peyvand_user ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

آشنایی با انواع کارت اقامت در ترکیه

آشنایی با انواع کارت اقامت در ترکیه

کشور ترکیه یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت و زندگی است. اگر شما هم قصد زندگی در ترکیه را دارید و میخواهید با مهاجرت به ترکیه آینده ای بهتر برای خود و خانوادتان بسازید بهتر است در وهله اول با این کشور بیشتر اشنا شوید. در این مقاله به آشنایی با انواع کارت اقامت در ترکیه خواهیم پرداخت. سالانه بسیاری از ایرانیان موفق به دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک و یا سرمایه گذاری می شوند که بیشتر هزینه مقرون به صرفه ملک در این کشور افراد را جذب خود کرده است.

آشنایی با کارت اقامت ترکیه

کارت اقامت ترکیه یا همان کیملیک کارت، کارتی است که در آن از اطلاعات شخصی فرد در آن ثبت می گردد. به این کارت TC نیز گفته می شود که مخفف جمهوری ترکی (Turk Cumhuriyeti) می باشد. هر ایرانی اگر بخواهد کمتر از 90 روز در ترکیه بماند باید ویزا توریستی دریافت نماید و در صورتی که قصد دارد بیش از مدت گفته شده در ترکیه باشد باید نسبت به دریافت اقامت دائم یا موقت ترکیه اقدام نماید. در صورتی که فرد بدون دریافت اقامت بیشتر از 90 روز در خاک ترکیه باشد بسته به مدت زمان اقامت غیر قانونی جریمه خواهند شد.

این کارت دارای یک عدد 11 رقمی است که در این کد تمامی اطلاعت شخصی فرد از جمله، آدرس محل سکونت، شماره تماس و … در سامانه با همین کد ثبت می شود. بر اساس قانون ترکیه، اتباع خارجی که بیش از زمان تعیین شده بخواهند در ترکیه اقامت داشته باشند باید در اکثر مواقع کارت کیملیک و کد شناسایی اخذ نمایند.

انواع کارت اقامت در ترکیه

در حال حاضر در کشور ترکیه به طور کلی دو نوع کارت اقامت برای اتباع خارجی صادر می گردد که این دو نوع عبارتند از:

  1. کارت موقت
  2. کارت دائمی

کارت اقامت موقت ترکیه برای افرادی است که قصد دارند اقامت کوتاه مدتی در ترکیه داشته باشند. این کارت ها معمولا به دو رنگ صورتی و آبی هستند که کارت صورتی برای محل اقامت توریستی و کارت آبی، محل اقامت کاری است.

پس از پایان یافتن دوره اقامت موقت درصورتی‌که فرد خارجی موفق به اخذ تابعیت شود کارت اقامت موقت به کارت اقامت دائم تغییر می گردد.

همچنین علاوه بر این نوع دسته بندی، دسته بندی دیگری نیز برای کارت های اقامت وجود دارد که بر اساس روش مهاجرت می باشد. بر این اساس 5 نوع کارت اقامت ترکیه وجود دارد:

  • کارت چالیشما ایزین
  • دانشجویی
  • پناهنده
  • کارت کیملیک
  • کارت تورکواز

کارت پناهندگی ترکیه

یکی از انواع کارتهای اقامت ترکیه است که برای پناهجویان صادر می گردد. دارندگان این کارت نمی توانند به تحصیل در کشور ترکیه بپردازند تنها با این کارت می توانند در داخل مرزهای ترکیه مستقر باشند.

کارت دانشجویی ترکیه

این نوع کارت برای دانشجویانی که در ترکیه مشغول به تحصیل هستند صادر می گردد و مدت آن به طول دوره تحصیلی متقاضی بستگی دارد. برای افرادی که در ترکیه تحصیل می کنند و از این طریق اقامت تحصیلی ترکیه را به دست آورده اند، در صورتی که نمرات پایینی داشته باشند و یا غیبت های آن ها بیش از حد مجاز باشد اقامت آن ها باطل خواهد شد. این نوع کارت به رنگ زرد می باشد.

کارت چالیشما ایزین

یکی دیگر از انواع کارت اقامت ترکیه، کارت چالیشما ایزین است که به رنگ آبی می باشد. افرادی که در ترکیه کار می کنند می توانند این کارت را دریافت کنند. از مزایای دریافت این کارت می توان به بیمه شدن و دریافت پاسپورت ترکیه اشاره کرد. در صورتی که به مدت 6 سال کارت اقامت خود را تمدید نمایید می توانید پاسپورت ترکیه را اخذ نمایید. این کارت باید هر سال تمدید بشود.

کارت تورکواز

این کارت به نخبگان و افراد ورزشکار باشگاهی داده می شود. البته این نکته مهم را در نظر داشته باشید برای دریافت این نوع از کارت اقامت ترکیه باید از طریق باشگاه ورزشی و یا موسسه ای که در آن فعالیت دارید نسبت به آن باید اقدام کنید.