peyvand_user ۲۹ تیر ۱۴۰۱ 0 نظر

نحوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه

افتتاح-حساب-بانکی-در-ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهایی که در حال حاضر از نظر مهاجرت، سفر، معاملات و تحصیل در نظر بسیاری از افراد به خصوص ایرانیان محبوب است و به طور کلی برای انجام هر کدام از فعالیت های گفته شده افتتاح حساب بانکی در ترکیه لازم و ضروری است چرا که باز کردن حساب بانکی در این کشور باعث می شود تا آسانتر و ایمنتر کارهای مالی خود را انجام دهید. برای باز کردن حساب باید با قوانین و شرایط آن آشنا باشید در ادامه با بررسی نحوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه با ما همراه باشید.

حوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه

مزایای افتتاح حساب در کشور ترکیه

کشورهای زیادی وجود دارند که خدمات بانکی مختلفی را به افراد خارجی ارائه بدهند اما کشور ترکیه یکی از بهترین گزینه ها برای ایرانیان است به علت داشتن مزایای زیر:

کاهش ریسک های موجود: در طی چند سال خیر به علت تحریم های وضع شده علیه ایران بسیاری از بانک ها به بستن حساب های بانکی ایرانیان روی آورده اند اما کشور ترکیه با وجود تحریم های شدید اقدام به بستن حساب های بانکی ایرانیان نکرده است که ترکیه را به محلی امن برای ایجاد حساب بانکی تبدیل کرده است.

اقتصادی بودن: باتوجه به نزدیکی جغرافیایی ترکیه به ایران هزینه سفر و رفت و آمد به این کشور به منظور انجام کارهای بانکی بسیار مقرون به صرفه تر و اقتصادی تر خواهد بود.

خدمات بانکی کامل: با افتتاح حساب بانکی بین المللی در ترکیه می توانید به راحتی از کلیه خدمات بانکداری بهره مند شوید. خدمات ارائه شده در بانک های ترکیه از کیفیت خوب و بالایی برخوردار هستند.

حوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه

انواع حساب بانکی بین المللی در ترکیه

برای انجام نقل و انتقالات مالی به صورت بین المللی نیاز به افتتاح حسابی است که توانایی ارتباط با بانک های سایر کشورها داشته باشد که با توجه به تحریم ایران در سال های اخیر این انجام اینگونه معاملات با دردسرهای بسیاری همراه شده است.

با توجه به تحریم ها و مشکلاتی که در ایران ایجاد شده افتتحاح حساب بانکی بین الملل بهترین گزینه است. به طور کلی دو نوع حساب بانکی بین الملل وجود دارد:

افتتاح حساب شرکتی

 این نوع حساب بانکی برای شرکت ها یا به عبارتی افراد حقوقی است. برای باز کردن حساب به این شیوه لازم است ابتدا شرکتی را در کشور مد نظر خود به ثبت برسانید و پس از آن با ارائه مدارک مالی و قانونی شرکت می توانید حساب باز کرده و از خدمات بانکی بهره مند شوید.

افتتاح حساب شخصی

این نوع حساب ها مناسب افراد معمولی و یا همان حقیقی هستند. برای باز کردن این نوع حساب برخی از کشورها ممکن است داشت اقامت این کشور را از شرایط اصلی طلقی کنند که در این صورت لازم است شما ابتدا اقامت و شهروند آن کشور را دریافت کنید و اما برخی دیگر از کشورها هستند که قوانین سخت گیرانه نداشته و با ارائه پاسپورت می توانید حساب بانکی باز کنید.

شرایط افتتاح حساب بانکی در ترکیه

برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه 2 شرط اصلی مورد نیاز است:

 • داشتن پاسپورت
 • حضور در شعبه بانک مدنظر در ترکیه

داشتن این دو شرط برای باز کردن حساب الزامی است به طوری که اگر بانکی با ارائه وکالت نسبت به افتتاح حساب برای یک فرد اقدام کند، این کار بانک کاملا غیر قانونی بوده و حساب باز شده توسط بانک مرکزی مسدود می شود.  

خبر خوب این است که برای افتتاح حساب بانکی نیاز به داشتن اقامت ترکیه نیست و ایرانیان می توانند تنها با یکبار مراجعه به شعب یکی از بانک های مد نظر خود نظیر بانک زراعت حساب بانکی برای خود افتتاح کنند که کارت بانکی نیز در همان روز صادر خواهد شد.

البته به این نکته توجه کنید که باری افتتاح حساب لازم است آدرس محل سکونت خود در ترکیه به همراه قبضی مرتبط به آن آدرس را به بانک و اداره مالیات ارائه بدهید.

همچنین شما نیزا به یک شماره با پیش ماره ترکیه خواهید داشت تا در فرم بانک وارد نمایید که بیشتر افراد آدرس و شماره تلفن آشنایان خود در ترکیه را در این فرم وارد می کنند.

به این نکته نیز توجه کنید برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه نیازی نیست تا شما مبلغی اولیه برای افتتاح حساب پرداخت نمایید.

از بین بانک های متعدد و مختلفی که در کشور ترکیه وجود دارد بانک زراعت گزینه ای آسانتر برای افراد غیر مقیم و مهاجران است. این بانک قوانین معتدلتری داشته و از بانک های دولتی ترکیه می باشد.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

برای اینکه بتوانید در ترکیه حساب بانکی باز کنید ارائه یک سری از مدارک ضروری می باشد که عبارتند از:

 1.  ارائه پاسپورت معتبر به همراه کپی
 2.  کد مالیاتی
 3. مهر آخرین ورود متقاضی در پاسپورت
 4. ارائه سیم‌کارت با پیش‌شماره‌ی کشور ترکیه
 5. وجه موردنیاز به‌عنوان دپوزیت

حوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه

کد مالیاتی یکی از مواردی است که افرادی که قصد افتتاح حساب دارند باید به بانک ارائه بدهند. برای دریافت این کد باید به اداره مالیات ترکیه (Vergi Dairesi) مراجعه کرد و ضمن ارائه پاسپورت و کپی آن فرم مربوطه را تکمیل کنید. این مراکز بعد از بررسی صحت مدارک و فرم متقاضیان کد مالیاتی را به‌صورت یک عدد 10 رقمی را که روی کارتی سفیدرنگ نوشته شده و دارای مهر مخصوص این اداره است به متقاضی می دهد. دریافت کد مالیاتی رایگان می باشد.

ارائه پاسپورت معتبر به همراه کپی آن یکی از مدارک مهمی است که به هنگام مراجعه به بانک باید حتما به همراه داشته باشید.

قبض آب یا برق یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه است. قبضی که به بانک ارائه می دهید باید به نام خود شما باشد.

بعضی از بانک ها ممکن است مبلغی را به عنوان دپوزیا هنگام افتتاح حساب بخواهند که مبلغی که به عنوان دپوزیت به بانک داده می شود معمولا به مدت 30 روز قابل برداشت نیست.

افرادی که اقامت ترکیه را دارند می توانند با ارائه شماره هویت ملی و یا مجوز کار بدون هیچ محدودیتی با ارائه مدارک حساب بانکب در ترکیه افتتاح کنند و حتی از خدمات اینترنتی بانک ها استفاده کنند.

حوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب توسط شرکت ها در ترکیه

برای افتتاح حساب بانکی برای شرکتی در ترکیه ابتدا باید شرکت خود را در این کشور به ثبت برسانید بعد از آن مدیر شرکت می تواند به عنوان نماینده برای باز کردن حساب بانکی اقدام کند.

برای افتتاح حساب شرکتی در بانک‌های ترکیه مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

 • کد مالیاتی
 • اسناد تأییدشده از سوی سرکنسولگری ترکیه که این مدارک شامل موارد زیر می شوند:
 • اساس نامه‌‎ی شرکت
 • مدارک تأسیس شرکت
 • مدارک عضویت در اتاق‌های بازرگانی در ترکیه
 • مدارک و اسناد فعالیت شرکت در ترکیه
 • مدارک مربوط به لیسانی برای نماینده‌ی شرکت است.