peyvand_user ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه

ترکیه کشوری زیبا در همسایگی کشور ایران که از شرایط زندگی، امکانات تحصیلی و فرهنگ ایده آلی برخوردار است که هم تراز با کشورهای پیشرفته اروپایی است با وجود شرایط مطلوبی که این کشور ارائه می دهد زندگی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه تر است. همچنین در سال های اخیر به علت آسانتر شدن اخذ تابعیت این کشور از طریق سرمایه گذاری در ترکیه و خرید ملک در ترکیه در زمینه جذب مهاجر بسیار خوب عمل کرده است. مهاجرت به ترکیه از گزینه هایی است که بسیاری از ایرانیان در سال های اخیر از آن استقبال کرده اند.

شرایط کلی کشور ترکیه

ترکیه کشوری مدرن و زیبا در قاره آسیا که مانند پلی بین قاره آسیا و اروپا عمل می کند که ایران از همسایه های شرقی این کشور است. ترکیه یکی از کشورهای پهناور موجود در منطقه است که شهر آنکارا پایتخت سیاسی و اداری آن است، بر خلاف تصور بسیاری از افراد که استانبول را پایتخت ترکیه می دانند.

جمیعیت ترکیه بر طبق سرشماری که در سال 2021 انجام شده بیش از 85 میلیلون نفر و زبان رسمی آن ترکی استانبولی است. این کشور در حال حاضر نزدیک به 3.9 میلیون نفر مهاجر دارد که بیشترین درصد آن مهاجران سوری می باشند که به دلیل درگیری های موجود در سوریه به ترکیه مهاجرت کرده اند.

روش های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه روش های مختلفی دارد که افراد می توانند متناسب با شرایط خود یکی از این روش ها را انتخاب کنند. آشنایی با این روش ها برای کسانی که تصمیم به اخذ تابعیت ترکیه را دارند بسیار مفید خواهد بود. به طور کلی روش های مهاجرت به ترکیه را می توان در 5 گروه دسته بندی کرد:


اقامت و مهاجرت به کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های دریافت اقامت ترکیه، سرمایه گذاری در این کشور است.در این روش متقاضیان می توانند با کمک روش های زیر به اقامت دائ ترکیه دست یابند:

  • خرید مسکن
  • خرید سهام
  • خرید ملک
  • خرید اوراق قرض الحسنه دولتی
  • کار آفرینی

افرادی که می خواهند از طریق خرید ملک برای این منظور اقدام کنند باید به این نکته توجه کنند که ارزش ملک خریداری شده حداقل باید 250 هزار دلار باشد. همچنین پس از خرید خانه نمی توانند آن را به مدت 3 سال به فروش بگذارند.

متقاضیانی هم که قصد دارند با کارافرینی به اقامت ترکیه دست یابند باید به عوان کارآفرین حداقل 5 شهروند ترکیه را مشغول به کار کنند و بیمه و مالیات هر کدام از کارمندان خود را به طور کامل به دولت ترکیه پرداخت نمایند.  
مهاجرت و اقامت در ترکیه از طریق کار

یکی دیگر از روش های مهاجرت به ترکیه، مهاجرت از طریق کار است. متقاضیانی که قصد دریافت اقامت ترکیه از این طریق را دارند باید بدانند که یکی از شرایط اصلی برای کار در ترکیه تسلط کافی به زبان ترکی استانبولی می باشد.

در این روش دریافت اقامت ترکیه، متقاضی باید با یک کارفرما در ترکیه به توافق رسیده و دعوت نامه کاری دریافت کرده باشد. توجه کنید که کلیه متقاضیان کار در کشور ترکیه باید از وزارت کار و رفاه اجتماعی در ترکیه (MLSS) مجوز کار دریافت نمایند که برای آن لازم است کارفرما نیز مدارک مربوطه را به اداره تحویل بدهد. در این روش ابتدا به متقاضی اقامت 1 ساله داده می شود که در صورت تمدید قرارداد کاری توسط کارفرما، مدت اقامت نیز تمدید خواهد شد.

اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه می توانند با دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه موفق به دریافت اقامت ترکیه بشوند. داوطلبان می توانند در تمامی مقاطع شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند. کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه دارند باید به زبان ترکی تسلط داشته باشند چرا که زبان تدریس در آن ها ترکی استانبولی می باشد. اما در دانشگاه های خصوصی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

 برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در قدم اول باید برای دانشگاه های ترکیه درخواست پذیرش ارسال نمایید که برای این منظور اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترک زبان را دارید باید مدرک قبولی در آزمون Yos را به دانشگاه ارائه بدهید. برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ارائه مدرک Sat مورد نیاز است. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه وجود دارد که برای این منظور داشتن رزومه تحصیلی قوی و تسلط به زبان انگلیسی و ترکی ضروری می باشد.

مهاجرت و اقامت در ترکیه از طریق پناهندگی

ین روش یکی از روشهای پر ریسک برای مهاجرت به ترکیه می باشد. برای پناهندگی در ترکیه فرد باید اثبات کند که در کشور خود امنیت جانی و مالی ندارد و مورد آزار قرار دارد. دریافت اقامت از طریق پناهندگی بسیار زمان بر بوده و ممکن است ضررهای مالی و جانی بسیاری را برای فرد به همراه داشته باشد. در نتیجه این روش مهاجرت به ترکیه اصلا توصیه نمی گردد.


مهاجرت و اقامت در ترکیه از طریق ازدواج

با ازدواج با فردی که اقامت دائم ترکیه را دارد می توان به اقامت ترکیه دست یافت توجه کنید اقامتی که در این روش اعطا می گردد 3 الی 5 ساله است که در صورت تداوم ازدواج به اقامت دائم تبدیل خواهد شد. برای دریافت این نوع اقامت شما باید اثبات کنید که ازدواج شما حقیقی و بر مبنایی تفاهم و علاقه است. در نظر داشته باشید که ازدواج صوری با هدف دریافت اقامت در ترکیه جرم بوده و جریمه مالی و حتی حبس به همراه دارد.

اقامت و مهاجرت به کشور ترکیه از طریق تولد

در کشورهای مختلف جهان برای اعطای تابعیت فرزند متولد شده دو سیستم وجود دارد:

  • سیستم خاک
  • سیستم خون

در سیستم خاک تنها تولد فرزند در خاک کشور مورد نظر برای دریافت تابعیت کافی است اما در سیستم خون علاوه بر تولد فرزند در کشور مورد نظر باید پدر یا مادر آن نیز تابعیت آن کشور را دارا باشند. سیستم تولد در ترکیه بر اساس خون است و تنها به کودکانی تابعیت می دهد که یکی از والدین آن شهروند ترکیه باشد

مراحل مهاجرت به ترکیه

مراحل مهاجرت به ترکیه به روش انتخابی شما برای مهاجرت بستگی دارد. اما به طور کلی مراحل مهاجرت به ترکیه به ترتیب زیر می باشد:

1.انتخاب روش مهاجرت به ترکیه

2.ورود به کشور ترکیه، بسته به روش مهاجرتی مدت زمان آن بین 3 روز الی 3 ماه می باشد

3.انجام اقدامات لازم برای مسیر مهاجرتی

افرادی ک قصد مهاجرت و اقامت در ترکیه بیش از 3 ماه را دارند باید برای تداوم اقامت قانونی و طولانی تر خود در ترکیه نسبت به دریافت کارت شناسایی معتبر ترکیه اقدام کنند. برای درخواست اقامت در ترکیه فقط خود متقاضی و یا نماینده قانونی آن می توانند به صورت آنلاین اقدام کنند که باید بر طبق موارد گفته شده در زیر عمل کنند:

تماس با مرکز برنامه  iResidence

متقاضیان برای تمدید مدت زمان اقامت خود می توانند قبل از انقضای ویزا خودت با مرکز iResidence تماس بگیرند. همچنین متقاضی باید خود را بیمه سلامت ترکیه نماید. در این سامانه از متقاضی خواسته می شود زمان و تاریخ مراجعه به دفتر مهاجرت دولتی را رزرو کند. که نتیجه آن برای متقاضی ایمیل خواهد شد.

انجام مصاحبه

اداره مهاجرت در روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8 الی 17 پذیرای متقاضیان است تا ضمن شرکت در مصاحبه مدارک خود که شامل پاسپورت و سایر مدارک هویتی می باشد را به اداره مهاجرت دولتی Goc idaresi ارائه بدهند. در این مرحله باید هزینه صدور e-ikamet را پرداخت کنید. پس از پایان مصاحبه می توانید مراحل و زمان تحویل کارت شناسایی مجوز اقامت را در وب سایت اداره پست PTT پیگیری کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

از مهمترین مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه عبارتند از:
پاسپورت معتبر

ارائه عکس معتبر، عکس ها باید درفاصله حداکثر 6 ماه مانده به درخواست باشد همچنین پس زمینه آن سفید باشد.

گواهی تحصیلی، برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارند الزام است.
گواهی میزان درآمد، متقاضیان برای اثبات منبع درآمد خود می توانند از دارایی هایی مانند درآمد ماهانه، املاک، اجاره، حقوق، سود کسب و کار، میراث، پس انداز استفاده کنند.

ارائه بیمه سلامت معتبر، مدت بیمه باید مطابق با مدت زمانی باشد که فرد می خواهد در ترکیه اقامت کند. متقاضیان زیر 18 سال و بالای 65 سال نیاز به ارائه بیمه درمانی معتبر ندارند.

پرداخت هزینه اسناد و درخواست، متقاضی باید رسیدهای پرداخت هزینه های اسناد را به سایر اسناد مربوطه پیوست نماید. بهتر است رسید پرداخت در دو نسخه درخواست شود و نسخه دیگر در دست متقاضی باشد.

ارائه آدرس اقامت در ترکیه (اسکان)، متقاضی باید آدرس محل سکونت و اطلاعات تماس خود در ترکیه را به طور کامل و دقیق ذکر نماید.

ارائه سوابق کیفری،  در صورت درخواست اداره مهاجرت، متقاضی باید سوابق کیفری خود را در کشور مبدا که توسط مراکز تائید شده را ارائه بدهد.

ارزانترین روش مهاجرت به ترکیه

اگر قصد مهاجرت و زندگی در کشور ترکیه دارید اما دارای بودجه کمی برای این منظور هستید می توانید با اقتصادی ترین و ارزانترین روش مهاجرت به ترکیه به این هدف خود برسید. روش ارزان مهاجرت به ترکیه روشی نیست جز اجاره ملک در ترکیه. در این روش متقاضیان با یزا توریستی وارد کشور ترکیه شده و در ادامه با اجاره مسیر اجاره ملک در ترکیه، اقامت یک ساله این کشور را اخذ کنند. این نوع اقامت یک ساله است و قابلیت تمدید را ملک در این کشور اقامت یک ساله ترکیه را اخذ می نمایند که این نوع اقامت در ادامه قابل تمدید خواهد بود.