peyvand_user ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ 0 نظر

شرایط دریافت واکسن کوید در ترکیه برای ایرانیان

شرایط دریافت واکسن کوید در ترکیه برای ایرانیان

کشور ترکیه با تزریق هشت میلیون دوز واکسن در طول یک هفته در دوران همه گیری ویروس کرونا بسیار خوب عمل کرده است و با این تعداد بالا تزریق به یکی از کشورهای پیشتاز در این زمینه تبدیل شده است. بسیاری از ایرانیانی که در کشور ترکیه ساکن هستند ممکن است این سوال را داشته باشند که شرایط دریافت واکشن کرونا در ترکیه برای ایرانیان به چه شکل است. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

شرایط زدن واکشن کرونا در ترکیه برای ایرانیان

در دوران اوج ویروس کرونا تبلیغات بسیاری در فضای مجازی صورت گرفت که این تبلیغات، تبلیغات تورهای ترکیه برای تزریق واکس کرونا بودند اما در حال حاضز دولت ترکیه برنامه ای جهت تزریق واکسن کرونا به مسافران ندارد و فقط افرادی می توانند در این کشور واکسن دریافت کنند که اقامت ترکیه و کارت کیملیک داشته باشند.

پس به طور کلی با داشتن اقامت ترکیه به راحتی می توانید به یکی از مراکز تزریق واکسن مراجعه و با نشان دادن کارت کیملیک به صورت رایگان واکسن دریافت نمایید.

سازمان جهانی لیستی از واکسن های مورد تائید خود را ارائه داده است اما با این حال هر کشور فهرستی از واکشن های مورد تائید خود جهت ورود توریست ها به کشور خود بیان کرده اند.

مزیت واکسیناسیون در  کشور ترکیه

تزریق واکسن کرونا در ترکیه مزیت هایی را به همراه دارد که افراد دارای اقامت ترکیه می توانند از این مزایا بهره مند شوند. برخی از مزایای واکسیناسیون کرونا در ترکیه عبارتند از:

  • تزریق واکسن به کلیه افراد دارای بیش از 18 سال سن
  • تزریق رایگان واکسن کرونا در ترکیه
  • پس از واکسیناسیون دریافت کارت معتبر جهت سفر به سایر کشورها
  • تزریق واکسن فایزر در ترکیه، بهترین و معتبرترین واکسن مورد تائید وزرات بهداشت

تزریق واکسن در بیمارستان ها و مراکز معتبر درمانی انجام می پذیرد. لذا افراد داراز اقامت می توانند به راحتی به یکی از مراکز مورد تائید دولت ترکیه مراجعه و واکسینه شوند.

بررسی شرایط واکسن زدن ایرانی های مقیم ترکیه

شرایط دریافت واکسن کوید در ترکیه برای ایرانیان بدین صورت است که افراد حتما باید اقامت ترکیه را داشته باشند. افرادی که اقامت ترکیه را دارند یک کارت به نام کارت کیملیک دریافت می کنند که در آن یک شماره 15 رقمی درج شده است و افراد می توانند با ارائه این کارت واکسن دریافت نمایند.

بعد از دریافت دوز اول واکسن کارتی برای افراد صادر می گردد که در آن اطلاعات فرد، نوع واکسن و تاریخ تزریق آن نوشته شده است همچنین زمان تزریق دوزهای بعدی نیز در آن نوشته شده است که اغلب یک ماه پس از تزریق واکسن اول است.

بر طبق اطلاعیه که وزرات بهداشت ترکیه صادر کرده افراد مهاجر دارای اقامت تکیه می توانند با مراجعه بع وب سایت ENABIZ  و یا با تماس با شماره 182 برای دریافت واکسن کرونا نوبت دریافت نمایند.

در ضمن لازم به ذکر است که کشور ترکیه محدودیت سنی را جهت تزریق واکسن کرونا برداشته است و در حال حاضر هیچ رده بندی سنی و محدودیت برای تزریق واکسن وجود ندارد.