peyvand_user ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

همه چیز درباره کارشناسی املاک در ترکیه

کارشناسی املاک

کارشناسی املاک در ترکیه یکی از مراحلی است که هنگام خرید خانه در ترکیه با آن مواجه خواهید شد. لذا بهتر است اطلاعات کاملی در این مورد داشته باشید. با توجه به قوانین ترکیه در سال های اخیر کارشناسی ملک یا اکسپرتیز در ترکیه هنگام خرید املاک اجباری شده است و اگر شما هم قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارید و یا می خواهید با خرید خانه در ترکیه اقامت این کشور را به دست بیاوری بهتر است با همه چیز درباره کارشناسی ملک در ترکیه آشنا شوید.

اکسپرتیز چیست؟

در کشور ترکیه برای خرید ملک لازم است تا گزارش کلی از ملکی که قرار است مورد معامله قرار بگیرد باید تهیه شود که این گزارش کلی از ملک اکسپرتیز یا ارزش گذاری ملک گفته می شود. گزارش کلی ملک شامل اطلاعاتی نظیر موارد زیر می شود:

  • وضعیت ملک
  • اسکان
  • ارزش گذاری ملک

گزارش نویسی ملک توسط کارشناسان دولت انجام می گیرد و یک نسخه از این گزارش به صاحب ملک داده شده و یک نسخه از آن در نزد دولت باقی می ماند.

اکسپرتیز در ترکیه برای کسانی که قصد خرید خانه در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه از این طریق  را دارند دارای اهمیت بیشتر است از آنجایی که برای دریافت پاسپورت ترکیه باید حداقل ارزش ملک 250 هزار دلار باشد بنابراین بهتر است هر نوع ملکی که در ترکیه خریداری می شود ارزشش توسط کارشناس به طور دقیق تعیین گردد.

اعمال قانون جدید برای کارشناسی ملک در ترکیه

دولت ترکیه برای حمایت از حقوق سرمایه گذارا و خریداران ملک در کشور ترکیه قوانینی را وضع کرده است که آن چیزی نبود جز اجباری شدن ارزش گذاری ملک. تصویب این قانون باعث شد تا با شفاف سازی قیمت ها در بازار املاک از فروش ملک با قیمت های بالاتر از ارزش واقعی و فرار مالیاتی فروشندگان املاک جلوگیری شود.

این خبر باعث جلب تجه بسیاری از سرمایه گذاران ملک در ترکیه شد به طوری که پس از تصویب این قانون کشور ترکیه با افزایش تقاضا در بازار ملک و مستغلات مواجه شد.

در حال حاضر این قانون در تمامی شهرهای ترکیه به اجرا درآمده است و بدین ترتیب ثبت معاملات ملکی با خریداران خارجی به ارائه گزارش ارزیابی با ذکر ارزش ملک مورد نظر، نیاز دارد.

نحوه ارزش گذاری ملک در ترکیه

در کشور ترکیه گزارش ارزیابی توسط کارشناسان SPK انجام می گیرد. SPK مخفف SERMAYE piyasasi Kurulu می باشد که به معنی هیئت مدیره بازار سرمایه می باشد که این سازمان مسئول و ناظر مبادلات و سرمای گذاری های مختلف از جمله ملک و مستغلات، سهام، بانک ها و … می باشد. توجه داشته باشید که گزارش ارزیابی ملک در صورتی دارای اعتبار و ارزش است که توسط کارشناسان SPK صورت بگیرد.

کارشناسان SPK در شرکت های بازرسی و کارشناسی ملک فعالیت دارند و اجازه کار برای آژانس های فروش املاک ندارند اما می توانند با این آزانش ها و موسسات همکاری داشته باشند. تمامی ملک ها باید قبل از فروش توسط این کارشناسان ارزشیابی شود و نکته ای که خریداران خارجی ملک در ترکیه باید بدان توجه داشته باشند این است که در صورتی که بدون ارائه این این گزارش معامله آن ها از نظر دولت ترکیه غیر قانونی در نظر گرفته شده و برای دریافت اقامت و شهروندی ترکیه دچار مشکل خواهند شد.

چه اطلاعاتی در گزارش ارزیابی ملک در ترکیه وجود دارد؟

  • اطلاعات و مواردی که توسط کارشناسان ملک ترکیه در گزارش ذکر می شوند عبارتند از:
  • کلیه اطالعات مروبوط به ملک که در تاپو یا سند آن نوشته شده مانند متراژ  آدرس ملک، مشخصات مالک، آدرس و…
  • موقعیت مکانی و جغرافیایی ملک که توسط نقشه گوگل تهیه شده
  • وضیعت بدهی ملک مورد نظر مانند وضیعت عوارش شهرداری، مالیات و وام های آن
  • تصاویر مختلف از ملک
  • تائیدیه قیمت ملک مورد نظر
  • تاییدیه از سوی اداره کل ثبت زمین و کاداستر ترکیه

ممکن است برای شما این سوال یش بیاید که ارزش ملک بر چه اساسی در این گزارش تعیین می گردد باید گفت که ارزش ملک در تریکه بر اساس معیارهای زیر تعیین می گردد:

1.مقایسه با سایر املاک مشابه که کارشناسان؛ املاکی را که از نظر متراژ، موقعیت مکانی و امکانات مشابه ملک مورد نظر هستند از نظر هزینه خرید و فروش بررسی خواهند کرد.

2.در نظر گرفتن هزینه نهایی ساخت ملک که ارزش تمامی مصالح و موارد به کار رفته شده در ساخت آن در نظر گرفته می شود.

3.درآمد حاصل از ملک، هر ملکی در ترکیه درآمد دارد که کارشناس درآمد خالص حاصل از آن را در ارزش گذاری ملک بررسی می کند.

توجه کنید که ارزش گذاری املاکی که هنوز کامل نشده اند و در حال ساخت هستند قیمت بر اساس ارزش آن ها در زمان اتمام پروژه تعیین می گردد.

هزینه گزارش بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه

خریدران ملک باید توج داشته باسند که هزینه کارشناسی و ارزشگذاری ملک در ترکیه بر عهده خریدار است. هزینه گزارش ارزیابی و ارزش گذاری ملک و مستغلات در ترکیه 2 هزار لیر است که باید خریدار آن را به کارشناس پرداخت نماید. بنابراین درخواست مبالغ بیشتر برای این منظور غیرقانونی است.

نکته مهمی که سرمایه گذاران و خریداران خارجی ملک در ترکیه باید بدان توجه داشته باشند این است که برای جلوگیری از مشکلات متعدد برای دریافت اقامت ترکیه در آینده و اطمینان از اینکه ملک خریداری شده به قیمت واقعی و نیز با ویژگی های که فروشنده ها به خریداران ارائه می دهند، باید ملک توسط کارشناسان رسمی سازمان SPK کارشناسی شده و گزارش ارزیابی و قیمت گذاری دریافت شود.