peyvand_user ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ 0 نظر

پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه

ترکیه مانند پلی بین آسیا و اروپا عمل کرده و همین موضوع باعث شده تا پناهندگی در ترکیه همواره مورد توجه مردم کشورهای منطقه آسیایی باشد. همچنین ترکیه به علت اقتصاد رو به رشد و قدمت تاریخی بسیار و فرهنگ و آداب و رسومی مشابهت های بسیاری با ایران دارد که همین موضوع باعث جذاب شدن آن برای ایرانیان نیز می باشد و ایرانیان بسیار خواستار پناهندگی در ترکیه باشند.

ترکیه در طی چند سال اخیر توسعه بسیاری در زمینه های مختلفی از جمله گردشگری، شهرسازی مدرن، اقتصاد داشته و همچنین برای پیوستن به اتحادیه اروپا بسیار تلاش کرده است. به واسطه همین پیشرفت ها ، کیفیت زندگی در ترکیه نسبت سالهای گذشته بسیار افزایش داشته ، از همین رو افراد زیادی پناهندگی در ترکیه را انتخاب می کنند.

قوانین پناهندگی در ترکیه

در صورتی که بخواهید در کشور ترکیه پناهنده شوید و با مدرک مورد نیاز مانند پاسپورت و یا ویزا وارد این کشور شده باشید باید در کمیسیون عالی پناهندگی UNCHR ثبت نام کرده و درخواست بدهید که البته ثبت نام در آن به معنی قانونی بودن اقامت در ترکیه نمی باشد. در صورتی که مدارک شناسایی ندارید و درخواست پناهندگی از ترکیه دارید باید به اداره استانی رسیدگی به امور مهاجرت مراجعه کنید.

شرایط پناهدگی در ترکیه

برای پناهنده شدن در ترکیه متقاضی باید واجد شرایط مربوطه باشد که واجد شرایط بودن پناهجو توسط کارشناسان دفتر مرکزی سازمان پناهندگی DJMM صورت می پذیرد. پس از ثبت نام شرایط متقاضی توسط این سازمان بررسی و مصاحبه هایی توسط کارشناسان آن با پناهجو صورت می گیرد. پس از پشت سر گذاشتن تمامی این مراحل 6 ماه زمان برای اعلام نتیجه نهایی مورد نیاز می باشد.

 در بررسی های صورت گرفته برای افراد خواستار پناهندگی ترکیه توسط افراد آموزش دیده مصاحبه انجام می پذیرد که در مدت زمان 30 روزه از زمان ثبت نام این مصاحبه صورت می گیرد. توجه داشته باشید که متقاضیان پناهندگی نوسط اولویت های بین المللی دسته بندی شده و مصاحبه بر طبق این دسته بندی صورت می گیرد.

 در همین رابطه بر اساس قانون(LFEP) افرادی (سالخوردگان، زنان باردار، کودکان خردسال، قربانیان شکنجه و خشونت جنسی و فیزیکی و معلولین )که دارای نیازهای ویژه  هستند مشخص می شوند.

اقامت دائم ترکیه از طریق پناهندگی

با توجه به این که اقامت دائمی در بعضی از شهرهای ترکیه غیرمجاز می‌ باشد. لذا اگر متقاضی درخواست خود را در یکی از استان‌های غیر مجاز ارائه نماید. پرونده وی به یکی از استان ‌هایی که در آنجا اقامت بلند مدت امکان ‌پذیر می ‌باشد ارجاع خواهد شد. لازم به ذکر است که کلیه دفاتر حمایتی اداره مهاجرت کشور ترکیه در قبال نیازهای حمایتی پناهجویان و آسیب‌های احتمالی مسئولیت دارند. بنابراین چنانچه متقاضی نیازهای خاصی دارد باید فرد مصاحبه‌ کننده در اداره مدیریت مهاجرت استان را به طور کامل مطلع سازد. سپس در طی ارزیابی که اداره مذکور در رابطه با پرونده متقاضی انجام می ‌دهد. خواسته متقاضی بر حسب نیازهای اولویت‌بندی خواهد گردید. گفتنی است که همچون گذشته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و شرکای اجرایی آن سازمان در این کشور به ارائه خدمات حمایتی به پناهجویان از جمله مشاوره به متقاضیان پناهندگی ادامه خواهد داد. در صورتی که به خدمات حمایتی یا مشاوره نیاز دارید این امکان برای شما وجود دارد که به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و سازمان‌ های اجرایی آن مراجعه نمایید. این کمیساریا با پناهجویان در تماس خواهد بود. بعد از جلب رضایت از آنان، به اطلاعات ارائه شده از سوی ایشان دسترسی می ‌یابد.

انواع روش مهاجرت غیر قانونی در ترکیه

ترکیه پناهندگی را به 2 روش سیاسی و اقتصادی می پذیرد. تعریف هر کدام از این موارد عبارتند از:

  • پناهندگی سیاسی بدین معنی است که فرد مسئله سیاسی با حاکمیت کشور متبوع خود پیدا کرده است.
  • پناهندگی به روش اقتصادی بدین معنی است که فرد برای داشتن آینده مالی بهتر تصمیم به ترک مملکت خود می گیرد.