peyvand_user ۴ شهریور ۱۴۰۱ 0 نظر

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه برای کسانی که قصد خرید ملک در ترکیه دارند از موضوعات بسیار حیاتی و مهم می باشد. در سال های اخیر با توجه به وضیعت اقتصادی ایران و پایین آمدن ارزش پاسپورت آن خرید ملک در ترکیه برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه افزایش یافته است. مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در ترکیه از جمله اطلاعاتی است که آگاهی از آن ها برای زندگی در ترکیه لازم می باشد.  

مراحل خرید ملک در ترکیه

پس از انتخاب شهر مورد نظر برای زندگی در ترکیه و پیدا کردن ملک مد نظر خود ابتدا قراردادی بین شما و صاحب ملک امضا می شود که در اصل این قرارداد بین فروشنده و خریدار تنظیم می شود. این قرارداد برای سازنده و یا فروشنده به زبان ترکی و برای اتباع ایرانی به زبان ترکی نوشته شده است که در آن شرایط تحویل خانه، امکانات و تاریخ ثبت سند به طور کامل قید شده است.

پس از مطالعه دقیق قرارداد و موافقت با موارد ذکر شده در آن، لازم است تا خریدار مبلغی را که از قبل مشخص شده به عنوان پیش پرداخت به سازنده ملک پرداخت نمایند. در این مرحله باید گفت که از جمله مدارک مهم برای خرید ملک در ترکیه مدارک شناسایی خریدار ملک و شماره مالیاتی است که این شماره توسط اداره مالیات ترکیه صادر می شود.

در مرحله بعد خریدار باید یک بانکی در یکی از بانک های معتبر ترکیه افتتاح نماید که برای این منظور پاسپورت و شماره مالیاتی مورد نیاز می باشدو در بانک های ترکیه کارمزد برای باز کردن حساب دریافت نمی شود.

اکر شخص خریدار در کشور ترکیه حضور نداشته باشد یک مرحله دیگر به تعداد مرحله ها اضافه خواهد شد که در این صورت باید فرد مورد اعتماد شخص خریدار ملک را به نام او خریداری کند که در این صورت برای انتقال سند ملک باید وکالت نامه تنظیم کردد.

با داشتن حساب بانکی در بانک های ترکیه می توان به کلی بانک ها در سرتاسر دنیا (حتی ایران) پول واریز و یا دریافت کنید. آخرین مرحله نیز انتقال سند ملک می‌باشد که پس از دریافت مجوز از مقامات انتظامی همراه با چند فقره امضا در دفاتر ثبت اسناد کشور ترکیه انجام می‌شود.

مدارک لازم جهت خرید ملک در ترکیه در 2022

بعد از بررسی مراحلی که برای خرید خانه در ترکیه باید پشت سر بگذاریم نوبت به بررسی مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه در سال 2022 خواهیم پرداخت. مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه عبارتند از:

مدارک شناسایی فرد خریدار به همراه پاسپورت و ترجمه رسمی آن

سند ملک خریداری شده یا همان Tapu

2 قطعه عکس از خریدار به همراه 1 قطعه عکس از فروشنده

شماره مالیاتی که از قبل از اداره مالیات ترکیه باید دریافت کرده باشید

داشتن حساب بانکی در بانک های معتبر ترکیه مانند زراعت بانک

ارائه گواهی ارزش گذاری ملک صادره از شهرداری مربوطه به تاریخ روز

ارائه بیمه‌نامه ملک در برابر زلزله که داشتن این نوع بیمه نامه در ترکیه برای هر نوع ساختمانی اجباری است.

به همراه داشتن رسیدهای پرداختی توسط خریدار و رسیدهای دریافتی توسط فروشنده برای اثبات اینکه ارزش ملک خریداری شده به طور کامل پرداخت شده است.

شرایط دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک

برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک باید ارزش ملک خریداری شده توسط متقاضی حداقل 250 هزار دلار باشد. برای خریداران ملک در ترکیه اجازه اقامت موقت و جواز کار صادر می گردد اما برای دریافت شهروندی لازم است به طور جداگانه اقدام نمود. مدت اعتبار ویزا در این روش 1 سال است که امکان تمدید چندباره وجود دارد که امکان تبدیل به اقامت دائم پس از 5 سال اقامت پیوسته وجود دارد.

برای اینکه بتوانید برای درخواست شهروندی و واخذ اقامت دائم ترکیه اقادام کنید لازم است تا با فروشنده ملک به طور کامل تسویه حساب کرده و کلیه اسناد مرتبط با مالکیت ملک را به طور دقیق ارائه بدهید.

هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه

علاوه بر هزینه خود ملک هزینه های جانبی دیگری در این فرایند وجود دارد که رسید آن ها باید در مدارک موجود در خرید خانه باید ارائه گردد. هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه کم نیستند و افراد باید هزینه هایی از جمله هزینه مالیات، مجوزهای مختلف که باید دریافت شوند و هزینه ترجمه اسناد را نیز باید در نظر داشت.

هزینه ارزیابی ملک یکی از هزینه هایی است که خریداران باید قبل از انتقال سند باید آن را پرداخت نمایند چرا که داشتن نامه ارزیابی ملک در فراند انتقال سند اجباری است.

  • گزارش ارزیابی ملک در ترکیه مبلغی حدود 1500 لیر هزینه در برخواهد داشت که این مبلغ را باید به سازمان ثبت زمین و مستغلات ترکیه پرداخت نمایید.
  • هزینه انتقال سند مالکیت نیز از جمله هزینه های جانبی است که بین فروسنده و خریدار تقسیم می شود که هزینه آن 4 درصد از ارزش واقعی ملک است.
  • همچنین برای آژانس املاک نیز باید مبلغی معادل 2 درصد از قیمت فروش خانه پرداخت شود که مالیات بر ارزش افزوده نیز در این مبلغ محاسیه خواهد شد.
  • عوارض و مالیات نیز برای خانه های شهری 0.2 و برای خانه های حومه شهر 0.1 درصد است که به صورت سالیانه پرداخت می شود.