peyvand_user ۲ مرداد ۱۴۰۱ 0 نظر

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه-زندگی-در-ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه یکی از مهمترین مسائل برای افرادی است که قصد مهاجرت و زندگی در ترکیه را دارند. اینکه متقاضیان بدانند قرار است با چه هزینه هایی در این کشور روبرو بشوند باعث می شود تا بودجه مشخص و تعیین شده ای را برای این منظور تهییه کنند تا در این کشور به مشکل نخورند. هزینه زندگی در ترکیه به عوامل بسیاری از جمله تعداد اعضای خانواده، شهر انتخابی برای زندگی و… بستگی دارد. در این مقاله با بررسی کامل هزینه های زندگی در ترکیه با ما همراه باشید.

مزایای اخذ اقامت ترکیه

مهاجرت و زندگی در ترکیه طرفداران بسیاری از کشورهای مختلف جهان دارد و دریافت اقامت ترکیه از دیرباز تا کنون توجه مهاجران خارجی بسیاری از جمله ایرانیان را به خود جلب کرده است که عوامل اقتصادی، اجتماعی و رفاهی بسیاری در این انتخاب دخیل هستند. مزایای بسیاری برای کسانی که ترکیه را برای ادامه زندگی انتخاب می کنند وجود داند اما اصلی ترین مزایای اخذ اقامت ترکیه عبارتند از:

 • اقتصاد باثبات و روبه رشد و پیشرت
 • شرایط  استاندارد های زندگی بالا و مطلوب
 • سیستم آموزشی باکیفیت و وجود دانشگاه های مجهز
 • امکان تبدیل اقامت موقتی به اقامت دائمی
 • فاصله و مسافت کم بین ترکیه و ایران

هزینه های زندگی در ترکیه در سال 2022

هزینه های زندگی در ترکیه به عوامل متعددی همانند نرخ تورم، تعداد اعضای خانواده، میزان درآمد خانوار، قدرت خرید مردم، سبک زندگی و عادت های افراد و منطقه و شهر محل زندگی آنها بستگی دارد. هزینه های مختلفی که افراد بایدد از آن ها آگاهی داشته باشند عبارتند از:

 1. هزینه خورد و خوراک
 2. هزینه اجاره مسکن
 3. هزینه حمل و نقل
 4. هزینه پزشکی
 5. هزینه تحصیل
 6. هزینه اوقات فراغت

که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

هزینه خورد و خوراک در ترکیه

هزینه خورد و خوراک در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورها بسیار مقرون به صرفه است. در هنگام خرید اقلام سورپرمارکتی می توانید با مراجعه به فروشگاه های زنجیره ای که بر روی اجناس خود تخفیفات خوبی گذاشته اند خرید کنید.

هزینه خوراک در ترکیههزینه (لیر)
غذا در رستوران ارزان50.00
غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط220.00
مک میل در مک دونالد45.00
کاپوچینو19.77
نوشابه کوکاکولا، پپسی (بطری 0.33 لیتری)8.51
آب (بطری 0.33 لیتری)3.29
آب (بطری 1.5 لیتری)3.34
شیر (1 لیتر)11.13
نان سفید (500 گرم)5.23
برنج (1 کیلوگرم)17.36
تخم مرغ (12 عدد)21.76
پنیر محلی (1 کیلوگر)68.81
فیله مرغ (1 کیلوگرم)48.29
گوشت گاو (1 کیلوگرم)110.14
سیب (1 کیلوگرم)8.70
موز (1 کیلوگرم)15.39
پرتقال (1 کیلوگرم)7.86
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)11.01
سیب زمینی (1 کیلوگرم)5.28
پیاز (1 کیلوگرم)3.35
کاهو (1 عدد)7.82
سیگار 20 بسته (مارلبورو)25.00

هزینه اجاره مسکن در ترکیه

هزینه اجاره مشکن در ترکیه با توجه به میزان درآمد نسبت به سایر کشورهای مهاجر پذیر بسیار معقول تر و مقرون به صرفه تر است که همین باعث شده تا ایرانیان همچنان از اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک استقبال زیادی داشته باشند.

در کشور ترکیه خانه های مختلفی با بازه های قیمتی مختلف برای خریداران و افرادی که قصد اجاره مسکن دارند وجود دارد بنابراین افراد با هر شرایط مالی می توانند خانه ای برای خود بیابند. در مورد هزینه اجاره خانه در ترکیه باید به این نکته توجه کنبد که هزینه های مربوط به قبوض مختلف مانند تلفن، آب، برق و غیره بر عهده مستاجر است.

در طی روزهای اخیر با توجه به افزایش قیمت لیر در ایران، همچنان هزینه جاره و خرید خانه در ترکیه نسبت به ایران کمتر است به عنوان مثال با ماهانه حدد 5 میلیون تومان افراد می توانند خانه ای 2 خوابه با امکانات کامل در استانبول اجاره کنید.  اما برعکس ایران، کشور ترکیه از آنجایی که وارد کننده سوخت و انرژی است هزینه بالایی برای انرژی مانند آب و برق در نظر گرفته است. بنابراین در استفاده از این منابع باید صرفه جویی کرد. به طور متویط هزینه قبوض مختلف در ترکیه برای یک خانواده دو نفره ما بی 450 الی 600 لیر در ماه می باشد.

هزینه اجاره ملک در ترکیههزینه (لیر)
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر3,278.51
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز2,130.11
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر5,861.82
آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز3,661.05

هزینه حمل و نقل در ترکیه

هزینه بنزین در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی گران است که باعث شده افراد به استفاده از ویاسل نقلیه عمومی و خودروهای دیزلی رو بیاورند اما با این حال هزینه سوخت در ترکیه نسبت به کشورهایی نظیر آمریکا و روسیه کمتر است. در جدول زیر هزینه های مرتبط با حمل و نقل نوشته شده اند:

لیر در ماه می شود.

هزینه حمل و نقلهزینه (لیر)
بلیط یک طرفه5.00
کارت ماهانه310.00
تاکسی برای 1 کیلومتر5.00
هزینه 1 ساعت انتظار تاکسی50.00
بنزین (1 لیتر)13.94
فولکس واگن گلف 600,000
تویوتا کرولا سدان 452,819.96

همچنین به این نکته توجه کنید در تزکیه مالکان خودرو باید سالیانه حدود 4 هزار لیر را برای هزینه های بیمه ماشین، تعمیر و سوخت آن باید کنار بگذارند.

هزینه های پزشکی و درمان در ترکیه

کیفیت خدمات درمانی ارائه شده در کشور ترکیه سطح بالا بوده و کیفیت خدمات بسیار بهتر از کشور ایران است. هزینه های پزشکی در صورتی که دارای بیمه درمانی خوبی باشید درست مانند ایران است. هزینه ویزیت دکتر ممکن است در صورت داشتن اقامت jرکیه رایگان نیز باشد اما در صورت مراجعه به پزشک متخصص باید هزینه پرداخت کنید که هزینه پزشک متخصص در بیمارستان های دولتی بین 70 الی 200 نیز می باشد که مبلغ آن به تخصص پزشک بستگی دارد و در مطب های خصوصی هزینه ویزیت حداقل 150 لیر است.

دارو در کشور ترکیه نسبت به ایرتن گرانتر می باشد اما با توجه به اینکه داروها از کیفیت بالاتری برخوردار هستند با دز کمتری از داروها می توان به نتیجه درمانی رسید در نتیجه با هزینه کمتری بهبودی حاصل می شود.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در کشور ترکیه بسته به رشته و مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه و شهر و محل قرارگیری آن متفاوت خواهد بود. دانشگاه های دولتی تزکیه از شهروندان خود هزینه ای دریافت نمی کنند به عبارتی تحصیل در این دانشگاه ها برای افرادی که اقامت ترکیه را دارند رایگان است اما دانشجویان بین الملی برای تحصیل در آنها باید شهریه بپردازند که میزان این شهریه در مقایسه با دانشگاه های خصوصی بسیار کمتر است به عنوان مثال برای تحصیل در رشته های غیر پزشکی در ترکیه سالانه به طور متوسط حدود 2 هزار لیر باید پرداخت کرد در حالی که تحصیل در دانشگاه های خصوصی سالانه ما بین 25 الی 90 هزار لیر هزینه در بر خواهد داشت.

در مورد هزینه تحصیل در مدارس ترکیه نیز باید گفت مدارس دولتی هیچ شهریه از دانش آموزان دریافت نکرده و تحصیل در آن ها کاملا رایگان است اما ممکن است اسن مدارس مبلغ کمی را به عنوان کمک از والدین دانش آموزان درخواست نماید. مدارس خصوصی اما بین 14 الی 50 هزار لیر از دانش آموزان شهریه دریافت می کنند که این شهریه به امکانات مدرسه و کلاس های فوق برنامه آن بستگی دارد.

برای تحصیل در مدارس ترکیه افراد باید مبلغی را نیز برای خرید کتاب های کمک درسی، لوازم التحریر و یونیفرم مدرسه باید کنار بگذارند که مبلغی حدود 400 لیر است.

هزینه اوقات فراغت در ترکیه

بسیاری از افراد علاقه دارند تا در اوقات فراغت خد به سینما یا تئاتر رفته و یا در باشگاه ورزش کنند. هزینه مورد نیاز برای اینگونه تفریح ها در ترکیه در جدول زیر نوشته شده است:

ورزش و اوقات فراغت در ترکیهبه تومانبه لیر
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال614.565195.10 TL
اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته(367.794116.76 TL
سینما94.50030.00 TL