peyvand_user ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

حمل و نقل عمومی در ترکیه

حمل و نقل

یکی از مهمترین ملاک های تعیین کننده سطح و کیفیت زندگی، وسایل حمل و نقل عمومی است. در دنیای پیشرفته و مدرن امروزی دسترسی آسان و سریع به نقاط مختلف مانند دانشگاه، مدرسه و محل کار حرف اول را میزند. ترکیه دارای یکی از بهترین و منسجم ترین سیستم های حمل و نقل عمومی، در مقایسه با کشورهای هم تراز با خود است.

اتوبوس های خطی در ترکیه

اتوبوس ها یکی از روش های ارزان برای تردد در سطح شهر می باشند که توسط شهرداری هر شهر این خدمات ارائه می گردد، اما ممکن است به علت ترافیک و یا کند بودن آن برخی از افراد این روش را برای تردد انتخاب نکنند. این در حالی است که در برخی از مسیر ها به دلیل نبود دسترسی با سایر وسایل حمل و نقل عمومی، اتوبوس ها بسیار کاربردی می شوند.

برای دسترسی به مسیر و زمان حرکت اتوبوس ها بهترین روش مراجعه به وب سایت آن ها می باشد.

دولموش ها در ترکیه

دولموش ها در حقیقت همان مینی بوس ها هستند که استفاده ار آن ها راحتتر بوده و سرعت بیشتری دارند. دولموش ها 10 الی 15 نفر ظرفیت دارند و در مسیرهای مشخصی که بر روی شیشه آن نوشته شده است حرکت می کنند. هزینه سفر با دولموش ها در ترکیه بسیار ارزان است حدودا 3 الی 6 لیر است.

تاکسی ها در ترکیه

تاکسی های بسیاری در شهرهای مختلف ترکیه به ویژه در شهر استانبول وجود دارند. ولی از آنجایی که بنزین در کشور ترکیه گران است و هزینه بنزین با میزان کرایه تاکسی در ارتباط است، به همین دلیل افراد کمتر از تاکسی ها برای حمل و نقل در سطح شهر استفاده می کنند.

و نکته قابل توجه این است که برای استفاده از تاکسی ها باید به زبان ترکی تسلط کافی داشته باشید تا بتوانید مقصد خود را به درستی برای راننده مشخص کنید.

تراموا در ترکیه

تراموا واگنهای برقی متحرک روی ریل هستند. تفاوت تراموا با مترو این است که در تراموا پس از هر بار تعویض خط باید کرایه پرداخت کنید.

از جمله شهرهایی که دارای تراموا هستند می توان استانبول، ازمیر، آنکارا، بورسا، اسکی شهر، کایسری و گازی آنتپ را نام برد.

ترامواها یکی از محبوب ترین وسایل حمل و نقل عمومی برای توریست ها هستند زیرا مسیر آن از وسط شهر می گذرد و مانند مترو زیر زمین نیست و گردشگران می توانند از نقاط مختلف شهر دیدن کنند.

تاکسی آبی

شهرهای ساحلی متعددی در کشور ترکیه وجود دارد که خدمات تاکسی ساحلی ارائه می دهند. این تاکسی ها در شهر ترکیه به علت توریسیتی بودن و پرجمیعت بودن این شهر تعداد بیشتری دارند اما در شهرهای کم جمیعت تر تعداد این تاکسی ها و دفعات حرکت آن ها کمتر است. هزینه این تاکسی ها هم معمولا از حدود ۶ لیر شروع میشه.

قایق ها در ترکیه

قایق های بزرگ یا همان اتوبوس های دریایی که در استانبول وجود دارد یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی است. این اتوبوس های دریایی مسافران را بین بخش اروپایی و آسیایی ترکیه جابه جا می کنند. این قایق ها بیشتر از 3 اسکله اصلی زیر شروع به حرکت می کنند:

 • امینونو
 • سیرکچی
 • کاراکوی

حمل و نقل عمومی در ترکیه

برای کسانی که میخواهند ب ترکیه سفر کنند و یا قصد مهاجرت به ترکیه دارند و این کشور را به عنوان محل زندگی انتخاب کرده اند کسب اطلاعات در مورد حمل و نقل عمومی در ترکیه و نحوه استفاده از آن ها بسیار مهم است چرا که سیستم حمل و نقل عمومی بخش جدایی ناپذیری از زندگی امروزی است که باعث راحتتر شدن تردد در شهرهای شلوغ امروزی است.

آشنایی با انواع وسایل حمل و نقل عمومی در ترکیه

وسایل حمل و نقل عمومی یکی از مهمترین ملاک های تعیین کننده سطح و کیفیت زندگی در ترکیه است که در هنگام اخذ اقامت ترکیه باید به آن توجه کرد. در دنیای پیشرفته و مدرن امروزی دسترسی آسان و سریع به نقاط مختلف مانند دانشگاه، مدرسه و محل کار حرف اول را میزند و این کار با چیزی ممکن نیست جز شبکه حمل و نقل عمومی یکپارچه.

زمانی که صحبت از سیستم حمل و نقل عمومی در ترکیه می شود باید گفت که ترکیه دارای یکی از بهترین و منسجم ترین سیستم های حمل و نقل عمومی را در مقایسه با کشورهای هم تراز با خود دارد. در ادامه به بررسی سیستم حمل و نقل عمومی در ترکیه خواهیم پرداخت تا اگر شما هم قصد زندگی در ترکیه را دارد با انواع وسایل نقیله در این کشور آشنا شوید تا بتوانید ترددی آسان در سطح شهر داشته باشید.

اتوبوس های خطی در ترکیه

اتوبوس های خطی در ترکیه  یکی از روش های حمل و نقل عمومی است که به راحتی در سطح شهر می توان از آن استفاده کرد. اتوبوس ها یکی از روش های ارزان برای تردد در سطح شهر می باشند که توسط شهرداری هر شهر این خدمات ارائه می گردد.

اتوبوس های خطی در شهر استانبول در مسیرهای متنوعی فعال هستند اما ممکن است به علت ترافیک و یا کند بودن آن برخی از افراد این روش را برای تردد انتخاب نکنند ولی گاها برخی از مسیر ها هستند که سایر وسایل حمل و نقل عمومی به آن دسترسی ندارند که در این موارد اتوبوس ها بسیار کاربردی می باشند.

برای دسترسی به مسیر و زمان حرکت اتوبوس ها بهترین روش مراجعه به وب سایت آن ها می باشد.

دولموش ها در ترکیه

دولموش ها در حقیقت همان مینی بوس ها هستند که استفاده ار آن ها راحتتر بوده و سرعت بیشتری را به همراه دارد. دولموش ها 10 الی 15 نفر ظرفیت دارند و در مسیرهای مشخصی که بر روی شیشه آن نوشته شده است حرکت می کنند. هزینه سفر با دولموش ها در ترکیه بسیار ارزان است حدودا 3 الی 6 لیر است.

تاکسی ها در ترکیه

استفاده از تاکسی ها در ترکیه یکی دیگر از روش های حمل و نقل عمومی در ترکیه است. تاکسی های بسیاری در شهرهای مختلف ترکیه به ویژه در شهر استانبول وجود دارند که در ایستگاه های تاکسی قرار دارند. از آنجایی که بنزین در کشور ترکیه گران است و هزینه بنزین با میزان کرایه تاکسی در ارتباط است، به همین دلیل بسیاری از افراد کمتر از تاکسی ها برای حمل و نقل در سطح شهر استفاده می کنند. همچنین به این نکته توجه کنید که برای استفاده از تاکسی ها باید به زبان ترکی تسلط کافی داشته باشید تا بتوانید مقصد خود را به درستی برای راننده مشخص کنید.

تاکسی های بسیاری در سطح شهر وجود دارند بنابراین به راحتی در هر ساعتی از شبانه روز می توانید از تاکسی ها استفاده کنید که یکی از مزایای حمل و نقل با تاکسی در ترکیه است.

در تاکسی ها دستگاهی به نام تاکسی متر وجود دارد که هزینه حمل و نقل با تاکسی توسط آن مشخص می شود اگر تاکسی این وسیله را نداشته باشد تخلف کرده است و شما می توانید تاکسی خود را عوض کنید.

تراموا در ترکیه

تراموا واگنهای برقی متحرک روی ریل هستند. تفاوت تراموا با مترو این است که در تراموا پس از هر بار تعویض خط باید کرایه پرداخت کنید. این وسیله حمل و نقل عمومی در ترکه در سال 1992 برای اولین بار در استانبول راه اندازی شد که پس از مواجه به استقبال عمومی در شهرهای دیگر نیز راه اندازی شد از جمله شهرهایی که دارای تراموا هستند می توان استانبول، ازمیر، آنکارا، بورسا، اسکی شهر، کایسری و گازی آنتپ را نام برد.

در نقشه خطوط حمل و نقل عمومی استانبول، خط تراموا با رنگ آبی پررنگ و با علامت T1 نشان داده شده است و دارای ۲۴ ایستگاه در سطح شهر ترکیه است.

ترامواها یکی از محبوب ترین وسایل حمل و نقل عمومی برای توریست ها هستند زیرا مسیر آن از وسط شهر می گذرد و مانند مترو زیر زمین نیست و گردشگران می توانند از نقاط مختلف شهر دیدن کنند.

تاکسی آبی

شهرهای ساحلی متعددی در کشور ترکیه وجود دارد که خدمات تاکسی سالحلی را ارائه می دهند و یکی از جالبترین روش های جابه جایی در ترکیه به شمار می آید. این تاکسی ها همچنین گزینه ای مناسب برای رفتن به جزایر اطراف می باشد. این تاکسی ها در شهر ترکیه به علت توریسیتی بودن و پرجمیعت بودن این شهر تعداد بیشتری دارند اما در شهرهای کم جمیعت تر تعداد این تاکسی ها و دفعات حرکت آن ها کمتر است. هزینه این تاکسی ها هم معمولا از حدود ۶ لیر شروع میشه.

قایق ها در ترکیه


قایق های بزرگ یا همان اتوبوس های دریایی که در استانبول وجود دارد یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی است اگر چه از نظر گردشگران این قایق ها نوعی وسیاه تفریحی به حساب بیایند. این اتوبوس های دریای مشافران را بین بخش اروپایی و آسیایی ترکیه جابه جا می کنند. این قایق ها بیشتر از 3 اسکله اصلی زیر شروع به حرکت می کنند:

 • امینونو
 • سیرکچی
 • کاراکوی

کارت حمل و نقل در ترکیه

در اکثر شهرهای بزرگ ترکیه کارت های حمل نقل عمومی وجود دارد که در هر شهر متفاوت است. با تهیه این کارت ها به راحتی می توان از انواع وسایط نقلیه عمومی مانند مترو، تراموا، اتوبوس و قطار استفاده کرد. هزینه اولیه که باید برای دریافت این کار ها پرداخت کنید حدود 10 لیر است.

در شهر استانبول برای خرید استانبول کارت می توانید به سوپر مارکت ها، باجه ایستگاه ها و دستگاهی زرد رنگ موجود در ایستگاه ها مراجعه کنید. این کارت ها به صورت تکسفره و یا 5 سفره موجود هستند.

قیمت کارت های یک مسیره هم برای هر فرد حدود ۵ لیر میشه. هزینه اون هم برای لوازم حمل و نقل مختلف به شرح زیر محاسبه میشه:

 • برای هر مسیر اتوبوس حدود ۲٫۶۰ لیر
 • برای هر مسیر تراموا حدود ۲٫۶۰ لیر
 • برای هر مسیر مترو حدود ۲٫۶۰ لیر
 • برای هر مسیر ماشین های برقی حدود ۲٫۶۰ لیر
 • برای هر مسیر فونیکولار حدود ۲٫۶۰ لیر
 • برا هر مسیر کشتی حدود ۲٫۶۰ تا ۴ لیر