peyvand_user ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

قوانین فرودگاهی ترکیه

قوانین فرودگاهی ترکیه

اگر شما هم قصد سفر به ترکیه را دارید یکی از مهم تریم موضوعاتی که باید از آن اطلاعات دقیق داشته باشید قوانین فرودگاهی ترکیه است تا هنگام ورود به این کشور دچار مشکل نشوید. این قوانین مرتبط با ورود و خروج ارز و برخی از کالا ها می باشد که ممکن است با توجه به قوانین کشور ممنوع باشد.  در ادامه به بررسی این قوانین می پردازیم و خواهیم فهمید چه کالاها و اقلامی را نمی توانیم به این کشور وارد یا از آن خارج کنیم.

کشور ترکیه کشوری است که با صنعت گردشگری پیشرفته خود در جهان شناخته می شود و سالانه هزاران توریست از سراسر دنیا به ترکیه سفر می کنند که درصد قابل توجهی از این مسافران را ایرانیان تشکیل می دهند. از این رو شهرهای توریستی نظیر استانبول، آنتالیاو… فرودگاه های بزرگی دارند که به خودی خود می توانند یک جاذبه گردشگری باشند.

در ادامه بررسی قوانین ورود و خروج کالا و ارز به ترکیه خواهیم پرداخت.

قوانین ورود کالا و ارز به ترکیه

در هنگام سفر و ورود به کشور ترکیه لازم است تا به موارد گفته شده در زیر توجه کنید. اطلاعاتی که در زیر آورده شد از سایت بین المللی یاتا یا همان انجمن حمل و نقل هوایی گرفته شده است.

کالا ها و اقلام زیر را به صورت گفته شده می توانید وارد کشور ترکیه کنید:

 1. محصولات تنباکویی: تنها افراد بالای 18 سال مجاز به ورود این اقلام هستند که تعداد آن ها نباید از بیش تر از مقادیر گفته شده در زیر باشد.
 • 600 نخ سیگار
 • 50 نخ سیگار برگ
 • 100 نخ سیگاریلو (Cigarillo)، وزن هر کدام نباید بیش از 3 گرم باشد
 • 250 گرم تنباکو با 200 کاغذ سیگار
 • 250 گرم تنباکو به صورت فله
 • 200 عدد کاغذ سیگار

توجه کنید که مقادیر گفته شده به صورت جداگانه بوده و به عنوان مثال یک فرد نمی تواند همزمان 600 نخ سیگار را به همراه 50 نخ سیگار برگ وارد ترکیه کند.

2. چای، قهوه، شکلات و آبنبات

این اقلام از مواردی هستند که باید به مقدار آن ها توجه شود و به همراه داشتن بیشتر از حد مجاز ممکن است دردسرساز شود.

چای و قهوه هر فرد می تاند یک کیلوگرم از هر کدام را به همراه داشته باشد و در مورد شکلات و آبنات هر فرد می تواند در مجموع 1 کیلوگرم از آن ها را وارد ترکیه نماید.

3.عطر و ادکلن

هر فرد می تواند حداکثر 600 میلی لیتر عطر و ادکلن به همراه داشته باشد.

4. انواع جواهر

از آنجایی کیفیت طلاهای ایرانی بسیار بهتر و بالاتر از طلاهای ترکیه است لذا به همراه داشتن مقادیر زیادی از آن می تواند به عنوان قاچاق طلقی بشود. مشافران می توانند حداکثر به ارزش 15 هزار دلار طلا و جواهر با خود وارد کشور ترکیه کنند.

5. لوام شخصی مانند لپ تاپ، دوربین و… همگی مجاز هستند.

6. انواع دارو

انواع داروها برای استفاده شخصی که حاوی کدئین و مواد روانگردان نباشد را می توان وارد ترکیه نمود.

7. حیوانات خانگی

هر فرد می تواند  تنها  ۲ حیوان خانگی با خود به همراه داشته باشد که هر دو حیوانات خانگی لازم است تا مدارک زیر را داشته باشند:

 1. گواهی واکسیناسیون
 2. گواهی رسمی دامپزشکی
 3. کارت شناسایی یا پاسپورت حیوان خانگی

قوانین ورود ارز به کشور ترکیه

در مورد قوانین ورود ارز به کشور ترکیه باید گفن که سختگیری در این زمینه وجود ندارد و هر فرد می تواند هر مقدار ارز خارجی از جمله دلار، یورو و غیره را با خود همراه داشته باشد. اما تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر میزان ارز بیشتر از 5 هزار دلار باشد باید در هنگام ورود به ترکیه آن را به مسئولین اطلاع دهید تا در پاسپورتتان این رقم نوشته شود.

قوانین خروج از ترکیه

در صورت رعایت نکات گفته شده در زیر می توانید به صورت رایگان موارد زیر را از ترکیه خارج کنید.

 1. محصولات تنباکویی:

تنباکو، سیگار یا سیگار برگ حداکثر 2 کیلوگرم یا 3 کارتن سیگار محلی مشافران می توانند از طریق راه هوایی از ترکیه خارج کنند.

2.کالای های با ارزش نظیر جواهرات

کالا های با ارزش مانند جواهرات را حداکثر تا سقف 5 هزار لیر میتوانید از ترکیه خارج کنید.

توجه کنید که اگر ارزش کالای مربوطه بیش از 5 هزار لیر باشد باید سند و مدرکی ارائه دهید که به همان مقدار دلار و یا یورو وارد ترکیه کرده و آن را به لیر تبدیل کرده اید.

3.نوشیدنی های الکلی

خروج حداکثر 5 لیتر نوشیدنی الکلی از ترکیه مجاز می باشد.

4. خروج مواردی چون لوازم عتیقه، فرآورده های آردی، چای، کاکائو، قهوه و ادویه از کشور ترکیه ممنوع است.

قوانین خروج ارز از ترکیه

کسانی که پاسپورت ترکیه را ندارند در هنگام خروج از این کشور می توانند حداکثر 5 هزار دلار با معادل آن را به صورت وجه نقد با خود از کشور خارج نمایند.

همانطور که در بخش قبل مقاله گفته شد باید هنگام ورود به ترکیه اگر بیش از 5 هزار دلار با خود همراه دارید آن را اعلام کنید تا هنگام برگشت قصد خارج کردن همین مقدار را داشته باشید، دچار مشکل نشوید.

مبلغ خروجی برا دارندگان پاسپورت ترکیه دو برابر می شود یعنی می توانند 10 هزار دلار یا معادل آن را به صورت نقد از ترکیه خارج کنند.