peyvand_user ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ 0 نظر

پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه

کشور ترکیه با رشد اقتصادی که در سال های اخیر داشته و بازار کار نسبتا خوب و دانشگاه ها و مراکز آموزشی با کیفیت خود توانسته گزینه ای مناسب باشد برای کسانی که به دنبال سطح بالای رفاهی هستند و امروزه بسیاری از افراد از کشورهای مختلف نظیر روسیه، عراق، مصر و به خصوص ایران قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه را دارند. دولت ترکیه با وضع قوانین جدید در رابطه با خرید ملک در ترکیه و دریافت شهروندی و تابعیت این کشور به واسطه آن که در نهایت منجر به دریافت پاسپورت ترکیه می شود باعث شده تا خرید خانه و ملک در ترکیه با استقبال خریداران خارجی مواجه شود.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

معرفی پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه یکی از با اعتبارترین پاسپورت های جهان می باشد. پاسپورت در اصل سندی است که شهروندان یک کشور برای سفرهای خارجی از آن استفاده می کنند. صدور پاسپورت ترکیه بر عهده  اداره کل امور جمعیت و شهروندی ترکیه می باشد. با داشتن پاسپورت ترکیه می توان به 110 کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد. بر اساس گزارش وب سایت passportindex پاسپورت کشور ترکیه 65مین پاسپورت معتبر جهان اسا.

گذرنامه هایی که از سال 2010 به بعد صادر می شوند به صورت بیومتریک هستندد و مدت اعتبار آن ها 10 سال است البته مدت اعتبار گذرنامه های ویژه 5 ساله می باشد.

بر طیق قانونی که کشور ترکیه تصویب کرده اتباع خارجی می توانند با خرید ملک و یا با سپرده بانکی و یا در صنعت این کشور سرمایه گذاری کنند می توانند اقامت و تابعیت ترکیه را به دست بیاورند.

افراد می توانند با خرید ملک ارزان حتی به ارزش 150 هزار لیر اقامت موقت ترکیه را به دست بیاورند. اما روش دیگری نیز وجود دارد که در آن افراد می توانند با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار به جای دریافت اقامت موقت یک ساله که لازم است تا 5 سال تمدید شود تا نهایتا به دریافت پاسپورت ختم شود، مستقیما پاسپورت ترکیه را دریافت نمایند.

بیشتر بخوانید: اقامت ترکیه

هزینه صدور پاسپورت ترکیه

در مورد هزینه صدور گذرنامه ترکیه باید گفت که این گذرنامه یکی از گرانترین گذرنامه های جهان بعد از گذرنامه لبنان و استرالیا می باشد.       

برای دریافت پاسپورت 10 ساله کشور ترکیه در حال حاضر پرداخت مبلغ 150 دلار آمریکا که معادل 1265.40 لیر است الزامی می باشد. علاوه بر این هزینه دولت ترکیه هر بار که افراد از کشور ترکیه خارج بشوند، 50 لیر که تقریبا معدل 7 دلار است از بابت روج افراد دریافت می کند البته خدمه کستی و هواپیما و افراد دارای تابعیت دوگانه از پرداخت این مبلغ معاف هستند.

روش های دریافت پاسپورت ترکیه

روش های بسیار برای دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه وجود دارد اما یکی از روش هایی که در سال های اخیر بسیار مورد توجه متقاضیان ایرانی قرار گرفته است سرمایه گذاری در ترکیه و دریافت اقامت این کشور از این طریق می باشد. روش های دریافت پاسپورت ترکیه عبارتند از:

 • انجام سرمایه گذاری در کشور ترکیه با مبلغ حداقل 250،000 دلار ؛
 • از طریق ازدواج ؛
 • از نظر تولد، اگر حداقل یکی از والدین ترک باشد ؛
 • از طریق اشتغال پس از پنج سال کار ؛
 • پس از پنج سال زندگی در ترکیه از طریق اخذ تابعیت ؛
 • بواسطه شایستگی های ویژه و دستاوردهای برجسته

مزایای دریافت پاسپورت ترکیه

با دریافت پاسپورت یک کشور فرد مهاجر به عنوان یکی از شهروندان کشور مقصد پذیرفته می شود و از تمامی قوانین؛ امکانات و حمایت هایی که یک شهروند بومی درافت می کند برخوردار می شود. با داشتن پاسپورت این کشور شما به راحتی می توانید به بسیاری از کشورهای دنیا سفر کنید. سایر مزایای دریافت پاسپورت ترکیه عبارتند از:

 • امکان دریافت خدمات درمانی و بیمه که قیمت خدمات درمانی برای افراد دارای شهروندی و پاسپورت تقریبا رایگان است.

 • امکان تحصیل رایگان فرزندان در ترکیه در صورت داشتن اقامت این کشور.

 • پاسپورت ترکیه یکی از 30 پاسپورت برتر جهان است که به خودی و خود دارای ارزش و اعتبار بالایی است.

 • امکان انجام تجارت بین المللی بدون دردسر و مشکل برای بازرگانان فراهم است.

 • امکان کار در ترکیه و یا تاسیس شرکت در این کشور با داشتن پاسپورت ترکیه برای افراد فراهم است.

 • مقرون به صرفه تر بودن قیمت خرید خانه در ترکیه نسبت به ایران، به طور کلی هزینه خرید و اجاره ملک در ترکیه بسیار پایین تر است که این خود از مزایای اصلی دریافت پاسپورت کشور ترکیه می باشد.

نحوه دریافت پاسپورت ترکیه

برای دریافت پاسپورت اسن کشور ابتدا باید به صورت اینترمنی از اداره مهاجرت ترکیه وقت رزرو نمایید و در روز تعیین شده با داشتن مدارک مشخص شده که باید به صورت کامل و دقیق باسند به این اداره مراجعه و درخواست خود را ثبت نمایید.