peyvand_user ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

انواع ویزا در ترکیه

انواع ویزا

کشور ترکیه در چند سال اخیر به یکی از مقصدهای جذاب برای  مهاجرت و زندگی تبدیل شده است که هر ساله ایرانیان بسیاری نیز جذب زندگی در ترکیه می شوند که عواملی نظیر رونق و رشد اقتصاد این کشور از طریق گردشگری، وجود دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبر به سبک اروپایی، وضع قوانین آسان برای جذب سرمایه گذاران خارجی و وجود آب و هوای بی نظیر مدیترانه ای و امکانات و شرایط زندگی مطلوب همگی باعث شده اند تا مهاجرت به ترکیه بسیار پرطرفدار باشد.

شرایط دریافت ویزا ترکیه در سال 2022

هر سال ممکن است قوانین مربوط به اخذ ویزا ترکیه تغییر کند که ما در ادامه آخرین شرایط و مدارک تعیین شده برای دریافت ویزا ترکیه را بیان خواهیم کرد.

از جمله مهمترین شرایط برای دریافت ویزا ترکیه که حتما باید به آن توجه داشته باشید مدت اعتبار گذرنامه است به طوری که گذرنامه شما حداقل باید 90 روز اعتبار داشته باشد همچنین اگر 6 ماه به منقضی شدن گذرنامه شما مانده باشد برای دریافت ویزا لازم است تا دوباره آن را تمدید کنید.

در ابتدا خالی از لطف نیست که شرایط مورد نیاز برای اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه را بررسی کنیم:

 • تسلط کافی در زبان ترکیه
 • داشتن حداقل 5 سال اقامت در ترکیه
 • داشتن تمکن مالی و درآمد کافی برای زندگی در ترکیه
 • داشتن محلی برای زندگی و اسکان
 • ارائه گواهی سلامت روان و جسم

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا ترکیه عبارتند از:

 • برگه‌ی راندوو که به صورت آنلاین نیز می توان آن را دریافت کرد.
 • بیمه حداقل به مدت یک سال
 • اجاره‌نامه معتبری که در نوتر یا دفتر ثبت اسناد ترکیه تنظیم شده باشد
 • 4 قطعه عکس
 • پاسپورت به همراه کپی از صفحه اول آن و از آخرین مهر ورود
 • رسید واریز هزینه های مربوطه مانند هزینه صدور کارت اقامت

خرید ملک در ترکیه یکی از روش های سرمایه گذاری است که در سال ها اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است که از طریق آن می توان اقامت ترکیه را نیز دریافت کرد.

مدارک لازم برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه عبارتند از:

اصل و کپی از سند ملک خریداری شده

نوماراتاژ

برگه‌ی تاپو دوام

پوشه قرمز رنگ

کپی سند ملکی همسر (در صورت لزوم)

انواع ویزا ترکیه

برای بررسی همه چیز در مورد انواع ویزا در ترکیه باید به این نکته توجه داشته باشید که نوع ویزا به قصد شما از سفر به ترکیه بستگی دارد. قبل از هر چیزی توجه به این نکته ضروری است اتباع ایرانی برای سفرهای توریستی و به عبارتی برای سفرهای کمتر از 90 روز نیازی به دریافت ویزا ندارند.

ویزا کوتاه مدت توریستی

به طور کلی نوع ویزاهای کوتاه مدت توریستی را ملیت و پایپورا افراد تعیین می کنند. انواع این ویزاها عبارتند از

 • ویزاهای یک بار ورو:  همانطور که از نام این ویزا مشخص است شخص فقط یک بار اجازه ورود به خاک کشور ترکیه را دارد. حداکثر مدت زمانن تعیین شده برای این نوع ویزا 3 ماه است.
 • ویزاهای چند بار ورود: در این ویزا شخص اجازه دارد تا چندبار وارد کشور ترکیه بشود و در هر بار ورود  می تواند حداکثر به مدت 3 ماه می تواند در ترکیه اقامت داشته باشد. این ویزا 5 سال اعتبار دارد.  
 • ویزاهای ترانزیت: در این نوع دارنده ویزا تنها مجاز به سفر در محدوده کشور ترکیه می باشد. مدت این ویزا حداکثر 90 روز است.

ویزای تحصیلی ترکیه

داوطلبان برای گذراندن دوره های زیر مجاز به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه خواهند بود.

 • ویزای کارآموزی (internship)
 • دوره های کارآموزی ERASMUS
 • دوره های کارآموزی AISEC
 • دوره های زبان
 • دوره های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی
 • دوره های تحقیقاتی

ویزای کاری ترکیه

ویزا کاری ترکیه شامل انواع مختلفی می شود که در ادامه هر کدام از آن ها را توضیح خواهیم داد.

 1. ویزای کاری با مدت زمان محدود

ویزا کاری با مدت زمان محدود این امکان را می دهد تا فرد در شغلی معین، برای کارفرمایی معین در یک ناحیه جغرافیایی مشخص کار کند. مدت اعتبار این نوع ویزا 1 ساله است که امکان تمدید آن برای 2 سال در صورت کار باهمان کارفرما وجود دارد. پس از این دو سال در صورتی که شخص با همان کارفرما و در همان منطقه مشغول به کار باشد می تواند به مدت 3 سال دیگر این ویزا را تمدید نماید.

2. ویزای کاری با مدت زمان نامحدود

ویزا کاری با مدت زمان نامحدود برای کسانی است که مدت 8 سال و ای بیشتر بدون وقفه در کشور ترکیه زندگی و کار کرده باشند که در این مورد داشتن اجازه کار قانونی 8 ساله الزامی می باشد.

3. ویزای کاری مستقل

ویزای کاری مستقل یکی دیگر از انواع ویزا کاری در ترکیه است که به افرادی خود کارفرمای خود باشند و به عبارتی کسب و کار و یا شرکتی را در ترکیه راه اندازی کرده باشند تعلق می گیرد. مدت اعتبار این نوع ویزا 5 ساله است.

ویزای درمانی ترکیه

ویزای درمانی برای کسانی است که قصد مراجعه به پزشک را دارند و یا می خواهند روش درمانی و جراحی خاصی را در ترکیه انجام بدهند. این نوع ویزا یک ویزای فرودگاهی می باشد منظور از ویزای فرودگاهی این است که برای دریافت آن لازم نیست تا به سفارتخانه ترکیه مراجعه کنید. این ویزا به محض ورود به ترکیه قابل دریافت است.

جریمه اقامت در ترکیه بدون ویزا

افراد می توانند تنها به مدت 3 ماه یا همان 90 روز در کشور ترکیه بدون ویزا اقامت داشته باشند و در صورتی که تعداد روزهای اقامت فرد در ترکیه بیش از این زمان تعیین شده باشد باید به ازای هر روز اقامت اضافی شخص جریمه پرداخت نماید.

رده سنیمبلغ جریمه
افراد زیر 18 سالماه اول، روزانه 25 دلار، در ماه‌های بعد روزانه 5 دلار + هزینه صدور کارت اقامت (110 دلار)
افراد بالای 18 سالدر ماه اول، روزانه 50 دلار، در ماه‌های بعدی، روزانه 10 دلار + هزینه صدور کارت اقامت (110 دلار)

در زمینه جریمه اقامت در ترکیه بدون ویزا بهتر ایت به نکات زیر توجه کنید:

مبلغ جریمه به قیمت روز دلار در ترکیه دریافت خواهد شد.

در صورتی که بعد از پرداخت جریمه مربوطه کشور ترکیه را ترک نمایید، در صورت ورود مجدد به این کشور از شما تعهدی دریافت خواهد شد با این مضمون که حداکثر تا 10 روز برای اخذ اقامت اقدام نمایید.

در صورتی که شخص درخواست پناهندگی به کشور ترکیه بدهد و تا مرحله انگشت نگاری پیش رفته و بعد منصرف شود تا 5 سال اجازه ورود به کشور ترکیه را نخواهد داشت.