peyvand_user ۲۹ تیر ۱۴۰۱ 0 نظر

آب و هوای ترکیه در فصول مختلف سال

آب-و-هوای-ترکیه-در-فصول-مختلف-سال

ترکیه یکی از همسایه هایی که در شمال غرب ایران واقع شده و به دلیل همین همسایگی و فاصله کم باعث شده تا بسیاری از ایرانیان برای سفر یا زندگی ترکیه را انتخاب کنند. بسیاری از افرادی که قصد زندگی و مهاجرت به ترکیه دارند می خواهند از تمام جزئیات این کشور از جمله آب و هوای ترکیه در فصول مختلف سال اطلاعات دقیقی داشته باشند. ترکیه کشور پهناوری که آب و هوای آن در بخش های مختلف متفاوت است. در ادامه با بررسی آب و هوای ترکیه در فصول مختف سال با ما همراه باشید.

بررسی کلی آب و هوای ترکیه

کشور ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، در نقاط مختلف خود از آب و هوای گوناگونی برخوردار است. اگرچه ترکیه مانند ایران یک کشور چهار فصل نیست اما تغییر وضیعت آب و هوا در شهرهای مختلف آن کاملا مشخص است.

کشور ترکیه در مجاورت کوه ها و دریاها قرار دارد که همین موضوع دلیل گوناگونی و آب و هوای آن در نقاط نزدیک به دریا و نقاط نزدیک به کوه شده است. به طوری که در نواحی ساحلی ترکیه که شامل سواحل سیاه( واقع در شمال ترکیه) و سواحل دریای مدیترانه ( واقع در جنوب ترکیه) از آب و هوای معتدلتری برخوردار هستند که آب و هوای سواحل سیاه نسبت به ساحل مدیترانه سردتر و خنکتر است.

اما در بخش های داخلی کشور ترکیه آب و هوای قاره ای حاکم است که این آب و هوا شامل تابستان های گرم و زمستان های سرد می باشد.  در ادامه به بررسی آب و هوای ترکیه در فصول مخالف سال خواهیم پرداخت.

آب و هوای ترکیه در فصل های مختلف سال

از نظر علمی باید گفت که کشور ترکیه از خورد اقلیم های مختلف تشکیل شده است که تفاوت ارتفاع موجود در این خورد اقلیم ها باعث ایجاد آب و هوای گوناگون در نقاط مختلف این کشور شده است. آب و هوای ترکیه در فصل های مختلف سال به شزح زیر است:

بهار ترکیه

بهار بهترین فصل سال برای تجربه یک سفر دلچسب به ترکیه است. آب و هوای بهاری در کشور ترکیه از اوایل مارس آغاز شد و تا ماه می ادامه دارد. در فصل بهار ترکیه آب و هوای معتدل و خنکی در کشور وجود دارد و طبیعت سرسبز و پوشش گیاهی چشم نوازی در اکثر نقاط آن به چشم می خورد.

تابستان‌ ترکیه

در فصل تابستان کشور ترکیه در اکثر شهرها هوا گرم و آفتابی بوده و بارش باران وجود ندارد و یکی از بهترین فصل ها برای سفر به شهرهای ساحلی ترکیه است. آب و هوای گرم و تابستانی تقریبا از اوایل خرداد با دمای 25 درج سانتی گراد بر کشور حاکم می شود که در گرم ترین روزهای تابستان ممکن است به 35 درجه نیز برشد.

پاییز ترکیه

در پاییز کشور ترکیه دارای جوی معتدل است و بارش ها تقریبا از ماه مهر شروع می شود و مهر ماه بهترین فصل برای سفر به ترکیه در فصل پاییز است. میانگین دمای هوای ترکیه در فصل پاییز 20 درجه سانتی گراد است که همراه با باران های پاییزی و آب و هوای نسبتا سرد می شود و می توان گفت پاییز های ترکیه بسیار دل انگیز است.

زمستان ترکیه

زمستان های ترکیه هوا بسیار سرد است این فصل همراه با بارش های شدید برف در شهرهای مختلف است که باعث شده مقصد خوبی برای علاقه مندان ورزش های زمستانی نظیر اسکی باشد. در فصل زمستان آب و هوای ترکیه بسیار سرد و خشک است. بخش های جنوبی این کشور زمستان های معتدلتر و گرمتری نسبت به نواحی دیگر دارند.

آب و هوای ترکیه در فصول مختلف سال

آب و هوای شهرهای مختلف ترکیه

در ادامه به بررسی آب و هوای شهرهای محبوب ترکیه خواهیم پرداخت.

آب و هوای استانبول

شهر استانبول یکی از پرطرفداراترین شهر ها برای افرادی است که قصد مهاجرت به ترکیه دارند بنابراین بررسی آب و هوای استانبول دارای اهمیت است. استانبول هم برای گردشگران هم برای مهاجران بسیار جذاب است. در مورد آب و هوای این شهر باید گفت که بهار یکی از دل انگیزترین و بهترین فصل ها برای گشت و گذار در شهر استانبول است که در این فصل آب و هوا معتدل و نسبتا خنک است. اما تابستان های استانبول هوا گرم و معتدل است و میانگین دمای هوا به 29 درجه سانتی گراد می رسد. ماه ژوئن گرمترین فصل تابستان در این شهر می باشد.در فصل تابستان شهر استانبول میزبان بسیاری از کنسرت ها و جشنواره های بسیاری است.

پاییز های استانبول به این صورت است که هوا در برخی از روزها بسیار گرم و در برخی از روزها سرد و بارانی است و شما باید انتظار هر گونه شرایط جوی را در این فصل داشته باشید.

زمستان در استانبول دیر آغاز می شود در این فصل خورشید کمتر در آسمان دیده می شود و هوا اکثرا مه آلود است. سردترین ماه زمستان در شهر استانبول ژانویه و فوریه است که دما به 0 درجه نیز می رسد. اما به طور کلی میانگین دمای هوا شهر استانبول در زمستان ما بین 5 الی 10 درجه سانتی گراد است.

آب و هوای آنکارا

آب و هوای ترکیه در فصول مختلف سال

آنکارا پایتخت ترکیه یکی از شهرهای بسیار دیدنی ترکیه است که جاذبه های بسیاری برای گردشگران و علاقه مندان به زندگی در آن دارد. در این شهر بافت سنتی با بناها و تفریحات مدرن ادغام شده است.

در مورد آب و هوای این شهر باید گفت که آنکارا در ارتفاع 900 تری از سطح دریا قرار دارد که باعث شده آب و هوای آن کاملا مدیترانه ای باشد و دارای تابستان های خشک و گرم است که سیستم جنب حاره ای در به وجود آمدن این نوع آب و هوا در تابستان دخیل می باشد. زمستان های آنکارا سرد و برفی است. همچنین در این ناحیه تفاوت دمای روز و شب بسیار زیاد است که به علت کم بودن رطوبت می باشد.

آب و هوای آنتالیا

آنتالیا یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین شهرهای توریستی در سواحل مدیترانه ای ترکیه است و از آنجایی که در بیشتر روزهای سال این شهر آفتابی است این شهر در اکثر فصول سال از مسافران میزبانی می کند. آب و هوای آنتالیا مدیترانه ای با تابستان های گرم و زمستان های معتدل است که مجاورت این شهر با رشته کوه های توروس باعث شده تا از بادهای سرد زمستانی در امان باشد.

در فصل تابستان دمای هوا آنتالیا بین 35 الی 45 درجه سانتی گراد و رطوبت آن به طور متوسط حدود 70 درصد میباشد که در این فصل بیشتر گردشگران در سواحل زییای آنتالیا مشغول شنا و افتاب گرفتن هستند.  

آب و هوای ازمیر

آب و هوای ترکیه در فصول مختلف سال

ازمیر یکی دیگر از شهرهای خوش آب و هوا و گردشگری ترکیه است که در مجموع آب و هوای آن مدیترانه است تابستان های ازمیر دارای آب و هوای خشک و زمستان ها و پاییزهای آن دارای اب و هوای معتدل است که میزان بارندگی در این فصل ها نسبت به سایر شهرها بیشتر است که بیشترین میزان بارندگی در ماه های آبان تا فروردین به ثبت می رسد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که در کشور ترکیه شرایط جوی و آب و هوایی متنوع مختلفی در شهرها و در فصل های مختلف سال وجود دارد. بنابراین در هنگام سفر به ترکیه هم لازم است لباس های نخی و خنک و هم لباس های گرم متناسب با فصلی از سال که قرار است در آن سفر کنید، به همراه داشته باشید.