اقامت کاری، اقامت تحصیلی و… . اگر فردی بخواهد بیشتر از 90 روز در خاک ترکیه بماند باید اقامت ترکیه را دریافت نماید در غیر این صورت حضورش در ترکیه غیرقانونی بوده و مطابق قانون مجازات خواهد شد.

ویزای ترکیه

ویزای ترکیه نوعی مجوز است که با آن فرد اجازه ورود به کشور ترکیه خواهد داشت. از آنجایی که ایران با ترکیه روابط دوستانه دارد، ایارنیان می توانند بدون نیاز به ویزا به این کشور سفر کرده و به مدت 90 روز در آن اقامت توریستی داشته باشند. اما برای تحصیل و کار در ترکیه فرد باید ویزا تحصیلی و کاری ترکیه را دریافت نماید.

پاسپورت ترکیه

با داشتن شرایط تعیین شده توسط دولت ترکیه می توانید حق شهروندی ترکیه را دریافت کرده و در نتیجه آن پاسپورت دریافت نمایید. در این صورت فرد دارای تابعیت ترکیه بوده و مانند یک شهروند عادی ترکیه خواهد بود. با داشتن پاسپورت ترکیه از تمامی حقوق فردی که در ترکیه به دنیا آمده و بومی آن است به مدت نامحدود بهره مند خواهید شد.

بیشتر بخوانید: پاسپورت ترکیه

مزایای اخذ اقامت ترکیه

زندگی در ترکیه ترکیبی از سبک زندگی آسیایی و اروپایی است، از آنجایی که ترکیه و ایران با هم همسایه هستند در بسیاری از آداب و رسوم و فرهنگ های آن مشابه ایران است اما از طرف دیگر ترکیه با کشورهای اروپایی نیز همسایه بوده و بخشی از سبک و فرهنگ زندگی آن ها را دارد.

دریافت اقامت ترکیه مزایای زیادی به همراه دارد به طوری که در برخی از موارد مزایای دریافت اقامت ترکیه از مزایای دریافت اقامت یک کشور اروپایی بیشتر است. مزایای دریافت اقامت ترکیه عبارتند از:

 • امکان افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه
 • دریافت وام های با سود بسیار پایین در صورت ایجاد کسب و کار در ترکیه
 • بهره‌مندی از آموزش رایگان زبان ترکی برای افراد دارای اقامت ترکیه
 • بدون شرط حضور در ترکیه
 • اخذ ساده و سریع اقامت ترکیه ممکن است.
 • امکان اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه
 • اخذ ساده مجوز کسب و کار ( کمتر از یک هفته )
 • امکان اشتغال در ترکیه با حقوق پایه حدودا دو برابر ایران
 • امکان دریافت کارت اعتباری ویزا کارت یا مستر کارت برای پرداخت‌های اینترنتی بین‌المللی
 • سهولت در دریافت ویزای آمریکا ، کانادا ، انگلستان و ویزای شینگن برای ایرانیان مقیم ترکیه
 • بهره مندی از قیمت پایین و کیفیت بالای پوشاک ترکیه
 • امکان تحصیل فرزندان در مدارس بین المللی
 • امکان تحصیل فرزندان شما در مدارس ایرانی مورد تایید آموزش و پرورش
 • خرید خودروهای روز دنیا به صورت اقساطی و معاف از مالیات ترکیه برای ایرانیان

روش های دریافت اقامت ترکیه

برای مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت آن روش های بسیاری وجود دارد که افراد می توانند متناسب یا شرایط و بودجه مالی خود یکی از این روش ها را انتخاب کنند. در ادامه به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت.

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های دریافت اقامت ترکیه، سرمایه گذاری در این کشور است.در این روش متقاضیان می توانند با کمک روش های زیر به اقامت دائ ترکیه دست یابند:

 • خرید مسکن
 • خرید سهام
 • خرید ملک
 • خرید اوراق قرض الحسنه دولتی
 • کار آفرینی

افرادی که می خواهند از طریق خرید ملک برای این منظور اقدام کنند باید به این نکته توجه کنند که ارزش ملک خریداری شده حداقل باید 250 هزار دلار باشد. همچنین پس از خرید خانه نمی توانند آن را به مدت 3 سال به فروش بگذارند.

متقاضیانی هم که قصد دارند با کارافرینی به اقامت ترکیه دست یابند باید به عوان کارآفرین حداقل 5 شهروند ترکیه را مشغول به کار کنند و بیمه و مالیات هر کدام از کارمندان خود را به طور کامل به دولت ترکیه پرداخت نمایند.  
اقامت ترکیه از طریق کار

یکی دیگر از روش های مهاجرت به ترکیه، مهاجرت از طریق کار است. متقاضیانی که قصد دریافت اقامت ترکیه از این طریق را دارند باید بدانند که یکی از شرایط اصلی برای کار در  ترکیه تسلط کافی به زبان ترکی استانبولی می باشد.

در این روش دریافت اقامت ترکیه، متقاضی باید با یک کارفرما در تریکه به توفق رسیده و دعوت نامه کاری دریافت کرده باشد. توجه کنید که کلیه متقاضیان کار در کشور تریکه باید از وزارت کار و رفاه اجتماعی در ترکیه (MLSS) مجوز کار دریافت نمایند که برای آن لازم است کارفرما نیز مدارک مربوطه را به اداره تحویل بدهد. در این روش ابتدا به متقاضی اقامت 1 ساله داده می شود که در صورت تمدید قرارداد کاری توسط کارفرما، مدت اقامت نیز تمدید خواهد شد.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه می توانند با دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه موفق به دریافت اقامت ترکیه بشوند. داوطلبان می توانند در تمامی مقاطع شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند. کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه دارند باید به زبان ترکی تسلط داشته باشند چرا که زبان تدریس در آن ها ترکی استانبولی می باشد. اما در دانشگاه های خصوصی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

 برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در قدم اول باید برای دانشگاه های ترکیه درخواست پذیرش ارسال نمایید که برای این منظور اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترک زبا را دارید باید مدرک قبولی در آزمون Yos را به دانشگاه ارائه بدهید. برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ارائه مدرک Sat مورد نیاز است. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه وجود دارد که برای این منظور داتن رزومه تحصیلی قوی و تسلط به زبان انگلیسی و ترکی ضروری می باشد.

 اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

ین روش یکی از روشهای پر ریسک برای مهاجرت به ترکیه می باشد. برای پناهندگی در ترکیه فرد باید اثبات کند که در کشور خود امنیت جانی و مالی ندارد و مورد آزار قرار دارد. درفت اقامت از طیق پناهندگی بسیار زمان بر بوده و ممکن است ضررهای مالی و جانی بسیاری را برای فرد به همراه داشته باشد. در نتیجه این روش مهاجرت به ترکیه اصلا توصیه نمی گردد.

 اقامت ترکیه از طریق ازدواج

با ازدواج با فردی که اقامت دائم ترکیه را دارد می توان به اقامت ترکیه دست یافت توجه کنید اقامتی که در این روش اعطا می گردد 3 الی 5 ساله است که در صورت تداوم ازدواج به اقامت دائم تبدیل خواهد شد. برای دریافت این نوع اقامت شما باید اثبات کنید که ازدواج شما حقیقی و بر مبنایی تفاهم و علاقه است. در نظر داشته باشید که ازدواج صوری با هدف دریافت اقامت در ترکیه جرم بوده و جریمه مالی و حتی حبس به همراه دارد.

اقامت و مهاجرت به کشور ترکیه از طریق تولد

در کشورهای مختلف جهان برای اعطای تابعیت فرزند متولد شده دو سیستم وجود دارد:

 • سیستم خاک
 • سیستم خون

در سیستم خاک تنها تولد فرزند در خاک کشور مورد نظر برای دریافت تابعت کافی است اما در سیستم خون علاوه بر تولد فرزند در کشور مورد نظر باید پدر یا مادر آن نیز تابعیت آن کشور را دارا باشند. سیستم تولد در ترکیه بر اساس خون است و تنها به کودکانی تابعیت می دهد که یکی از والدین آن شهروند ترکیه باشد