peyvand_user ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

شرایط و مراحل دریافت کیملیک کارت ترکیه

کیملیک کارت ترکیه

کیملیک ترکیه یا کار اقامت ترکیه مجوزی است که هر شخصی بخواهد بیش از 3 ماه در ترکیه اقامت داشته باشد باید آن را دریافت نماید. دریافت کارت کیملیک یکی از موضوعات مهم برای کسانی است که می خواهند به ترکیه مهاجرت و زندگی کنند. در ادامه خواهیم فهمید که کیملیک کارت ترکیه چیست؟ شرایط دریافت کیملیک کارت چیست؟ چه مدارکی برای دریافت ان لازم است؟ و روند دریافت آن چقدر هزینه خواهد داشت؟

کیملیک کارت ترکیه چیست؟

کیملیک کارت که در ترکیه به آن T.C.kimlik kart نیز گفته می شود کارتی است درست مانند کارت ملی ایرانیان که در ان اطلاعات مروبط به هویت افراد ثبت شده است و به طور کلی کیملیک در زبان ترکی به معنی هویت می باشد. کلیه افراد خارجی که قصد اقامت بیشتر از 3 ماه در ترکیه دارند باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت نمایند در غیر این صورت مشمول پرداخت جریمه خواهند شد. مجوز اقامت اتباع خارجی به صورت یک کارت است که به آن کارت کیملیک اتباع خارجی و یا کارت اقامت ترکیه می گویند. اطلاعات زیر بر روی کارت کیملیک درج شده اند:

 • نام و نام خانوادگی
 • تاریخ تولد
 • ملیت
 • محل اقامت فرد خارجی
 • تاریخ صدور
 • تاریخ انقضا
 • شماره کیملیک کارت یا کیملیک نامبر

شماره کیملیک کارت یا کیملیک نامبر دارای اهمیت بسیاری است چرا که که فرد دارای اقامت ترکیه برای استفاده از خدمات دولت الکترونیک و یا انجام بسیاری از کارهای اداری دیگر به شماره کیملیک خود نیاز خواهد داشت و به عبارتی شماره کیملیک کارت همان نقش کد ملی را در ایران دارد.

شرایط دریافت کیملیک کارت ترکیه

یکی از مهمترین شرایط مورد نیاز برای دریافت کیملیک کارت ترکیه این است که شما موفق به دریافت اقامت ترکیه شوید. اقامت ترکیه در اکثر موارد یک ساله بوده و فرد می تواند با روش های ساده ای اقامت ترکیه را دریافت کند که این روش ها می تواند خرید ملک در ترکیه، اجاره خانه در ترکیه، تحصیل در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه و… باشد. اگر واجد شرایط دریافت اقامت ترکیه نباشید از نظر اداره مهاجرت ترکیه شرایط لازم برای دریافت کیملیک کارت ترکیه را نیز نخواهید داشت.

از دیگر شرایط دریافت کیملیک کارت ترکیه داشتن بیمه سلامت است همچنین فرد نباید هیچ عمل خلاف با قوانین مهاجرتی ترکیه را مرتکب شده باشد. اعمال خلاف قوانین مهاجرت ترکیه صرفا انجام جرم نیست بلکه کار در ترکیه بدون مجوز کار و یا عدم اقدام برای دریافت کیلیک کارت نیز جز موارد اعمال خلاف قوانین مهاجرت است که مرتکب شدن به آن ها به معنی غیر ممکن شدن دریافت کارت کیملیک است.

مراحل دریافت کارت کیملیک ترکیه

برای دریافت کیملیک کارت لازم است تا شما در کشور ترکیه حضور داشته باشید چرا که برخی از مراحل این فرایند نیاز به حضور شما در این کشور دارد. مراحل دریافت کارت کیملیک ترکیه به شرح زیر است:

1.خرید بیمه درمانی در ترکیه

اولین قدم برای دریافت کیملیک خرید بیمه درمانی ترکیه است چرا که در مرحله بعد و در تکمیل فرم راندوو لازم است تا اطلاعات بیمه درمانی خود را در آن وارد نمایید.

2. تکمیل فرم درخواست کیملیک یا فرم راندوو

در این مرحله باید فرم راندوو را که در وب سایت مهاجرت ترکیه موجود است تکمیل نمایید دقت کنید که اگر حتی  بیشتر از 1 روز از مهلت قانونی اقامت خود در ترکیه کذشته باشد باید نسبت به تکمیل این فرم اقدام نمایید. در تکمیل این فرم توجه کنید تا قسمت مربوط به شغل خالی باشد چرا که کار در ترکیه بدون داشتن چالیشما ایزنی غیرقانونی است. پس از تکمیل این فرم زمان مراجعه به اداره مهاجرت تعیین شده و اطلاع شما خواهد رسید.

3. دریافت کد مالیاتی ترکیه یا ورگی نومرسی

در هنگام مراجعه حضوری به اداره مهاجرت کد مالیاتی و یا ورگی نوماراسی لازم می باشد همچنین برای افتتاح حساب بانی در ترکیه این کد لازم می باشد.

4. مهر کردن اجاره نامه توسط دفاتر نوتر ترکیه

چنانچه برای دریافت اقامت از روش اجاره خانه در ترکیه خانه استفاده کرده باشید، باید حتما اجاره نامه خود را در دفاتر نوتر ترکیه مهر کنید که به این کار نوتر کردن اسناد و مدارک نیز گفته می شود که به منظور تائید کردن مدارک تویط اداره نوتر است.

5. پرداخت هزینه های اداری کیملیک کارت 

برای دریات کرات کیملیک ترکیه باید هزینه های مربوط به آن که شامل هزینه حق خاک ترکیه و هزینه صدور کیمیلیک کارت است پرداخت کرده و رسید آن را ارائه بدهید.

6. شرکت در مصاحبه اقامت ترکیه

همانطور که گفته شد پس از تکمیل فرم راندوو ، زمان مراجعه حضوری شما به اداره مهاجرت ترکیه اعلام خواهد شد. و برای تشکیل پرونده و تکمیل مراحل اداری باید در زمان تعیین شده در اداره مهاجرت ترکیه حاضر باشید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ کارت کیملیک ترکیه

برای اینکه کارهای اداری اخذ کیملیک ترکیه و روند دریافت آن سریعتر انجام شود، بهتر است مدارک مورد نیاز برای دریافت کیملیک کارت را به طر کامل و بدون نقص به همراه داشته باشید. توجه کنید در صورت ناقض بودن مدارک ممکن است باعث ایجاد تغییر در روند دریافت کیملیک کارت شده و یا حتی موجب رد شدن در خواشت شما گردد. مهم ترین مدارک برای گرفتن کیملیک ترکیه شامل موارد زیر است :

 • پاسپورت معتبر دارای مهر ورود به داخل خاک ترکیه
 • یک کپی رنگی از فرم پر شده درخواست اقامت موقت (فرم راندوو)
 • شماره مالیاتی ( ورگی نومرسی )
 • یک کپی رنگی از بیمه‌نامه
 • چهار قطعه عکس 6*4
 • اصل اجاره نامه یا گواهی اثبات اقامت که به مهر دفاتر نوتر رسیده باشند (فقط در صورتی که از طریق اجاره خانه در ترکیه قصد اخذ اقامت داشته باشید. )
 • رسید پرداخت هزینه های مربوط به دریافت کیملیک کارت (حق خاک و هزینه صدور کیملیک)

هزینه اخذ کیملیک کارت ترکیه

همانطور که در مراحل دریافت کیملیک کارت ترکیه گفته شد لازم است تا برای دریافت مدارک مختلف هزینه کرد. در جدول زیر هزینه های مورد نیاز برای دریافت کیملیک کارت گفه شده است توجه داشته باشید که این هزینه ها برای دریافت یک کارت کیملیک است و در صورتی که قصد دریافت این کارت برای اعضای خانواده خود دارد باید این هزینه ها را در تعداد اعضای خانواده خود ضرب کنید.

نوع خدمتهزینه (به ازای هر کارت کیملیک)
هزینه نوتر کردن مدارک80 تا 100 لیر ترکیه (به ازای هر نفر از اعضای خانواده)
هزینه خاک ترکیه (برای افراد بالای 18 سال)حدود 80 دلار
هزینه خاک ترکیه (برای افراد زیر 18 سال)حدود 70 دلار
هزینه بیمه درمانی یکسالهبین 100 تا 550 لیر ترکیه ( در ادامه به صورت جزیی بررسی می‌شود)
هزینه روش های اخذ اقامت ترکیهارزانترین روش 5000 لیر است. (با توجه به نوع روش متفاوت است.)

برای دریافت کمیلیک کارت ترکیه باید هزینه  خرید بیمه درمانی را نیز در نظر گرفت چرا که یکی از شرایط اصلی می باشد. قیمت بیمه درمانی در سنین مختلف متفاوت است که در جدول زیر آورده شده است.

محدوده سنیهزینه بیمه درمانی یکساله در ترکیه
18 تا 25 سال100 لیر ترکیه
26 تا 35 سال140 لیر ترکیه
36 تا 45 سال160 لیر ترکیه
46 تا 50 سال230 لیر ترکیه
51 تا 55 سال260 لیر ترکیه
56 تا 60 سال350 لیر ترکیه
61 تا 65 سال550 لیر ترکیه