peyvand_user ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

آزمون ACT در ترکیه

آزمون ACT در ترکیه

آزمون ACT از جمله آزمون هایی که هر ساله در کشور ترکیه برگذار می شود و کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه و تحصیل و کار در آن را دارند باید نمره قبولی در این آزمون دریافت نمایند. آزمون ACT در ترکیه از سال 1959 توسط ایالت متحده آمریکا برگذار می شود. در ادامه با بررسی آزمون ACT در ترکیه همراه شما هستیم.

آزمون ACT چیست؟

آزمون ACT مخفف عبارت American College Testing است این آزمون از نظر کاربردش در ترکیه مانند AST  بوده و به عنوان یکی از معیارهای اصلی پذیرش دانشجو در دانشگاه ها عمل می کند.

این آزمون نه تنها در ترکیه بلکه در کشورهای مختلف جهان نیز برگذار می شود و هدف از آن تعیین میزان آمادگی داوطلبان برای ورود به دانشگاه است. دانش آموزان در این آزمون در زمینه های دانش در خواندن ، انگلیسی ، ریاضی و علوم آزمایش می شوند که علاوه بر موارد گفته شده بخشی برای نوشتن وجود دارد که این بخش از آزمون اختیاری می باشد.

آزمون ACT باعث ایجاد انگیزه در دانشجویان می گردد تا به بهترین نحو ممکن برای این آزمون آماده شده و توانایی خود را نشان بدهند. سوالات این آزمون بر اساس موارد آموخته شده در دبیرستان طراحی می گردد. نمرات آزمون برای پذیرش در دانشگاه ها و مراکز آموزشی مختلف مورد ارزشیابی قرار می گیرد.

بخش های مختلف امتحان ACT

آزمون ACT از چهار بخش مختلف تشکیل شده است که این بخش ها عبارتند از:

 • انگلیسی(English)
 • ریاضیات (mathematics)
 • خواندن (reading)
 • علوم (science)
 • یک آزمون انشا (writing) اختیاری

 دامنه نمره برای هر یک از چهار آزمون چند گزینه ای 1 تا 36 است. نمره مرکب میانگین چهار نمره آزمون است که به نزدیکترین عدد کل گرد می شود.

آزمون انگلیسی (ACT English test) 

این بخش از آزمون از ۵ متن انگلیسی و ۷۵ سوال ۴ گزینه ای تشکیل شده است که این سوال ها بر اساس متن های داده شده طراحی شده است که یا مرتبط به موضوع کلی متن و یا مرتبط با پاراگراف خاصی از متن های داده شده طراحی شده است. هدف از این بخش از آزمون سنجش مهارت گرامر و درک مطلب داوطلبان می باشد . زمان تعیین شده برای پاسخگویی از بخش انگلیسی آزمون ۴۵ دقیقه می باشد.

آزمون ریاضیات mathematics

این بخش از آزمون بر مهمترین موارد یادگرفته شده در دوران دبیرستان تاکید دارد. برای پاسخگویی به این بخش از آزمون ۶۰ دقیقه زمان دارید. بخش ریاضی آزمون ACT از مباحث زیر تشکیل شده است:

 • جبر ابتدایی  ۱۵ الی ۲۰ درصد سوالات
 • جبر سطح متوسط  ۱۵ الی ۲۰ درصد سوالات
 • هندسی مختصات ۱۵ الی ۲۰ درصد سوالات
 • هندسی مسطحه ۲۰ الی ۲۵ درصد سوالات
 • مثلثات ۵ الی ۱۰ درصد سوالات

برای پاسخگویی به سوالات این قسمت دانستن فرمول های اصلی و مهارت های محاسباتی کلی کافی است و نیازی به یادگیری فرمول های پیچیده ریاضی نمی باشد.

درک مطلب (Reading)

بخش درک مطلب آزمون ACTاز ۴ قسمت مختلف تشکیل شده و در مجموع شامل ۴۰ سوال است که مهلت پاسخگویی به سوالات ۳۵ دقیقه می باشد. موضوعات این قسمت عبارتند از علوم اجتماعی، انسانی طبیعی و داستان ادبی است. سوالات درک مطلب بر پایه تفسیرجزئیات متن و پیدا کردن روابط علت و معلولی می باشند. برای پاسخگویی بهتر به این بخش از آزمون دانستن معنی کلمات و عبارات مختلف بسیار ضروری می باشد.

آزمون علوم (science test) 

۳۵ دقیقه برای پاسخگویی به سوالات این بخش در نظر گرفته شده است. در این بخش ۴ متن که شامل نمودار و جدول های مختلف است که داوطلبان باید قادر به تحلیل و تفسیر آن ها می باشد. سوالات بخش علوم شامل مباحث زیست شناسی، شیمی، علوم زمین مانند زمین شناسی، نجوم و هواشناسی، فیزیک می باشد. برای پاسخگویی به سوالات این بخش لازم است تا با مفاهیم پایه هر یک از این مفاهیم آشنا بوده و مطالعه کاملی بر این دروس داشته باشید.

بخش نوشتاری (Writing)

این بخش از بخش های اختیاری آزمون بوده که مهارت نوشتاری داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می دهد. در این بخش یک موضوع به داوطلبان داده می شود تا از ۳ نقطه نظر مختلف آن را مورد تجزیه و تحلیل و تفسیر قرار بدهند و از جنبه های مختلف مورد چالش قرار داده و ارزیابی کنند.

شرایط شرکت در آزمون ACT

برای شرکت در آزمون ACT باید دارای شرایط خاصی باشید. شرایط مورد نیاز برای شرکت در این آزمون عبارتند از:

 • داشتن سن بالای ۱۳ سال
 • اگر بیش از ۱۲ بار در این آزمون مردود شده باشید توانایی شرکت در این آزمون را نخواهید داشت.
 • داوطلبان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند

در صورتی که کالج و یا دانشگاه انتخابی فرد تاکید بر ارائه نتیجه این آزمون داشته باشد.