peyvand_user ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

جریمه های رانندگی در ترکیه

جریمه های رانندگی در ترکیه

قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در کشورهای مختلف جهان متفاوت می باشد بنابراین اگر شما هم قصد زندگی در ترکیه را دارید و می خواهید با خرید ماشین در ترکیه رانندگی در این کشور را تجربه کنید بهتر است قبل از انجام هر کاری با قوانین و جریمه های رانندگی در ترکیه آشنا شوید. در ادامه به بررسی کامل جریمه های رانندگی و هزینه تخلفات مختلف همراه شما خواهیم بود.

قوانین و جرایم رانندگی در ترکیه برای اتباع خارجی

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند و یا کسانی که در حال حاضر اقامت ترکیه را دریافت کرده اند ممکن است این سوال را در ذهن خود داشته باشند که در صورت داشتن گواهی نامه در کشور مبدا خود آیا باز هم نیاز به دریافت گواهی نامه در ترکیه می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت برای رانندگی در ترکیه امکان رانندگی با هر نوع گواهینامه ای که خارج از ترکیه صادر شده باشد وجود دارد که البته باید به این نکته توجه کنید که این گواهی نامه ها تنها تا 6 ماه اعتبار دارند و بعد از آن باید نسبت به دریافت گواهی نامه ترکیه اقدام نمایید.

در صورت نادیده گرفتن موضوع گفته شده در قسمت فوق جریمه خواهید شد و در صورت رخ دادن تصادف قادر به استفاده از بیمه خود نخواهید بود بنابراین برای جلوگیری از چنین مشکلاتی بهتر است با جریمه های رانندگی در ترکیه به طور کامل آشنا شوید.

همانطور که می دانید در صورت عدم رعایت قوانین رانندگی در ترکیه توسط پلیس های راهنمایی و رانندگی جریمه خواهید شد. در صورتی که در کشور ترکیه جریمه شدید بهتر است هرچه سریع تر آن را پرداخت نمایید زیرا در ترکیه پرداخت جریمه ها در 15 روز اول شامل 25 درصد تخفیف خواهد شد.

تعرفه های جرایم رانندگی در کشور ترکیه

در برخی موارد ممکن است پرداخت جریمه های رانندگی در ترکیه به صورت نقدی باشد پس بهتر است هنگام رانندگی همیشه پول نقد با خود به همراه داشته باشید. در صورت افزایش تعداد جریمه های شما و در نتیجه افزایش نمرات منفی گواهی نامه امکان توقیف گواهینامه وجود دارد. در ادامه به بررسی تعرفه های جرایم رانندگی در ترکیه خواهی پرداخت.

تخلف راهنمایی و رانندگیمبلغ جریمه
عبور از چراغ قرمز288 لیر
پارک در محل پیاده روی مخصوص معمولان 264 لیر
عدم استفاده از کمربند ایمنی 132 لیر
استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی 228 لیر
مصرف مواد مخدر 6.334 لیر
استفاده از مشروبات الکی برای اولین 1.288 لیر
استفاده از مشروبات الکی برای دومین بار1.539 لیر
عدم رعایت قانون سبقت228 لیر
عدم رعایت فاصله قانونی بین ماشین 132 لیر
انندگی بدون بیمه راهنمایی و رانندگی 132 لیر
رانندگی بدون گواهینامه 2.474 لیر
نصب پلاک های غیر مجاز505 لیر
رانندگی با ماشینی که معاینه فنی نداشته باشد 228 لیر
رانندگی بدون بیمه راهنمایی و رانندگی 132 لیر
ایجاد تغییر بر روی پلاک 412 لیر

نحوه استعلام تخلفات و جرایم رانندگی در ترکیه

اگر در کشور ترکیه ماشین خریداری کرده اید و دارای ماشین شخصی هستید می توانید با مراجعه به اپلیکیشن های HGS و OGS و وارد کردن شماره پلاک خود می توانید کلیه تخلفات و جریمه های خود را مشاهده کنید. همچنین می توانید مستقیما وارد وب سایت اداره کل راهداری ترکیه شده و پس از وارد کردن شماره پلاک جریمه های خود را مشاهده و آن را پرداخت نمایید.

از روش های دیگر استعلام و پرداخت جریمه در ترکیه  می توان به صفحه استعلام جریمه اداره امنیت، صفحه استعلام و پرداخت جریمه PTT، صفحه استعلام GIB اشاره کرد.

عواقب عدم پرداخت جریمه در ترکیه

بی شک عدم پرداخت جرمه در ترکیه عواقبی را با خود به همراه دارد و اکثر مهاجران این سوال را در ذهن دارند که اگرجریمه خود را پرداخت نکنند با چه مشکلاتی روبرو خواهند شد و در هنگام ورود و یا خروج به ترکیه برای آن ها دردسرساز خواهد شد یا نه؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که همه چیز به داشتن یا نداشتن اقامت ترکیه بستگی دارد. در صورت داشتن اقامت ترکیه در هنگام خروج از آنجایی که بدهی شما در سیستم ثبت شده است باید آن را پرداخت نمایید اما در صورتی که اقامت ترکیه را نداشته باشید مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.