peyvand_user ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

حداقل دستمزد در کشور ترکیه

حداقل دستمزد در کشور ترکیه

از آنجایی که در سال های اخیر سرمایه گذاران بسیاری به علت پیشرفت اقتصادی ترکیه ترغیب به سرمایه گذاری در این کشور شده اند، مهاجرت به ترکیه بسیار پرطرفدار شده است چرا که با توجه به پیشرفت اقتصاد و صنعت نیاز به نیروی کار در ترکیه افزایش یافته است. اگر شما هم قصد مهاجرت و زندگی در کشور ترکیه را دارید، یکی از موارد مهمی که باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشید حداقل دستمزد در کشور ترکیه است.

افزایش کار و میزان تقاضای کار در مشاغل مختلف باعث شده تا دولت ترکیه سیستم قانونی کاربردی تر و قواعد منظم تری را برای کارمندان در نظر داشته باشد.  با توجه به افزایش چشمگیر کسانی که تصمیم به زندگی در ترکیه می گیرند این کشور معیارها و استانداردهای خود را جهت پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان و کارگران خارجی ارتقا داده است در حالی که سایر کشورهای همسایه ایران کمتر به این موضوع اهمیت می دهند.

حداقل دستمزد در ترکیه

در سال 2022 حقوق پایه در کشور ترکیه نسبت به سال گذشته 50.44% افزایش یافته است. حداقل دستمزد در کشور ترکیه 4250 لیر در ماه است که البته مبلغ مالیات از آن کم شده است. البته ممکن است حداقل دستمزد دریافتی از کارفرما بر اساس توافق انجام شده بیشتر از میزان گفته شده باشد اما از میزان حقوق پایه یعنی 4250 لیر در ماه نمی تواند کمتر باشد. حداقل دستمزد گفته شده برای افراد مجرد است و در صورت تاهل و داشتن فرزند افزایش می یابد که به شرح زیر است:

 متاهل و همسر کار نمیکند ۴۳۳۳ لیر
• متاهل، همسر کار نمیکند و ۱ فرزند ۴۳۹۵ لیر
• متاهل، همسر کار نمیکند و ۲ فرزند ۴۴۵۵ لیر
• متاهل، همسر کار نمیکند و ۳ فرزند یا بیشتر ۴۵۳۶ لیر

در صورتی که همسر شما شاغل باشد

• متاهل، همسر شاغل و ۱ فرزند ۴۳۱۳ لیر
• متاهل، همسر شاغل و ۲ فرزند ۴۳۷۴ لیر
• متاهل، همسر شاغل و ۳ فرزند ۴۴۵۵ لیر
• متاهل، همسر شاغل و ۴ فرزند ۴۴۹۶ لیر
• متاهل، همسر شاغل و ۵ فرزند و بیشتر ۴۵۳۶ لیر

در جدول زیر حداقل دستمزد و حقوق ترکیه برای برخی از حوزه های مختلف شغلی نوشته شده است:

شغلحداقل حقوق تعیین شده توسط قانون کار در ترکیه
کارگران در خدمات خانگی مانند پرستاری و مراقبت یا نظافت منزل2825
گردشگری و خدمات حوزه گردشگری در کشور ترکیه2825
فروشنده، بازاریاب، کارشناس فروش و سایر مشاغل مشابه4237
معلمان و پزشکان8475
ان واحد یا سازمان ها، مهندسان و معماران11300
مدیران ارشد، خلبانان، مهندسان و مدیران18382

 اما ممکن است سوال داشته باشید که آیا در کشور ترکیه مالیات از حقوق ها کسر می گردد؟ درجواب این سوال باید گفت بله، براساس قانون مالیات کشور ترکیه، درصدی مربوط به مالیات از ارقام گفته شده در جدول بالا کم می شود.

دقت کنید که مبالغ گفته شده در جدول برای شهروندان ترکیه است. اما بسیاری از مهاجران در کشور ترکیه هستند که از دانش، مهارت و تخصص کافی برخوردارند که باعث می شود درآمدهای بالایی نسبت به بومیان خد ترکیه داشته باشند.

شرایط اقتصادی ترکیه در سال 2022

در مورد شرایط اقتصادی ترکیه باید گفت که ترکیه از سال 2021 تاکنون شاهد بیشترین میزان تورم بوده و با مشکلات اقتصادی مختلفی دست و پنجه نرم می کند. همچنین در طی یک سال آخر بالاترین میزان افت واحد ارزی خود را تجربه کرده است. بنابراین شهروندان ترکیه با افزایش قیمت در حوزه های مختلف نظیر هزینه زندگی، خورد و خوراک، تحصیل، اجاره و غیره روبرو شده اند.

افزایش هزینه های زندگی در ترکیه اعتراضاتی را علیه حذب های حاکم در ترکیه به همراه داشته که این اعتراضات باعث اعمال افزایش حقوق در ترکیه در سال 2022 شد.

میزان درآمد مشاغل مختلف در ترکیه

در جدول زیر میزان درامد ماهانه در مشاغل مختلف کشور ترکیه نوشته شده است تا با میزان دستمزد ها در این کشور بیشتر آشنا شوید.

شغلدرآمد ماهانه (به لیر)
مهندس6500
پزشک متخصص12500
پرستار5000
استاد دانشگاه6500
وکالت6500
مشاورین املاک4500 + کارمزد
رانندگان شخصی4500
پیشخدمت هتل3000
کارمندان در خدمات نظافتی3000
نجاری3000
حسابدار4500
طراحان گرافیک4500
آرایشگری4500
مدرس زبان انگلیسی4500
کارگری ساده3000

مقایسه میزان حقوق در ایران و ترکیه

حداقل میزان دستمزد در کشور ترکیه نیبت به ایارن بیشتر می باشد و همینطور میزان متوسط حقوق دریافتی در کلیه مشاغل نیز بیشتر از ایران است اما برعکس ایران ممکن است هزینه های زندگی در برخی از جنبهها در ترکیه بسیار بیشتر باشد مانند هزینه های مربوط به انرژی مانند بنزین، گاز، آب و برق و غیره.

برای اینکه بتوانید در ترکیه از موقعیت های کاری بهتری برخوردار باشید یکی از اصلی ترین شرایط داشتن تسلط کافی به زبان ترکی استانبولی است زیرا باعث برقراری ارتباط بهتر و موثرتر با کارفرمایان خواهد شد. بنابراین اگر به فکر زندگی و کار در کشور توکیه هستید در اولین مرحله باید زبان ترکی یاد گرفته و آن را تقویت کنید.