peyvand_user ۱ مهر ۱۴۰۱ 0 نظر

تفاوت اقامت و تابعیت در ترکیه

تفاوت اقامت و تابعیت در ترکیه

ممکن است بسیاری از افراد هنوز با تفاوت اقامت و شهروندی در ترکیه اشنایی نداشته باشند و همچنان تصور کنند که این دو با یکدیگر تفاوت نداشته و یک چیز هستند. اما باید توجه کرد که تفاوت این دو مورد در حق و حقوق آن ها می باشد. همچنین بسیاری از افراد ممکن است در زمینه خرید ملک در ترکیه نیز به علت عدم آگاهی با مفاهیم این دو با مشکلاتی مواجه بشوند. در ادامه به بررسی تفاوت اقامت و تابعیت در ترکیه خواهیم پرداخت.

برای آشنایی با تفاوت این دو در قدم اول ابتدا باید با تعریف هر کدام از آن ها آشنا شوید.

اقامت ترکیه

اقامت در ترکیه نوعی رابطه قانونی بین فرد و محل اقامت او می باشد بنابراین در صورتی که فردی به ترکیه مهاجرت کند و اقامت این کشور را دریافت نماید، در کارت ملی او محل اقامت او به صورت کد پستی نوشته خواهد شد.

اقامت ترکیه می تواند انواع مختلفی داشته باشد از جمله اقامت کاری، اقامت تحصیلی و… . اگر فردی بخواهد بیشتر از 90 روز در خاک ترکیه بماند باید اقامت ترکیه را دریافت نماید در غیر این صورت حضورش در ترکیه غیرقانونی بوده و مطابق قانون مجازات خواهد شد.

افراد می توانند با اجاره ملک در ترکیه اقامت توریستی یا اقامت یکساله ترکیه را به دست بیاورند که پس از یک سال باید تمدید گردد.

شهروندی ترکیه

شهروندی ترکیه به زبان ساده به این معنی است که فرد مهاجر در کشور ترکیه فرقی با یک شهروند ترک که در ترکیه به دنیا آمده است، نداشته باشد. در این صورت حقوق افراد توسط دولت تضمین شده است و فرد می تواند گذرنامه دریافت کرده و حتی رای نیز بدهد.

بررسی تفاوت اقامت و شهروندی در ترکیه

در جدول زیر تفاوت اقامت و شهروندی در ترکیه مشخص شده است تا بتوانید از دامنه تفاوت این دو به خوبی مطلع شوید.

شهروندیاقامت
حق رای و کاندید شدن برای مناصب دولتی داشته باشدقادر به رای دادن یا نامزدی در مناصب دولتی نیست
تابعیت را نمی توان لغو کرداقامت دائم را می توان لغو کرد
بدون نیاز به اقامتمعمولاً برای یک دوره خاص در کشور مورد نیاز است
تابعیت مادام العمر استقرار است کارت اقامت تمدید شود
تابعیت می تواند به فرزندان شما منتقل شودبسته به شرایط و صلاحیت فرزندان شما

اخذ شهروندی ترکیه با دریافت اقامت ترکیه

در قوانین مهاجرتی ترکیه به صورت صریح و واضح ذکر کرده است که با خرید ملک در ترکیه به ارزش 400 هزار دلار و بیشتر می توانید پاسپورت و یا اقامت دائم ترکیه را دریافت نمایید.

توجه داشته باشید که درصورتی که اگر ملکی خریداری کرده باشید و هزینه آن را به صورت قسطی پرداخت می کنید در صورتی که مبلغ قسط پرداختی به 400 هزار دلار نرسیده باشد امکان دریافت پاسپورت ترکیه وجود نخواهد داشت.

اگر مبلغ ملک خریداری شده کمتر از 400 هزار دلار باشد می توان اقامت یک ساله دریافت کرد و آن را سالانه تمدید نمود.

مزایای دریافت اقامت دائم یا شهروندی ترکیه

دریافت شهروندی ترکیه مزایای بسیاری برای افراد به همراه دارد که بد نیست با این مزایا آشنا شوید.

امکان سفر به 111 کشور دنیا بدون دریافت ویزا، که با دریافت پاسپورت ترکیه می توان به راحتی و بدون دردسر به کشورهایی نظیر هنگ کنگ، ژاپن، سنگاپور، قطر سفر کرد.

وجود استانداردهای بالای زندگی در ترکیه که وجود زیر ساخت های قوی، توسعه و گسترش اقتصادی، شرایط ایده آل و مطلوب برای کار و زندگی در کنار هزینه زندگی مقرون به صرفه از مزایای اصلی زندگی در ترکیه است.

اقتصاد ترکیه در سال های اخیر دائما در حال رشد است و در حال حاضر به یکی از اولویت های اصلی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری تبدیل شده است بنابراین مهاجرت به ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور می تواند بسیار پرسود باشد.

با دریافت شهروندی ترکیه می توان با هزینه کم در مدارس، دبیرستان ها و دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل کرد و که این مراکز آموزشی از استاندارد های آموزشی بالایی برخوردار هستند.